ELLE Bookclub: Knihy pro děti, kterými budete chtít obdarovat i sebe

 

 

She Rides Like the Wind: The Story of Alfonsina Strada – Joan Negrescolor

Ilustrovaná barvami a mocným poselstvím nabitá kniha vypráví příběh Alfonsiny Strady, ženy, která snila o závodění na kole, ale za naplnění svého snu musela tvrdě bojovat. Ikonická cyklistka rozhýbala kola změn a bořila genderové bariéry počátku 20. století. Alfonsina, známá jako „Pedal Queen“ se zúčastnila prestižního Giro D’Italia a mnoha dalších závodů, a zůstává velkou inspirací nejen malých sportovců i dnes – ukazuje, že i byť jen jediný statečný člověk dokáže změnit vnímání lidí, ale i celé společnosti.

 

She Rides Like the Wind: The Story of Alfonsina Strada

 

 

This is M. Šašek – Olga Černá, Pavel Ryška, Martin Salisbury

Předpokládáme, že knihy Miroslava Šaška důvěrně znáte. Pokud ne, troufáme si říct, že jste v dětství byli o mnohé ochuzeni! Počínaje knihou To je Paříž, vydanou v roce 1957, vykreslovaly jeho knihy okouzlující kosmopolitní obraz velkých světových měst – jeho ikonické knihy představující barevnými ilustracemi velké dálky jsou povinnou četbou každého malého cestovatele. Proto i tomu svému do knihovničky nějakou knihu z edice „To je ...“ pořiďte. A vás samotné možná potěší kniha o milovaném ilustrátorovi, četba nejen pro grafické designéry, ilustrátory a milovníky klasických dětských knih. Kniha „This is M. Šašek“ je plná dokumentů, vzpomínek, doposud nepublikovaných ilustrací a obrázků ze života tohoto výjimečného umělce.

 

This is M. Šašek

 

 

Nezapomenutelné události – Štěpánka Sekaninová

Objevy, výpravy, katastrofy, bitvy a revoluce, které ovlivnily chod dějin. Kniha o opravdu velkých historických momentech, letem světem a historií především. Poutavě představuje události, které se nesmazatelně otiskly do života lidstva – od lovců mamutů po pád Berlínské zdi. S těmito dvoustránkovými výpravnými ilustracemi od Štěpánky Sekaninové lekce dějepisu nuda nebude.

 

Nezapomenutelné události

 

 

Hroch – Petr Nikl

Originální leporelo od výjimečného umělce Petra Nikla je příběhem o noření a vynořování pana hrocha. Velkoformátové leporelo vytvořil český výtvarník ještě v době, kdy studoval na Akademii výtvarného umění v polovině 80. let. V té době navštěvoval zoologickou zahradu, kde studoval anatomii zvířat. A zaujal ho právě hroch a jeho schopnost mizení pod vodní hladinou, které v leporelu dětem hravě demonstruje. Ty se mohou samy do kratičkého příběhu zapojit, leporelo je totiž zároveň domalovánka, poskytující volné pole působnosti pro dětskou tvořivost.

 

Hroch

 

 

Making a Great Exhibition – Doro Globus a Rose Blake

Ilustrátor i autor vyrostli v uměleckém světě, trávili čas v ateliérech, dělali domácí úkoly v muzejních kancelářích a chodili na speciální vernisáže. Spojili se, aby se s mladým publikem podělili o své zkušenosti a lásku k tomuto často tajemnému světu. Jak umělec vytváří sochu nebo obraz? Jaké nástroje používá? Co se stane s uměleckým dílem dál? Kniha Making a Great Exhibition poskytuje vzrušující pohled do zákulisí galerií a muzeí, pestře a hravě vysvětluje, co znamená vytvářet uměleckou výstavu. Ve svém příběhu kniha sleduje vývoj práce dvou umělců a jejich kroky od ateliéru k výstavě, cestu, na které potkávají kurátory, fotografy, ale i třeba přepravce či návštěvníky muzeí. Děti se tak mohou podívat do zákulisí toho, jak přesně si umění razí cestu z mysli umělce k velkým bílým stěnám prestižních galerií.

 

Making a Great Exhibition