TikTok radí, co číst: Knihy, které si musíte letos na podzim pořídit

Knihy, které si letos na podzim přečtete, najdete na TikToku

Nesčetně videí na TikToku analyzuje, doporučuje a kritizuje knihy různých žánrů – od Young Adult románky po ruské klasiky. Zkrátka si tam každý najde něco svého. My jsme vám vybrali několik nejoblíbenějších děl, která vás podle Booktoku nesmějí minout. Račte si nalít šálek kávy a pohroužit se do tajuplných stran plných šťastných a nešťastných lásek, věrolomných charakterů, nekonformních postav, revolt a melancholie. 

Dolly Alderton – Everything I Know About Love / Vše, co vím o lásce

Memoár britské novinářky Dolly Alderton představuje hřejivé objetí pro všechny mileniály, kteří při prvních krocích ranou dospělostí tápou, a jejichž cesta k nalezení sebe sama byla nebo je emocionální a kostrbatá. Stranám knihy dominují komické historky z večírků, každodenní těžkosti i lehkosti, krásy i propady ženské existence, silná ženská přátelství a postupné zrání a hledaní důvěrného vztahu k sobě samé. Od teenagerovských let, po překročení třicetileté brány dospělosti se vztah autorky k lásce, vztahům, přátelstvím, k životu a k sobě mění a tříbí, a právě jeho proměnlivost autorka artikuluje velice čtivě a trefně, právě tak, aby se ženy, necítily v té krásné, ale někdy znavující komplexní bouři ženskosti opuštěné.

Čtení o kráse, které vám otevře oči!

elle.cz

Donna Tartt – The Secret History / Tajná historie

Pro estetično jsou schopní vraždit. Doslova. Jedná se o první román Donny Tartt, který se stal předtuchou její mimořádné kariéry, v níž nechybí ani prestižní Pulitzerova cena. Temný psychologický thriller odehrávající se na elitní americké univerzitě sleduje skupinu talentovaných studentů filozofie, kteří se kvůli své posedlosti krásou ponoří do světa tajemství, manipulace a vraždy. Příběh zkoumá téma morálního úpadku a lidské touhy po moci a přijetí, jež vede k tragickým následkům. Je vyprávěn skrze idylické oči jednoho ze studentů, což příběhu dodává jistý aspekt nedůvěřivosti a prostor pro úvahy a vlastní interpretaci čtenáře. Autorky vynikající prozaická dovednost a schopnost vytvořit napínavou atmosféru z knihy činí kultovní literární dílo, které od kritiků získalo titul soudobé klasiky.

Knihy, které si podle TikToku musíte přečíst...

Patti Smith – Just Kids / Jsou to jen děti

Máme tu další memoár, ale tentokrát z docela jiného soudku. Patti Smith je legendární rocková zpěvačka a fantastická básnířka. Ve své knize vzpomíná na své mládí a přátelství s fotografem Robertem Mapplethorpem, který zemřel na konci 80. let na AIDS. Ti dva sdíleli ojedinělé intimní pouto, a to i poté, co se z milenců stali nejvěrnějšími přáteli. Kniha je svědectvím jejich životní cesty, kterou ovládlo umění, bohémského života a hledání identity v New Yorku na konci 60. let, kdy do společnosti probublávala psychedelická revoluce. Mládí autorky, ve kterém hrály roli revolty, nehasnoucí naivita, nevinnost, něha proplouvající mezi dvěma spřízněnými dušemi, a které především definovalo všudypřítomné volání po uměleckém sebevyjádření, je popsáno emotivně a upřímně, s autorčiným jedinečným citem pro psané slovo. Patti Smith nám skrze tuto publikaci pootevírá dveře do reality tehdejší kulturní scény a dovoluje nám ji lépe poznat a pochopit. Přibližuje nám ji se vším všudy, se strastmi i úspěchy, včetně velkých umělců jako je Andy Warhol, Jimi Hendrix nebo Jim Morrison.

ELLE Bookclub: Knihy pro děti, kterými budete chtít obdarovat i sebe

elle.cz

Hanya Yanagihara – A Little Life / Malý život

Emotivní je v tomto případě slabé slovo. Hanya Yanagihara napsala strhující román, který sleduje letité přátelství čtyř hlavních postav, jejichž životní cesty jsou plné lásky a utrpení. Kniha podrobně prozkoumává jejich niterné konflikty, traumata, osobní vzestupy a pády, a autenticky akcentuje témata sebepoškozování a znásilnění. Yanagihara vytvořila intenzivní a dechberoucí dílo, které přináší čtenářům nekompromisní pohled na křehkost lidské psychiky a existence. Kniha vaše srdce polapí a do posledních slov jej nepustí. Je napsána způsobem, který vás k postavám citově připoutá, vyvolá dojem, že je znáte celý svůj život, proto některé věci, které se stanou, mohou být pro čtenáře bolestivé. Kniha je doopravdy emočně náročná, pokud jste citliví na zmíněná témata, je dobré si rozmyslet, zda se příběhu oddat. Zlomí vám srdce, ale utkví vám v mysli, jako jedna z těch palčivě nejkrásnějších knih, která se vám kdy dostala pod ruce.

Renée Carlino – Before We Were Strangers / Než jsme se odcizili

Na závěr si pro odlehčení pojďme dát něco ryze romantického. Příběh začíná na univerzitě, kde se hlavní postavy, Lucy a Gabe, potkají a okamžitě mezi nimi vzplane vášnivá láska. Oba jsou mladí, plní ambicí a s velkými sny. Jejich životní cesty se brzy rozdělí, když Gabe dostane nabídku na práci fotografa v cizí zemi. Lucy zůstává ve Spojených státech a začne budovat svou kariéru. Přes rozdělení zůstávají jejich vzpomínky na společné chvíle a vášeň, kterou prožili, všudypřítomně živé. Kniha sleduje jejich životní cesty, kdy se oba pokoušejí najít smysl a štěstí ve svých nových vztazích a kariérách, ale neustále se vracejí k myšlence na to, co mohli mít spolu.

Coffee table books o módě

elle.cz

Zdroj: TikTok, Wikipedia