Knižní novinky i niche tituly pod stromeček

 

Civilizovaná žena: Ideál i paradox prvorepublikové vizuální kultury, Martina Pachmanová

Jak se žena modernizovala a emancipovala v průběhu první republiky? Jak proces oproštění žen od staré epochy reflektovali muži i ženy - architekti, fotografové, meziváleční umělci, filmaři, designéři? Jak se tato proměna promítla do vizuálního umění? Tyto a další otázky se kniha Civilizovaná žena: Ideál i paradox prvorepublikové vizuální kultury snaží kriticky zodpovědět. Titul vznikl k právě probíhající stejnojmenné výstavě v Moravské galerii v Brně, jež potrvá až do 10. 7. 2022. Ideální dárek pro emancipovanou a silnou ženu z vašeho okolí. P.S. Výstavu taktéž doporučujeme!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Knihy do karantény: Silné ženské hrdinky, které vás nadchnou

elle.cz

 

My Body, Emily Ratajkowski

Dlouho očekávaná sbírka esejí My Body od supermodelky Emily Ratajkowski vyšla na začátku listopadu a téměř ihned se zařadila mezi bestsellery The New York Times. Znepokojivá zpověď krásky, kterou si všichni spojujeme se sexy fotkami z instagramu, obdržela pozitivní recenze od literárních kritiků, ale i rezervovaný přístup aktivistů. Ratajkowski se zamýšlí nad tím, co to znamená být placena za vlastní krásu, kde jsou mantinely moci a jak lehce se dají posunout a zneužít. Uvedení titulu doprovázelo odhalení „me too" momentu z natáčení klipu píšničky „Blurred Lines" od zpěváka Robina Thicke, ve kterém modelka účinkovala odhalená do půlky těla. Ratajkowski se v jedné z esejí její nové knihy zpovídá ze situace, kdy ji Robin Thicke během natáčení nečekaně sáhl na prsa bez jejího souhlasu. Slavná modelka je svým aktivistickým přistupem k feminismu v očích některých považována za irelevantní, argumentují tím, že Ratajkowski svými aktivitami podporuje patriarchální formu společnosti, jelikož je součástí mysogynního průmyslu. Ať tak či onak, kniha je vhledem do tohoto světa, na který se divá kriticky, což je to podstatné. My Body máme rozhodně na seznamu přání.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Srdce Evropy, Pavla Horáková

Držitelka ocenění Magnesia Litera z roku 2019 letos vydala další nadějný román s názvem Srdce Evropy. Osud hlavní hrdinky ze současnosti se proplétá s osudem hrdinky z roku 1912. Mladá absolventka historie se vydává po stopách minulosti a zkoumá historické osudy lidí ve Vídni, zejména život Kateřiny, která v rakouské metropoli prožila část svého života. Dárek pro všechny milovníky historie a osobních příběhů v čele s hlavní ženskou postavou. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

TERAPIE KNIHAMI: Podívejte se na život z jiné perspektivy

elle.cz

 

Na hraně, M'Badjala Diaby

Prvotina mladé studentky literatury a modelky M'Badjaly Diaby s názvem Na hraně je nejen básnickou sbírkou o lásce a zlomeném srdci, ale také zpovědí každodenního boje s hraniční poruchou osobnosti. Její úderné a přímé rýmy se vám dostanou pod kůži. Dravost, surovost a opravdovost poezie této nadějné autorky si vás podmaní a věřte, že to není jednorázové čtení. Těšíme se na další tvorbu talentované básnířky Diaby.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

EVOKATIV (speciální edice), Libuše Jarcovjáková

Myslíme i na milovníky fotografie a ty, kteří preferují vizuální „coffee table books". Kniha EVOKATIV prezentuje soubor fotografií od Libuše Jarcovjákové, které nafotila mezi lety 1970 a 1989 v Praze. Soubor je autentické zachycení unikátní a tíživé atmosféry tehdejšího Československa, realita nesvobody bez příkras a nostalgie. Jarcovjáková používá osobitý styl, mixuje surovost s poetikou, díky čemuž nám bravurně zprostředkovala tehdejší život. Fotografie, jež působí jako neplánované momentky, vás vtáhnou svými jedinečnými vibracemi. Ke speciální edici této publikace dostanete originální fotografii od autorky, poslouží to tedy jako ideální dárek pro milovníky a sběratele umění a všech krásných a hodnotných věcí.

 

Kniha Evokativ