ELLE Kvíz: Stavby, které nás fascinují. Poznáte ty nejznámější?

Dodnes nás fascinují

Prvními stavbami byly jednoduché úkryty před špatným počasím a divokou zvěří. Časem se ale architektura stala výrazem lidské kreativity, technického pokroku – a také bohatství a moci. Egyptské pyramidy měly sloužit jako hrobky zajišťující tomu nejmocnějšímu a nejbohatšímu v zemi, aby odtud jeho duše putovala rovnou k bohu. S mocí nebo náboženstvím byla architektura spojena po spoustu staletí, než začala více sloužit lidem. Architektura nám také umožňuje nahlédnout do různých kultur a historických období a pochopit, jak se společnosti vyvíjely a měnily.

Jako svědectví o vkusu, vyspělosti a kulturnosti společnosti v různých epochách nám dodnes slouží chrámy, paláce, mosty, věže a další inženýrské a umělecké výtvory. Fascinuje nás, jak lidstvo odjakživa dokázalo kombinovat materiály, tvary a vyvíjet stavební techniky tak, aby vytvořilo nejen funkční, ale i esteticky působivé struktury. Dodnes si přitom lámeme hlavu, jak mohly některé monumentální stavby vzniknout – technicky jsou tak náročné, že postavit je by bylo těžké i dnes při veškeré technické vyspělosti. Například když takto přemýšlíme o egyptských pyramidách, sochách na Velikonočních ostrovech nebo Stonehenge... Dodnes vědci jen dohadují, jak je asi tehdejší stavitelé zvládli realizovat.

Nejzajímavější architektura podle Elle Decoration

elle.cz

Nejstarší, nejvyšší a nejnavštěvovanější stavby 

Nejstarší dochovanou stavbou na světě je chrám Göbekli Tepe v Turecku, který byl postaven kolem roku 9600 př. n. l. Tento prastarý komplex je fascinujícím příkladem raného lidského stavitelství a archeologové stále objevují nová tajemství spojená s jeho vznikem. Co se týče pak nejvyšší stavby na světě, momentálně drží rekord Burj Khalifa v Dubaji, která dosahuje výšky celých 828 metrů. Tato mrakodrapová ikona je technickým zázrakem a symbolizuje lidskou touhu dosáhnout až k nebesům. Nejnavštěvovanější stavbou na světě je bezpochyby Eiffelova věž v Paříži, která každoročně přitahuje miliony turistů z celého světa. Tato železná konstrukce byla dokončena v roce 1889 a stala se ikonou Francie a symbolem romantiky a francouzské elegance.

Bydlet tak v džungli: Tropickou vilu na Kostarice můžete obývat i vy

elle.cz

Architektonické zajímavosti

Kromě nejstarších, nejvyšších a nejnavštěvovanějších staveb existuje na světě mnoho dalších architektonických zázraků. Patří sem například Taj Mahal v Indii, který je považován za jeden z nejkrásnějších paláců na světě. Byl postaven jako památník lásce. Vedle toho pak takové Machu Picchu v Peru, incké město na vrcholu And, je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Ale nezůstávejme ve starých dobách, také moderní architektura nabízí řadu zajímavých projektů. Jmenujme Sydney Opera House v Austrálii nebo Guggenheimovo muzeum v Bilbau ve Španělsku. Světová architektura je fascinujícím odvětvím, které nás spojuje s naší historií, kulturou a technickým pokrokem. Stavby jsou nejen prostředkem pro život, ale také zdrojem inspirace a úžasu, který nás provází po celý život. Vyzkoušejte si proto, jestli podle fotografií poznáte zásadní světové architektonické skvosty!

Zdroj: Wikipedia, Česká televize