Emily Ratajkowski a komplex „Madony a coury"

Emily Ratajkowski miluje své tělo a nestydí se za to. Častokrát prohlásila, že důvod, proč se fotí svlečená je ryze aktivistický. Chce ukazovat lásku ke svému fyzičnu, vždyť co je špatného na nahotě jako takové. Modelka a herečka se pravidelně předváděla ve smyslných pózách i během těhotenství a nepřestala s tím ani po porodu.

Někteří komentující na sociálních sítích žádali Emily, aby se „umravnila", vždyť je nyní matkou. Celebrita svým počinem ale nastoluje zajímavé a velmi základní lidské dilema. Říká se mu komplex Madony a coury". Upozorňuje na něj například otec psychoanalýzy Sigmund Freud, dále ho rozpracovává klinický psycholog Uwe Hartmann. Ve zkratce se jedná o to, že převážně mužští pacienti považují ženy buď za svaté Madony nebo znehodnocené prostitutky. Kvůli takovému pohledu na svůj potenciální protějšek nemohou navázat vztah.

 

Mohlo by se vám líbit

Britney Spears: Panenská ikona, sexy bohyně nebo mediální oběť?

Princezna pop kultury přelomu milénia ovlivnila snad každou malou holčičku, slečnu i ženu té doby. Na jejích singlech jsme vyrůstaly, tančily na diskotékách a jejich slova známe zpaměti dodnes a dokážeme je odrecitovat i bez playbacku. Hudba Britney Spears se stala symbolem jedné éry. Britney byla náš miláček. Má to však jeden háček. Zeptal se někdy někdo Britney, jestli je s tím v pohodě?
elle.cz

Nemusíte mít ani žádnou úzkostnou poruchu, abyste byli poznamenáni komplexem „Madony a coury". Stačí, že se ženy stále ještě škatulkují do kategorií „úspěšné a obdivuhodné" a ty, které jsou sice sexuálně atraktivní, jsou také svým způsobem „zkažené".

Feministická spisovatelka Naomi Wolf tvrdí, že navzdory sexuální revoluci, která umožnila ženám plánované rodičovství, je pro muže i ženy často velmi náročné spojit smyslnost a obraz ideální ženy do jedné osoby. Proto jsou lascivní pózy čerstvé matky Emily Ratajkowski pro někoho nepochopitelné. Zdánlivě obyčejné selfie ale otevírá obrovské téma, které je stále částečně tabuizováno: ženská sexualita se mateřstvím nevytrácí, naopak.

 

 

Někteří muži jsou tím stále poměrně zaskočeni. Nezřídka proto, že jejich sexualitu formovala nikoliv znalost svého těla a zájmu o to partnerčino, ale porno, kterému chybí jakákoliv partnerská intimita. Pak se může stát, že doprovodí svou ženu k porodu a utrpí šok. „Bejt u porodu je trošku divný. Člověk má nahou ženskou zidealizovanou, trošku natrénovanou ze života a hodně nakoukanou z porna. Když jste zrovna v blbej čas na blbý straně porodního křesla, na to se blbě zapomíná," píše ve své autobiografii fotograf Tomáš Třeštík.

Jeho postoj není ničím výjimečným, řada mužů nechápe, jak má vstřebat skutečnost, že jejich partnerka je člověk z masa a kostí, který vyměšuje tělní tekutiny. Jak má k tomu všemu má zůstat sexuálním objektem? Navíc, když přibude mateřská role? 

Smyslné fotky novopečené matky Emily Ratajkowski ale pomáhají spojit „Madonu" i „couru". Ukazují nám, že každý z nás má více než jednu životní úlohu. Že potřebujeme přijmout skutečnost, že sexualita není vyhrazena jenom bezdětným, ale díky mateřství zraje a posouvá se. 

Mohlo by se vám líbit

12 outfitů, jimiž Emily Ratajkowski redefinuje těhotenský styl

Konec kalhot s vysokým pasem a dalším neforemným těhotenským střihům hlásá styl Emily Ratajkowski, která je právě v očekávání. Nebojí se upnutých střihů, vykukujícího pupíku, podpatků ani sexy průstřihů. Provokuje nebo inspiruje?
elle.cz