Nahé šaty nosila už Cher i Jane Birkin, proč jsou znovu IN?

 

Psal se rok 1962, když Marilyn Monroe odcházela zcela zmožená ze zkoušky šatů od svého návrháře Jeane Louise. Fitting to byl poměrně náročný, protože designér na přání hollywoodské zákaznice vytvořil takový model, do kterého jí v podstatě musel zašít: šaty absolutně na tělo (logicky se nosily bez spodního prádla), v barvě champagne, poseté čtyřmi tisíci kamínků. V róbě, o které si záhy šeptal celý svět, zazpívala prezidentu Kennedymu dnes notoricky známé „Happy birthday Mr. President".

Ukázat se ve společnosti téměř nahý je klasická noční můra. Většině z nás se už někdy za život zdálo, jak se procházíme bez šatů na veřejnosti. To, co je pro převážnou část lidí možné jen ve snu, ale celebrity zažívají ve skutečnosti: vystupují ze své komfortní zóny a ukázují se na červeném koberci téměř nahé. Proč to ale vůbec mají zapotřebí? 

Tuší, že tak vstoupí do dějin nebo se o nich minimálně bude ten večer, možná i několik následujících dnů, mluvit. Jane Birkin například dorazila na premiéru francouzského filmu Slogan v roce 1969 v minišatech s dlouhými rukávy, které byly absolutně průhledné. Jak herečka zpětně tvrdí, dokud na ní nezamířily blesky fotoaparátů, netušila, jak moc je látka transparentní. O snímku samotném, kde Jane rovněž hrála, se už tolik nemluví, ale onen outfit se stal jedním z nejznámějších v dějinách odívání.

 

Marilyn Monroe šaty
Mohlo by se vám líbit

Sonny a Cher: Věříte v život po lásce?

Cher a Sonny Bono byli jedním z nejvíce ikonických párů dvacátého století. Lásku našli v roce 1965, kdy společně nazpívali píseň “I Got You Babe”, avšak jejich vztah byl více než komplikovaný. Nejenže Cher bylo pouhých šestnáct let, tedy byla o dvanáct let mladší, když se poprvé setkali, ale jejich rodinný život byl možná až příliš spjat s jejich kariérou...
elle.cz

Nahota vzbuzuje zvědavost, protože je na jednu stranu absolutně přirozená, ale na tu druhou společensky tabuizovaná. Když se Cher v roce 1974 objevila na obálce časopisu Time v nahých šatech od kostýmního výtvarníka Boba Mackieho, byl titul v některých městech zakázán, jinde zase beznadějně vyprodán. Model, který musel být ke zpěvaččinu tělu doslova nasprejován, ale dnešním pohledem nebyl vůbec tak odvážný.

 

Cher

 

Na letošních Grammy se Dua Lipa ukázala v šatech od Versaceho, které byly inspirovány tímto modelem Cher. Platforma Lyst pak zaznamenala 18% nárůst zájmu o termín „naked dress". Na Tik-Toku je momentálně hitem takzvané „body mirroring dress", tedy šaty, co absolutně kopírují siluetu těla.

Nahé šaty Kate Moss, které si vzala na party modelingové agentury Elite v roce 1993, ale představovaly jiný přístup. Model takzvaných „slip dress" byl sice zcela průhledný, ale nijak upnutý. Odhaloval nejen kalhotky, ale především hrudník topmodelky, která často hovořila o tom, že „je plochá". Její přístup hlásal: „můžete být sexy, i když máte malá prsa.

Důvod, proč se nahé šaty dnes opět nosí, je poměrně nasnadě. Vyšli jsme z pandemie, odložili tepláky, a teď stojíme nejen o společnost, ale také o vše, co s sebou červený koberec přináší. Tedy záři reflektorů, být středem pozornosti a zažít, jaké to je, když způsobíte rozruch. Kupodivu všeho výše zmíněného dosáhnete i ve 21. století tak, že převléknete za chytrou horákyni. 

Mohlo by se vám líbit

Wet look dělá vlny už od 18. století. Jak ho nosit?

Počasí je proměnlivé, každou chvíli nás může zastihnout letní sprška. Až dorazíte na důležitou schůzku či rande promoklí až na kost, pohoďte ležérně vlasy a vyrovnejte ramena. Předstírejte, že právě předvádíte „wet look", nikoliv styl zmoklé slepice.
elle.cz