Moje košile, moje láska

 

„Když nevím, co na sebe, obleču si pánskou košili," prohlásila návrhářka Carolina Herrera. Stalo se tak v časech hluboko pre-pandemických, v roce 2013 u příležitosti uvedení kolekce, která obsahovala jediný typ oblečení: košile s límečkem a na knoflíky. 

Pánská košile v dámském šatníku není vůbec nic nového, a už vůbec ne v časech, kdy se rozdíly mezi oblékáním mužů a žen v duchu hesla „gender je jen konstrukt", stírají. Pro ženské hnutí mají ale historicky velký význam: osvobodily je z těsných korzetů a ukázaly, že oblečení pro práci i život může být tělu příjemné.

 

Nebudu si s sebou k partnerovi nosit košilku na spaní. Ráno si prostě obleču jeho košili.

 

Nosit pánskou košili znamenalo od padesátých let minulého století v kontextu dámského šatníku nejen nezávislost, ale také sexuální nespoutanost. Límeček, dlouhé rukávy, knoflíky, to vše symbolizovalo chuť po rovnoprávnosti. „Nebudu si s sebou k partnerovi nosit košilku na spaní. Ráno si prostě obleču jeho košili". Bylo tehdy gesto žen, které se bouřily proti společenským konvencím, co by se nám dnešním pohledem jevily jako neuvěřitelně zkostnatělé."

Pandemie a móda: Učíme se oblékat hlavně pro sebe

elle.cz

Jayne Meadows v roce 1954

 

Bílá pánská košile je sice pořád do jisté míry základní stavební kámen klasického šatníku, ale návrháři nás vybízí k větší hravosti a experimentům. Volit můžeme syté barvy jako diktuje maďarská Nanushka nebo pruhy jako kultovní brand sester Olsenových The Row

Čím větší košile je, tím lépe. Funguje na video hovorech, kdy s výraznou rtěnkou vyvolá dojem, že svůj život v nekonečné pandemii máte stále pod kontrolou. Košile vám zaručí ale i večerní program, protože nic nepůsobí tak sexy jako pánská košile, která sklouzává z ramen, aby odhalila krajkové prádlo. Vzpomeňte si na scénu z filmu Pan a Paní Smithovi, kdy si košili Brada Pitta obleče na nahé tělo Angelina Jolie. Ačkoliv jsme tým Jennifer Aniston, nedivíme se, že jí takové natáčení stálo manžela.

Jelikož podle Net-a-Porter byly košile v pánském stylu během loňského lockdownu nejžádanějším artiklem, doporučujeme vyhledat si tu svou v obchodě s vintage módou. Nejen, že budete nakupovat s rozmyslem, ale hlavně se tam dají najít učiněné skvosty, které kvalitou materiálu i střihem evokují ty od značek jako je Acne nebo Cos.

Vyberte si svou košili:

Ani během pandemie nemusíte zoufat, protože většina obchodů s vintage módou provozuje svůj prodej v online režimu. Kolik košil je adekvátní vlastnit? Klidně sedm v různých odstínech. Nezapomeňte, že to může být vaše věrná přítelkyně, která vás doprovodí na (virtuální) jednání, rande, ale i během horkého dne na pláž místo šatů. Tedy, pokud se konečně už někdy oteplí.

Kam pro luxusní kabelku lokálního designu?

elle.cz