Diet Prada versus Dolce Gabbana. Za aktivistické posty před soudem

Diet Prada začínal jako anonymní instagramový účet, který působil jako vtipný hlídací pes módního průmyslu. Upozorňoval na návrháře, kterí kopírovali jeden druhého, ukazoval nepěkná zákulisí nablýskaného světa fashion a ještě to všechno vtipně komentoval. V jistý moment se odhalilo, že za účtem stojí dvojice Tony Liu a Lindsay Schuyler, kteří sami působí jako módní návrháři.

I když už jejich identitu známe, ochráněn před jejich ostrým jazykem není nikdo. V posledním roce si ale berou na paškál především rasistická obvinění, jejich feed během jarních nepokojů spojených s násilím na Afroameričanech a podporou hnutí Black Lives Matter, byl online baštou společenské revoluce. Na podporu vévodkyně Meghan, která v rozhovoru s moderátorkou Oprah Winfrey prohlásila, že britská královská rodina je rasistická, Diet Prada zveřejnila fotky prince Williama a jeho manželky Kate, které během zahraniční návštěvy v Tuvalu, nesou na nosítkách osoby tmavé pleti.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Meghan a Harry u Oprah šokovali více, než to kdokoliv čekal

elle.cz

 

S módním domem Dolce&Gabbana měla ale dietní Prada problém už delší dobu a důvody jsou také osobní, jak se dočtete níže. S ohledem na módní dům, nejostřeji Diet Prada kritizovala video z roku 2018, které inzerovalo přehlídku resort kolekce v Šangaji. Zobrazuje Asiatku, která se pokouší sníst pizzu hůlkami za doprovodu mužského hlasu v pozadí, který se ptá, zda to pro ní „není příliš velké". Po jeho uveřejnění na sociálních sítích se strhl opravdový skandál. Jedni tvrdili, že je trapné si o Asiatech myslet, že nedokáží jíst pizzu, jiným se zase zdá komentář k videu s nevhodným sexuálním podtextem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jen pár hodin před přehlídkou v Šangaji to byla právě Diet Prada, kdo zveřejnil výměnu zpráv s Stefanem Gabbanou, který se v nich velmi kriticky vyjadřoval s ohledem na Čínu a její společenskou kulturu. Show byla zrušena, Gabbana se musel omluvit a...o několik měsíců později módní dům majitele Diet Prady zažaloval o 556 miliónů eur za celkový rozsah způsobených škod.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Zajímavé také je, že Tony Liu a Lindsay Schuyler ve sporu zastupuje zdarma institut módního práva v rámci Fordhamovy univerzity. Zakladatelce institutu Susan Scafidi připadá kauza jako „nehorázná z mnoha důvodů". Podle ní je nelogické, aby se módní dům za své chování nejdřív omluvil, a pak za nějaký čas podal žalobu.

Tony Liu, kteří tvoří polovinu dua Diet Prady, nese obecně špatně vlnu nenávisti, která podle něj zaplavuje už delší dobu americkou veřejnost směrem k asijské komunitě. „Jsem členem etnické skupiny, která je ve Spojených státech velmi často nepochopena. Opakování stereotypů vede jen k násilí a rasismu obecně," řekl australské ELLE.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Před několika málo dny účet Diet Prady na Instagramu odjistil další „bombu" spojenou s xenofobním přístupem k Asiatům. Jednalo se o staré tweety Alexi McCammond, politické reportérky, která byla právě jmenována šéfredaktorkou Teen Vogue, které se z módního magazínu pro náctileté přemenilo do aktivistického média. Ve svých postech na Twitteru, které jsou deset let staré, novinářka píše o „hloupých Asiatech" nebo co má dělat, aby se neprobudila s „očima oteklýma jako Asiatka". McCammond se za své dekádu staré prohřešky, které měla napsat ve svých šestnácti letech, omluvila, ale proti jejímu jmenování se postavilo asi 20 zaměstnanců z redakce.

Inspirace, pocta, nebo kopie? Originalita je v módě jen mýtus

elle.cz