Kam s ELLE: Jediný víkendový to do list, který potřebujete

Kam na výstavu:

Výstava Krásná prácepředstavuje přes 40 unikátních exponátů tradičních lidových oděvů, oděvních doplňků a šperků, které byly vytvořeny českými řemeslníky, současnými designéry i studenty uměleckých škol.Projekt oživuje tradiční české, moravské a slezské řemesla s ohledem na kulturní dědictví, a letos se zaměřuje na téma oděvu a šperků. Výstava propojuje tradici a současný design, zahrnující raritní artefakty od pastýřských gubaňpřes šaty tkané z kopřivovéhovláknapo šperky z perníku. Design výstavy připravila Natalie Costantinová a Aneta Honzová, které využily 90 balíků slámy k vytvoření celé expozice.

Kde: Galerie 1, Praha

Kdy: 4.–26. listopadu 2023, od pondělí do pátku 9:00–18:00, v sobotu a v neděli (včetně svátků): 10:00–⁠18:00

Krásná práce

 

Kam na festival:

Pokud chcete vystoupit z proudu mainstreamové hudby, máte pro to skvělou příležitost. Festival Mladí ladí jazz představí bohatý hudební program na třech scénách s hvězdnými umělci mezinárodní jazzové a experimentální scény. Mezi novými přírůstky v programu jsou francouzsko-alžírští Acid Arab, novozélandský zpěvák a producent Noah Slee a český DJ Aid Kid, zatímco již dříve potvrzeni byli umělci jako Alfa Mist, Yarah Bravo, MonoNeon, Maria Chiara Argirò, ECHT! a Metastavy. Festival slibuje mimo jiné unikátní scénografii a světelný design, a také bude doprovázen výstavou Elektrosalon a komentovanými prohlídkami depozitáře Chemistry Gallery. Vrámci jednodenního festivalu oslaví Mladí ladí jazz své 15. narozeniny. „Naše patnácté narozeniny jsme se rozhodli oslavit novým indoor festivalem, který během jediného dne nabídne nejaktuálnější světové hudebníky pohybující se nejen v jazzových vodách, ale i v další žánrech. Jsme rádi, že se první ročník bude konat právě v unikátních prostorách Holešovické tržnice, “ říká ředitel pořádajícího festivalu Mladí ladí jazz Jan Gregar.

Kde: Holešovická tržnice, Praha

Kdy: 28. října 2023

Yarah Bravo

 

Kam na výstavu:

Přišel čas na novou výstavu umělce Jakuba Matušky, známého jako Masker. Tato výstava s názvem Koule aneb cestou k propasti mineš deset kamenů bude veřejnosti přístupná od 18. října v pražské Galerii Villa Pellé. Masker, jeden z nejúspěšnějších umělců své generace a držitel Ceny Národní galerie 333obrátil pozornost od graffiti a street artu, kde se nachází jeho tvůrčí kořeny a nyní směřuje k malbě a kresbě. Podnětem k novým sériím obrazů a kreseb byla pro Jakuba Matušku jeho vlastní životní situace. Vnitřní komunikaci se sebou samým zobecňuje a svými obrazy v důsledku vypovídá o vztahové a emocionální proměně muže ve fázi transformace jeho společenské role.Jeho nové obrazy jsou alegoriemi pocitů člověka a umělce střední generace. Domněle nekonečný večírek mládí skončil a čas se rozkrájel na sled pracovních termínů a rodinných povinností. ‚Koule‘ nových starostí je zkouškou, v níž bychom měli obstát. Ale kdoví, třeba nakonec skončíme pádem do propasti,“ charakterizuje téma výstavy její kurátor Jiří Ptáček.

Kde: Galerie Villa Pellé

Kdy: do 7. ledna 2024

Jakub Matuška

 

Kam na festival:

Festival Das Filmfestpřináší filmové novinky z Německa, Rakouska a Švýcarska. Otevírací snímek 17. ročníku festivalu Sisi a já (Sisi & Ich), který je originální reinterpretací příběhu císařovny Alžběty Bavorské, osobně uvede představitelka hlavní role Sisi Susanne Wolff.Festival dále nabídne nejnovější díla německých, rakouských a švýcarských filmařů se sídlem až do 24. října v Praze, a poté se přesune do Brna a Olomouce. Program festivalu zahrnuje jak renomované tvůrce, například Christiana Petzolda a Andrease Dresena, tak i mladé talenty a širokou paletu žánrů, od dramat přes komedie až po dokumenty. Diváci se mohou těšit na premiéry a předpremiéry filmů, které by se jinak nedostaly do kinodistribuce. Na festival dorazí i celá řada hostů, včetně herečky Marlene Hauser, herců Petera Hottingera a Cina Djavida, a režisérů Hana Steinbichlera a Leona Schwittera.

Kde a kdy: Praha: 19.-24.10. (kina Lucerna & Atlas), Brno: 30.10.–5.11. (kino Art)Olomouc: 1.–9.11. (Arcidiecézní muzeum Olomouc)

Sisi a já
Mohlo by se vám líbit

Kam s ELLE: Jediný víkendový to do list, který potřebujete

Za okny máme sluncem zalitý podzim a víkend má celé dva dny pro to, abyste je využili naplno a naplnili objevováním i zaslouženým nicneděláním. Tak neseďte doma a vyrazte s ELLE ven. Představujeme vám jediný to do list, který o víkendu skutečně potřebujete. Kam na výstavu, večeři nebo na módní přehlídku?
elle.cz

Zdroj: archiv zmíněných