REKLAMA

Hudební harmonie v zahradách

REKLAMA

 

Hudební slavnosti na zahradě Werichovy vily nazvané „Klasika u Wericha“ je novým komorním festivalem vážné hudby, který probíhá už od konce června až do 7. 9. 2021, vždy od 19 hodin, v přilehlých venkovních prostorách vily na ostrově Kampa. Atmosféru tu určuje vášeň pro hudbu, která prostupuje z každého detailu, nad kterým organizátoři přemýšleli. Festival proto není pouhým koncertním programem, ale konceptem zahrnujícím v sobě zážitek z místa a nálady. Tady je klasika nepochybně "novým cool". Pěvecké koncerty a hudební vystoupení jsou navíc zaměřeny nadčasově a cestovatelsky – v zahradách proto zazní české, francouzské i španělské písně a celý dramaturgický rámec byl volen tak, aby přilákal nejen fanoušky vážné hudby, ale i ty, kteří mají šanci skrze tyto tóny svou lásku k tradičním instrumentům ještě objevit.

Původní myšlenka hudebních slavností vznikla již v roce 2020 z nápadu uspořádat „Koncert pro 100 diváků“. Cílem bylo poskytnout příležitost pro koncerty a kulturu, a to alespoň venku v rámci tehdy platných protiepidemických opatření. V minulém roce však plán nevyšel. Nabiti touhou po návratu k normálnímu kulturnímu životu a v laskavé spolupráci Werichovy vily tak organizátoři vlili veškerou svou energie do tohoto výjimečného cyklu koncertů, který se plně rozeznívá až toto léto.

Klasická hudba v podání výjimečných mladých českých umělců na zahradě Werichovy vily je tak za nás jednou z nejpovedenějších kulturních událostí, zaměřených na široké i vybíravé publikum. I skrze svůj podmanivý grafický jazyk vybízí ke konverzaci.

Sólistou prvního koncertu, dnešního koncertu je houslista Jan Mráček, nejmladší sólista v historii Symfonického orchestru Českého rozhlasu a vítěz mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni. V jeho podání zazní za klavírního doprovodu Lukáše Klánského Sonáta J. Brahmse pro housle a klavír, „Z domoviny“ B. Smetany, Bartókovy Rumunské lidové tance, Fibichova Koncertní polonéza a na závěr Mazurek A. Dvořáka.

 

klasika u Wericha
Info ikona

 

Dva následující koncerty jsou věnovány písňovému repertoáru – „Francouzský večer“, který proběhne 20. 7. patří Ester Pavlů a okouzlujícímu písňovému cyklu „Letní noci“ Hectora Berlioze. Poctu české a moravské lidové písni pak nabídne koncert „V národním tónu“, naplánovaný na 21. 7. – překrásné písně a dvojzpěvy Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka zazpívají Eliška Gattringerová s Romanem Hozou. A čtvrtý koncert, který proběhne 10.8., nabídne ochutnávku španělské hudební tvorby, a především umění mladé kytaristky Barbory Kubíkové, jednoho z nejvýraznějších talentů současné mladé kytarové generace.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA