Jak TikTok mění náš hudební vkus?

Více jak 176 skladeb překonalo v loňském roce miliardu zhlédnutí na TikToku. Necelá polovina z top deseti pak byla od umělců, které není třeba představovat. Pomyslnou korunku prvního místa si odnesl Drake s hitem „Tootsie Slide“, v těsném závěsu Cardi B s „WAP“ a Megan Thee Stallion či Billie Eilish. I když demokratizační účinky sociálních médií nejsou nic nového, skutečnost, že vítězové Grammy a neznámí tvůrci TikTok videí se mísí v pop stratosféře se přesto jeví jako nový fenoménem. Ostatně s pouhým patnácti sekundovým klipem se z neznámého děcka může stát popová hvězda (Addison Rae) a country-trapová píseň může proměnit osamělého teenagera v globální jméno (Lil Nas X).

MÍSTO, KDE JE UMĚNÍ JAKO DOMA. VSTUPTE DO NOOKART_STUDIA

elle.cz

Mezi písněmi, které na platformě tak bodují figurují určité podobnosti. Chytlavý rytmus, dramatický přechod, texty, které se hodí pro interpretační taneční pohyby… Magický vzorec? Možná existuje, možná to je jen mýtus. Snad nejpřitažlivějším aspektem aplikace s formou krátkého obsahu je však to, jak snadno dosažitelná sláva může být. A to i pro ty umělce, které s ní již nepočítají. Za své mluví profil Nathana Apodaca, jeho video, jak na skateboardu „klouže“ za rytmu písně skupiny Fleetwood Mac znovu vyhouplo singles Dreams do žebříčku Hot 100 a to poprvé od svého vzniku v roce 1977.

 

@lilnasx

woowwwwwww

♬ MONTERO (Call Me By Your Name) - Lil Nas X

 

Nové tak na TikToku nutně neznamená nejlepší. Přestože tedy TikTok hýbá naším hudebním vkusem, je velmi nepředvídatelný a žádný z umělců si nemůže být jistý, jakým směrem se masa vydá. V nekonečné hře, kterou nám dokazuje zmíněné video Nathana Apodaca, si můžeme být jisti jen jednou věcí. Vždy existuje nějaký původ, jakýsi trendsetter, ten si skladbu vybere – vlastně úplně náhodou (podle okamžiku, který mu zrovna připomíná) – a ostatní začnou replikovat. Daná skladba se začne zobrazovat v lipsynch videích, tutoriálech a tanečních choreografiích. Nezastavitelná lavina.

 

 

V dubnu 2020 vydal brooklynský rapper Sleepy Hallow skladbu „Deep End Freestyle“, která obsahovala fascinující hlasovou smyčku. Píseň získala na YouTube desítky milionů zhlédnutí a mnoho uživatelů se pídilo po tom, kdmu patří hlas dodávající skladbě tolik tajemna.  Nakonec se na TikToku přihlásila zpěvačka a skladatelka Fousheé, která nahrála klip, jak zpívá danou píseň, zatímco brnká na kytaru. Teď má její video přes dvanáct milionů takzvaných views. A producenti se o ní jen perou. V době přívalu informací se tak snadno může stát, že vás vokalista jednoduše přeskočí. A znovu za to může nevyzpytatelnost uživatelů sociálních sítí. Někteří umělci se však s ní snaží pracovat.

„Vymýšlení taneční rutiny nám nikdy netrvá příliš dlouho,“ říká Zhané, TikTokerka, která vystupuje po boku své sestry Shayné jako dvojčata NaeNae. Jejich dosud nejvirálnější taneční výzva na skladbu Megan Thee Stallion „Savage Remix“ s Beyoncé trvala přibližně 45 sekund. Identická dvojčata z Los Angeles mají talent předpovídat, co se na síti stane virálním. O týden později, co dvojčata vydala choreografii s její skladbou, Megan jejich video přesídlela. Zpěvačka Doja Cat zašla ještě dál, když do svého videa pro „Say So“ začlenila choreografii TikTokerky Haley Sharpeové. Budou tedy pro pop-stars tyto spolupráce brzy nepostradatelné?

 

 

Ať už bude vývoj rychlý, nebo pozvolný, všichni se na jistou budoucnost hudby na sítích připravují. TikTok dokonce v některých regionech zřizuje speciální moderační oddělení, kde manažeři monitorují a pomáhají spravovat speciální účty s hvězdným potencionálem. Bude TikTok jednou úspěšnou nahrávací společností? A bude nám i nadále připomínat zapomenuté hity z minulosti? Inspirujete se při sestavování playlistů trendy na TikToku?

@naenaetwinsofficial

We wanna see y’all hit this one ##RACKSCHALLENGE tag @kapoduhg dc: us

♬ original sound - NaeNaeTwins

Nahá feministka Emily Ratajkowski. Být „jen krásná" ji nestačí

elle.cz