Právo vědět
Hlavní soutěžní sekce tvoří Mezinárodní soutěž, kde se představí výběr nejvýraznějších světových dokumentů, a Česká soutěž, zaměřená na domácí tvorbu reflektující aktuální dění v Česku. Další důležitou kategorií je sekce Máte právo vědět, která přibližuje geopolitické problémy a osudy aktivistů*ek. Prostřednictvím 11 snímků nahlédneme do Náhorního Karabachu, Etiopie, Nigeru či na Kubu. Samozřejmě se podíváme i do válečné reality Ukrajiny či Pásma Gazy. Devět snímků reflektujících rozličná lidskoprávní témata si zasoutěží v sekci Soutěž imerzních filmů. Těšit se můžete i na nesoutěžní kategorie, jako jsou Slovenská cesta, Rodinné sítě, Ženský pohled, Mužské existence, Ekosystémy, Hledání svobody a Hranice komunit.
Kolem světa s 84 filmy
Mezi letošními filmy nechybí silná dokumentární díla, která ve vás zůstanou ještě dlouho po promítání. Festival uvede snímek Vzpomínky plné přízraků, který zobrazuje současný stav kdysi prosperujícího syrského města Homs nebo dokument Gaza v bodě nula, reflektující každodenní realitu Gazanů ve válce. Intimní sociální drama Hra s ohněm klade znepokojivou otázku, jak lze ovlivnit ideologické smýšlení blízkého člověka a kraťas Nejkrásnější kout na širém světě mapuje rozdělenou slovenskou společnost. Dalším výrazným titulem je Pan Nikdo proti Putinovi, který vypráví o ruském učiteli, jenž se stal nástrojem válečné propagandy. Dokument Necítím nic proniká pod nablýskaný povrch sociálních sítí a odhaluje byznys založený na obchodu s lidskými emocemi.
Letos na plátně můžete shlédnout i filmy Washingtonský efekt a Noc není věčná, které se zabývají vlivem americké politiky na globální dění a Odkaz Stone Mountain, jenžse prostřednictvím kontroverzního monumentu dostává k rasistické historii Spojených státu a rozkolům v jejím výkladu. Kraťas Ať žije smrt se zabývá vzestupem neonacistických tendencí slovenské společnosti a ruským dezinformacím, zatímco snímek Zkompostuj mě se věnuje etické otázce kompostování lidských těl jakožto ekologické alternativy pohřbívání. Dokument Zurawski proti státu Texas představí příběh Američanky z Texasu, které stát upřel právo na potrat a film Rozdělení vás přenese na americko-mexickou hranici, kde byly v době prvního mandátu Donalda Trumpa systematicky rozdělovány rodiny.
Doprovodný program
Díky dokumentům nahlédnete do zákulisí geopolitických i sociálních problémů a prostřednictvím diskusí s tvůrci, odborníky a aktivit si je zasadíte do kontextu. Na programu jsou také workshopy, přednášky a interaktivní formáty, které prohloubí vaše porozumění prezentovaným tématům – a snad i váš zájem o ně. Jeden svět rovněž klade důraz na dostupnost pro široké publikum. Filmy jsou opatřeny titulky pro neslyšící a simultánním překladem.
Festival skrze filmové plátno otevírá důležité otázky a nabízí jedinečnou příležitost zapojit se do dialogu o tématech, která formují naši současnost. Je to prostor pro sdílení různých perspektiv, hledání odpovědí a možná i kladení nových otázek. Celý program najdete na stránkách festivalu Jeden svět.
- Zdroj článku:
Jeden svět