Vánoce pod psa nebudou! Tipy na dárky pro čtyřnohé členy rodiny

 

Máte doma letitého čtyřnohého kamaráda anebo vás čekají první Vánoce s vaším “pandemic pet”? Psi se během pandemie a lockdownů stali vděčnými společníky, kteří dokázali zvednout náladu při dlouhých dnech doma a zároveň fungovali jako spolehlivá propustka na ven. Netrvalo dlouho – došla štěňata a vyprázdnily se útulky. Možná jste slyšeli už slavný výrok, že aktuálně je v New Yorku lehčí dostat se na Harvard než adoptovat psa. Obavy, že návrat do běžného pracovního režimu zase naplní útulky, se naštěstí zatím neplní. „Během pandemie se podařilo umístit i pejsky, kteří měli méně šancí na adopci, i z toho důvodu, že spousta lidí měla home office a mohla tak zhodnotit své časové možnosti i vzhledem k pejskovi, který toho času bude zpočátku potřebovat více,“ popisuje zkušenost z posledních měsíců Michaela Zemánková, ředitelka útulku Dogpoint.

Jak je to u nás? V Evropě patří Češi k jedním z nejvášnivějších pejskařů. Více než polovina dospělých má doma zvíře a z toho dva miliony jsou psi. A nebojíme se jim dopřát. Několikamiliardový byznys s chovatelskými potřebami během pandemie ještě narostl. Tak se pojďme podívat, čím můžete svému čtyřnohému kamarádovi udělat ten život ještě o něco lepší.

Hledáte intimnější a osobitější dárky? Vyzkoušejte personalizaci

elle.cz

1. Pro procházky v teple

Ne všechny rasy mají přirozenou výbavu na zimu a nemusí jít hned o čínského naháče. Móda pro psy zažívá teď naprostý boom a oblečky pro ně začaly prodávat i řetězce H&M či Zara. Chcete se svým psem ladit, když vyrazíte na procházku v prošívaném kabátu? Švédský řetězec ARKET má od loňského roku v repertoáru i jeden pro čtyřnohé fashionisty. Letos psí nabídku rozšířil ještě o jeden model v rámci capsulové kolekce se značkou Treton – ta je inspirovaná vintage rybářskými parkami a je pro celou rodinu, pejsků nevyjímaje.

2. Pro hebký a voňavý kožíšek

Pokožka dokáže potrápit psy stejně jako nás lidi a potřebuje péči. Hlavní je, aby byla zdravá a to, že bude pejsek pěkně heboučký a voňavý je zase bonus pro páníčky. Ale s mytím to nepřehánějte, jinak narušíte přirozenou rovnováhu kůže a naopak problémy přiděláte. Šampon vybírejte podle specifických potřeb vašeho pejska. My pro vás máme tip na žhavou novinku od STRUDEL & friends – první niche šampon pro vašeho chlupatého mazlíčka v organic kvalitě. Tak pozor, ať si světle růžovou lahvičku nespletete při mytím vlasů s vlastním šamponem. I když tenhle šampon by nám určitě neuškodil. Složení? Nimbový olej, rýžový protein, extrakt z hedvábí či panthenol pro zklidnění. Zatím jsou v prodeji dárkové vouchery a šampon k vám dorazí začátkem ledna.

 

STRUDEL & friends

 

3. Za odměnu i jen tak

Láska prochází žaludkem. K tomu není co dodat a u pejsků to platí dvojnásob. Můžete jim pod stromeček zabalit jejich oblíbené dobrotu nebo si s tím pohrát a připravit celou krabici. Anebo rovnou pořídit vánoční box od Pet Farm Family. Nejsou v něm žádné zbytečnosti, vše uvnitř je určeno k snědku – sušenky, stejky, RAW pamlsky i šťavnaté konzervy. Vše bez lepku, bez sójy a jakýchkoliv umělých přísad. Takže hurá, váš pejsek bude na Vánoce nejzdravějším členem rodiny.

4. Pro zdravé tlapky

Tip hlavně pro městské obyvatele, kde chodníky v kombinaci s mrazem, solí, pískem a štěrkem není tou nejpříjemnější kombinací pro psí packy. Důležité je umýt tlapky hned, jak se přijde domů. Pokud jsou polštářky popraskané, tak to chce promazat. Na vaše krémy, i ty nejdražší a nejluxusnější, zapomeňte a pořiďte třeba krém speciálně na zvířecí tlapky od slovenské značky MYLO. Urychlí hojení a pomůže jako prevence před další procházkou. A můžete ho použít i na čumák.

 

Mylo

 

5. Pro válení doma

Pelíšek je základ. Pejsek by se v něm měl cítit bezpečně a zároveň mít výhled na dění kolem sebe. Možností jsou stovky. Labrador se bude rád rozvalovat na polštáři s ortopedickou výplní, mini jezevčík zase u vás na klíně. Realita je, že pelíšek je zároveň součástí interiéru. Někteří psi mají rádi uzavřený prostor právě pro pocit bezpečí a proto nás zaujala tahle moderní "boudička" do bytu s dřevěnou kruhovou konstrukcí a měkkým polštářem uprostřed. Prodává ji český e-shop se vším pro domácí mazlíčky Barnaby.

6. Chytrá domácnost

Mnoho chovatelů psů a koček bere svoje domácí mazlíčky nejraději všude s sebou, aby sami doma netrpěli, ale ne vždy je to možné. Především v létě je pak mnoho lidí omezeno ve svém cestování a výletech, nebo si musí domluvit pomoc sousedů, či rodiny, aby jim psy a kočky někdo nakrmil. Možná však neví, že existují různá zařízení chytré domácnosti, která jim se starostí o jejich mazlíčky mohou hodně pomoci. Když se řekne chytrá domácnost, většina lidí si asi představí hlavně různá řešení automatického osvětlení, ovládání topení a bezpečnostních kamer nebo třeba různé na dálku, chytrým telefonem po internetu, ovládané domácí spotřebiče a další zařízení. Nabídka zařízení chytrých domácností je ale ještě mnohem bohatší. Například pod značkou Tesla najdeme řadu chytrých zařízení, určených pro usnadnění péče o domácí mazlíčky.

 

Tesla

 

Ale ten nejdůležitější tip na závěr: Nechte si trochu štědrosti i pro psí útulky. Vyberte si konkrétní útulek, kolem kterého třeba často chodíte, je vám sympatický anebo ten, ze kterého máte vy nebo vaši známí svého pejska a víte, že se tam o chlupaté svěřence dobře starají. Návod jak pomoci najdete často na jejich webovkách nebo na sociálních sítích a pokud ne, není nic jednodušší než zavolat a zeptat se. Například útulek Dogpoint má možnosti vypsané na svém webu a je jich hned několik. Od nakoupení merche přes dárcovskou sms nebo přispění na účet po dovezení materiální pomoci po předchozí domluvě. A pak je tu samozřejmě venčení, ze kterého si můžete udělat krásnou tradici! Tak šťastné a veselé!

Ty nejlepší dárky prověřené vědou

elle.cz