5 filmů, které vás teleportují do teplých krajů

Talentovaný Mr. Ripley

Do atmosféry poloviny minulého století a italských scenérií vás bezesporu dostane film Talentovaný pan Ripley z roku 1999, ve kterém se na jednom plátně setkávají velké hvězdy současného filmu. Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow a Cate Blanchett sehrávají dokonalou hereckou partii, která se v zhruba polovině filmu plném vizuální podívané zvrtne v drama s krimi příchutí. Už v prvních minutách můžeme sledovat počátek plíživé tragédie. Manhattanský uklízeč toalet Tom Ripley si vypůjčí sako od svého známého, studenta Princetonu, v němž hraje na klavír na zahradní slavnosti. Bohatý otec čerstvého absolventa Princetonské univerzity pan Greenleaf se s ním dá do řeči a Tom předstírá, že syna ze školních let zná. A dostane od otce nabídku, aby se výměnou za tisíc dolarů vypravil do Itálie a přesvědčil Dickieho Greenleafa k návratu domů, zpět do New Yorku. Do Evropy se Tom vydá a připojí se k Dickiemu a jeho snoubence Marge. Předstírá, že miluje jazz a doufá v Dickieho mileneckou náklonnost, zatímco si užívá života za Greenleafovy peníze. Mistr lží Tom je také velmi dobrý v imitaci a padělání, a tak v momentě, kdy se s ním pohledný a sebejistý Dickie začne nudit a zavrhne ho, neváhá Tom zajít opravdu hodně daleko, aby si přivlastnil Greenleafovy výsady...

Kde zhlédnout: Netflix

Talented Mr Ripley

Toscana

Šéfkuchař z Dánska se vypravuje do Toskánska, aby prodal podnik po svém otci. V kulisách nejmalebnějšího kusu Itálie narazí na Sofii, ženu, kvůli které přehodnotí svůj přístup ke svému životu i pohled na lásku. Filmoví nadšenci na ČSFD popisují film z produkce Netflixu jako skandivariaci na kultovní snímek Dobrý ročník. Je pravdou, že inspirace je více než názorná a děj je někdy předvídatelný, ovšem je-li oddechovka odehrávající se ve vinných polích a autentických podnicích Toskánska to po čem v sychravých dnech toužíte, je Toscana to pravé. Gastronomický zážitek jako třešnička na dortu k tomu.

Kde zhlédnout: Netflix

Toscana

Call Me By Your Name

Známý snímek Luca Guadagnina je esencí jižanského života a italskou atmosférou opředenou filmovou lahůdkou, která mimo jiné eskalovala herecký talent Timothého Chalameta. Rodiče sedmnáctiletého Elieho si do své italské vily pozvou na léto hosta, pohledného amerického čtyřiadvacetiletého studenta Olivera. Zdá se, že ti dva nemají nic společného, ale tráví spolu více času, poznávají se, zapředávají dlouhé rozhovory a začne mezi nimi vznikat něco mnohem hlubšího než je přátelství. Vizuálně nabitý snímek poskytuje vhled do citlivých duší mladých queer mužů, kteří objevují hranice lásky – své i toho druhého. Pokud jste tento Guadagninův počin ještě neviděli, doporučujeme zařadit ho na seznam filmů, které zhlédnout právě teď. 

Kde zhlédnout: Netflix

Call Me By Your Name

By the Sea

Tentokrát nečekejte malebné kulisy a poklidnou atmosféru, nýbrž trýznivou sondu do manželského života zmítaného bezvýchodnou krizí. Do malebného francouzského přímořského letoviska přijede americký manželský pár, spisovatel Roland, kterého ve filmu ztvárnil Brad Pitt, a jeho žena Vanessa, kterou si zahrála Angelina Jolie. Zatímco Roland zde chce načerpat sílu a motivaci, najít klid a inspiraci k napsání své další knihy, Vanessa neví, za čím do destinace přijela. Jejich manželství se během let proměnilo v poněkud toxický vztah, kdy jsou raději sami než s tím druhým, Vanessa na lehátku na terase jejich letního bytu, Roland v baru s místními štamgasty. Hmatatelné dusno rozdmýchá až příjezd mladých novomanželů, kteří Vanesse a Rolandovi připomenou, jaké to mezi nimi bylo v začátcích jejich vztahu. Brzy se ukáže, že oba mladí lidé se mohou stát katalyzátorem, který vztah Rolanda a Vanessy buď definitivně zničí, nebo ho pomůže vyléčit. Jak to celé dopadne se však musíte přesvědčit na vlastní oči...

Kde zhlédnout: Netflix

Monday

Po velké party vždy přichází vystřízlivění, není to tak? Film vypráví příběh Mickeyho a Chloe, dvou třicetiletých Američanů, kteří žijí v Aténách. Ti dva se potkají jednoho letního víkendu a bezhlavě se do sebe zamilují. Když se však Chloin pobyt v Řecku chýlí ke konci, rozhodne se dát výpověď a zjistit, zda jejich víkendová vášeň překoná nevyhnutelnou pondělní realitu. Čekejte filmový počin, kterému režisér Argyris Papadimitropoulos ubral na rychlém spádu a přidal na vykreslení postav a dialogů. Nebude tedy filmovou záležitostí pro každého, ale toho, kdo si k němu cestu najde, dostane.

Kde zhlédnout: HBO Max

Zdroj: Netflix, HBO, CSFD