ART Pozvánka na víkend: Schnabel-Dokoupil

 

Název výstavy "Two Czechoslovaks walk into a bar" vymyslel Julian Schnabel a jeho cílem bylo simulovat začátek vtipu, který si divák sám dovypráví, když navštíví výstavu v Osthaus Museum v Německém Hagenu. Ta totiž paralelně odkazuje na československý původ obou malířů, jejichž umění světové instituce jako Moma, Tate Modern, Metropolitan Museum of Modern Art etablovaly mezi světovou malířskou elitu.

 

"Two Czechoslovaks walk into a bar"
Info ikona

 

"Juliana Schnabela a jsem respektoval velmi dávno a šokovalo mě, když ho počátkem 80tých let nezařadili na výstavu dokumentů. Já jsem se rozhodl mým obrazem imitovat jeho tvorbu a diváci se na místě ptali: 'Kdo namaloval toho Schnabela?' Po letech jsme se s Julianem setkali a poděkoval mi za to gesto," vyjádřil se Jiří Dokoupil v den jejich společné vernisáže v Osthaus Museum.

Série abstraktních velkoformátových pláten vznikla v roce 2015 v ateliéru Jiřího Dokoupila v Berlíně, kde se na popud kurátora Reinera Opoku, oba umělci setkali a společně začali experimentovat. Celá kreativní interakce trvala necelé dva týdny a výsledkem spolupráce je 13 unikátních děl, které najdete v naší galerii.

Pokud ještě nemáte plány na víkend, ELLE doporučuje road trip do německého Hagen.

REKLAMA