Začal první ročník pražského týdne umění. Co si nenechat ujít?

První ročník mezinárodního festivalu vizuálního umění s názvem PRAGUE ART WEEK 22 odstartoval v pátek 9. 9. 2022 na Nové scéně Národního divadla. Během slavnostního večera zahájila akci ředitelka festivalu Lenka Bakešová, která stojí nejen za tímto projektem, ale se svým manželem Richardem vede také galerii současného umění Berlinskej Model na pražské Letné, objevila se také v naší rubrice Ženy v umění, kde jste se o její práci mohli dozvědět více. O hudební doprovod během večera se postarala malířka a hudebnice Anna Ruth, která skládá hudbu ze svého hlasu. V rámci slavnostního večera také proběhlo vyhlášení soutěže o nejlepší digitální dílo - NFT, kterou pořádala galerie Artefin.

Výhercem v kategorii odborné poroty se stal Kryštof Brůha se sérií děl, která ​​zkoumají transformaci vybraného území v čase, konkrétně proměnu měst, krajiny, vodních toků a ledovcových útvarů. V jeho dílech se zabývá právě environmentálními tématy, ale i prostory a prostředí technologické a virtuální. Do svých děl často zakomponovává vědecké metody díky kterým získává jeho tvorba specifickou estetiku.

Během festivalového víkendu 10.-11. 9. mohou návštěvníci využít do velkých institucí zvýhodněné vstupné. Například Kunsthalle Praha a Muzeum města Prahy otevřou své dveře zdarma, Galerie hlavního města Prahy v sobotu 10. 9. poskytne symbolické vstupné za 1 Kč a Národní galerie v neděli 11. 9. bude mít vstupné se slevou 50 %. Museum Kampa poskytne vstup zdarma ke zakoupeným vstupenkám na doprovodný program.Také vůbec poprvé bude k vidění sbírka manželů Havrlantových, která se soustředí na to nejsoučasnější a nejmladší umění střední a východní Evropy. Sbírka se představí na skupinové výstavě s názvem HAC #1 v galerii Pragovka, kurátorem je Ján Gajdušek.

 

Marie Tomanová

Pražský týden umění má za cíl pozvednout tuzemskou uměleckou scénu a zviditelnit jí na mapě světa. Proto se festivalu zúčastní i zahraniční hosté, jejichž přednášky a masterclass proběhnou od 12. do 15. 9. na Nové scéně Národního divadla. Pozvání přijala např. celosvětově známá fotografka Marie Tomanová, která před více než 11 lety odjela do Ameriky dělat au-pair. O pár let později se její fotografie začaly objevovat v předních módních a lifestyle magazínech, nafotila také kampaň pro Gucci. Na festivalu promluví o své cestě a o prosazení se za oceánem. Doporučujeme všem, kteří sní o kariéře v umění!

Protože ve ELLE podporujeme ženy a proto se těšíme na výstavy výstavy umělkyň, například výstavu Ester Knapové v galerii Prám, výstavu Alžběty Krňanské v galerii City Surfer Office nebo výstavu Blau Barbory Valáškové v Kampusu Hybernská, kde se v neděli můžete těšit i na hudební lounge, street food a afterparty v doprovodu DJs skupiny Sady kolektiv. Umělecký festival potrvá až do čtvrtka 15. 9.