Staré české černobílé filmy, které nestárnou

Štědrý den je ten tam, do Nového roku ještě daleko. Vrátili jste se z odpolední rodinné procházky, uvařili si teplé kakao nebo čaj a v televizi dávají staré černobílé filmy... To jsou pro mě Vánoce a tak jsem poznala pro mě legendární české herce Vlastu Buriana, Oldřicha Nového, Natašu Gollovou, Adinu Mandlovou nebo třeba Jaroslava Marvana. Starý český film pro mě má něco do sebe a není sváteční atmosféry bez toho, aniž by některý z těchto filmů nebyl na programu. Které jsou ty nejlepší, které na kráse neztrácejí ani po dekádách?

Přednosta stanice

1941

Asi nejznámější komik černobílé kinematografie je Vlasta Burian. A pro mě nejmilejší film Vlasty Buriana je právě Přednosta stanice. První film, který jsem s ním viděla a asi proto je pro mě nejcennější. Vlasta Burian byl známý tím, že při natáčení neuznával autoritu režiséra, sám si říkal po každém záběru „stop“ a improvizoval tak, jak se jemu líbilo. Pracovat s ním tedy zřejmě nebylo jednoduché, ale stálo to za to. Posoudit můžete po zhlédnutí filmů, ve kterých se jeho talent plně projevil. 

Ducháček to zařídí

1938

Ducháček to zařídí je komedie z roku 1938 režiséra Karla Lamače v hlavní roli opět s excelentním Vlastou Burianem, jakožto účetním, jenž se snaží dostat svého šéfa, advokáta zadlužené rodiny z finančních problémů a je ochoten pro to udělat opravdu hodně. Další kinematografický skvost, který dokazuje, jakým byl Vlasta Burian skvělým komikem.

Mohlo by se vám líbit

ELLE Kvíz: Znáte české filmy, které uspěly v zahraničí?

Zlaté palmy z Cannes, hollywoodští Oscaři, promítání ve více než 80 zemích světa. Takové úspěchy si v průběhu let připsala česká filmová tvorba. Budete vědět, které klenoty hraného i animovaného filmu si zamilovali zahraniční diváci i filmoví experti?
elle.cz

Eva tropí hlouposti

1939

Legenda ženské herecké scény černobílých filmů je Nataša Gollová. Jedním z jejích nejúspěšnějších filmů je ten, ve kterém hlavní roli ztvárnil její herecký kolega Oldřich Nový. Komedie plná zmatků a záměn je perfektní pro pohodový vánoční večer, tak si ji dejte. Roli Evy původně dostala Adina Mandlová, ta ji však přenechala své kamarádce Nataše, protože měla podle ní prý větší komediální vlohy.

Kristián

1939

Legendární film v hlavní roli s ikonami tehdejší doby Adinou Mandlovou, Natašou Gollovou i Oldřichem Novým, je půvabnou romantickou komedií s nezapomenutelnou větou: „Zavřete oči, odcházím.“ Schválně, jestli také podlehnete kouzlu sametového hlasu Oldřicha Nového...

Škola základ života

1938

Komedie o tom, jak spolu vycházejí studenti a pedagogové poté, co studenti sepsali časopis Řev septimy, ve kterém si humorným způsobem střílí z učitelského sboru. Vrátíte se tímto počinem zpátky do školních lavic a o zábavu tu nouze nebude.

Mohlo by se vám líbit

Příběh šatů pro Danielu Kolářovou: Skromná hvězda oslnila filmové davy

Nejvýraznější hvězdou Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se stala ta nejskromnější. Daniela Kolářová převzala z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta za celoživotní přínos české kinematografii a ti dva se tak postarali o dojemné zakončení devítidenního filmového maratonu. Za zmínku však také stojí róba, kterou Daniela pro tuto příležitost oblékla...
elle.cz

Zdroj: Wikipedia, ČSFD