ELLE Kvíz: Znáte české filmy, jejichž sláva překročila naše hranice?

Malá země, velké úspěchy

I přes nevelkou rozlohu naší země se česká kinematografie dokázala prosadit a získat ve světovém filmovém průmyslu nejen své místo, ale také uznání diváků i filmových odborníků. Československý a český film se může pochlubit mnoha úspěchy a prestižními oceněními na mezinárodní scéně. Jedním z nejvýraznějších příkladů je režisér Miloš Forman, který se stal dvakrát držitelem Oscara za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus. Tyto snímky získaly uznání kritiků a zaznamenaly i velký komerční úspěch.

Zlatá šedesátá

Mimořádnou pozici si v zahraničí český filmzískal především v šedesátých letech. V roce 1966 jako první československý film získal Oscara československý snímek  Jána Kádára a Elmara Klose Obchod na korze. Další Oscar putoval do Československa již dva roky nato. Tentokrát se jednalo o tragikomedii režiséra Jiřího Menzela, na jejíž název se ptáme v našem kvízu. V hlavních rolích se tehdy představil mladý Václav Neckář, výborné výkony předvedlii Josef Somr nebo Vlastimil Brodský. Legendární se stala scéna, kdy Josef Somr coby výpravčí Hubička razítkuje zadeček Zdeničce Svaté, kterou hrála tehdejší partnerka Waldemara Matušky Jitka Zelenohorská.

Mohlo by se vám líbit

Když se extravagance setká s noblesou: beauty looky hvězd v Cannes

Cíl filmového festialu v Cannes? Vidět a být viděn. A to v té nejlepší možné formě, jaké jsou celebrity a jejich týmy návrhářů, kadeřníků a make-up artistů schopné. Zrcadlo, prozraď, komu se to na letošním zahajovacím ceremoniálu povedlo nejlépe.
elle.cz

Animace, kterou záviděl i Hollywood

A zapomenout nemůžeme ani na československý animovaný film. Nejúspěšnějším českým animovaným výtvorem, který se stal populárním i mimo české hranice, je Krteček. Život mu vdechl výtvarník Zdeněk Miler a Krtek se rychle stal miláčkem dětí po celém světě a ikonou českého animovaného filmu. Co se umění animace týká, nemůžeme zapomenout ani na Karla Zemana, který vytvořil vlastní specifický styl vizuálního vyprávění, nepřekonatelný až do moderní doby, kdy na scénu vstoupila americká animační studia. Karel Zeman kombinoval optické iluze, interakci skutečných herců s animovanými postavami, loutky, kreslené umění a vytvořil unikátní aminační rukopis, který dodnes fascinuje ve filmech jako Baron Prášil, Vynález zkázy nebo Cesta do pravěku. Znáte dobře klenoty československého filmu, jejichž sláva překročila naše hranice? Zjistíte to v našem kvízu.

Zdroj: ČSFD, IMDb