Co číst, vidět a slyšet? Aneb nej tipy LGBTQI+ kultury

 

Rozšíření 

Historií queer kultury se dnes zabývají sociologové a historici po celém světě. Jak formovala zbytek většinového světa? Co bylo nevyhnutelné? A čemu se naopak dalo předejít? Ve dvou nejsilnějších queer dokumentech za posledních několik let se dozvíte mnoho, přestože budete mít pocit, že si jen povídáte se starými známými.  

A Secret Love 

Tenhle láskyplný dokumentární film mapuje téměř sedmadvacet let trvající partnerský vztah přítelkyň Terry Donahue a Pat Henschel. Díky osobním záznamům a škále dvou prostých životů na jejichž pozadí se odehrávaly dějiny LGBTQI+ historie, nabízí snímek vzácný příklad dlouhodobého oddaného queer vztahu a důležitý záznam toho, jak se věci děly. Existují malé dramatické obraty nebo šokující odhalení, ale tajná láska je od začátku do konce naprosto přímá a srdečná.

 

 

Disclosure 

Film uvádí diváka do trans komunity. Ale ne jen na její okraj, ale přímo do jejího středu a ukazuje veškeré aspekty života trans lidí v celé své šíři. Nejedná se o nutně pozitivní podívanou. Některé momenty dokážou, ač jsou plíživé, zamrazit. V dokumentu vystupují i hrdinové trans hnutí, včetně Lavrene Cox, nejúspěšnější trans herečky či trans zpěvačky Trace Lysette. Zhlédnutí takového dokumentu je nezbytné pro každého, kdo trpí transfobií. Tak otevírejte druhým oči a pusťte si dokument s přáteli, kterým i něco rádi vysvětlíte.

 

Mohlo by se vám líbit

KVIFF se uskuteční v srpnu a představí novou online platformu

Karlovarský filmový festival se letos uskuteční v mimořádném termínu od 20. do 28. srpna. Potvrdil to dnes na online tiskové konferenci ředitel KVIFF Jiří Bartoška. Novinkou je i vznikající internetová platforma KVIFF TV.
elle.cz

Pro knihomoly 

Pokud chcete proniknout od souvislostí života LGBTQI+ komunity prostřednictvím pomaleji budované atmostéry knih, zkuste následující bestsellery. Jaké to je být sám a na okraji? Tyto knihy přináší ozdbrojující svědectví.   

Real Life 

Křehký příběh o rasismu a násilí, který rezonuje se stále velmi aktuálním hnutím BLM. Wallace je gay a Afroameričan a coby student biochemie léto tráví na kampusu. Domů na pohřeb otce se nevrátil. Jednoho dne se však setká s někým s kým neměl a průtrž jeho potlačených emocí zvrátí jeho osud. Kniha Real Life byla vedena jako jeden z výrazných titulů v rámci respektovaného indexu Booker Prize 2020 a její síla tkví nejen v sugestivním vyprávění, ale také v narativním přesahu.

 

Real Life 

 

The Pink Line: The World's Queer Frontiers 

Na základě šesti let podrobného výzkumu je tato publikace průlomem v oblasti nových studií sledujících vývoj globální politické homofobie a měnících se bojišť v kulturních válkách o sexuální orientaci a genderovou identitu. Autor Mark Gevisser vybral profesionály v oborech historie a sociologie a zároveň členy LGBTQI+ komunity z devíti zemí napříč světadíly, aby vyprávěli příběh o tom, jak se queer práva stala jednou z nových hranic lidských práv na světě. Od transgender matek v Rusku přes zavrhované gay Palestince v Tel Avivu, až k nebinárním jedincům v Ugandě... Dojemná kniha je manifestem, že na světě ještě neexistuje dokonalá harmonie a že mnoho nám podobných jedinců musí jinde na světě bojovat za to, co my považujeme za samozřejmé. 

 

The Pink Line: The World's Queer Frontiers 

 

Pro pobavení  

Díky odvaze, kreativitě a houževnatosti ikon LGBTQ+ kultury však náš výčet zahrnuje i zábavné, kritickým zrakem a historickou tíží nezanesené inspirativní tipy. Nový seriál Ryana Murphyho? Kdo by si ho chtěl nechat ujít?  

Dance For Your Man

Daniel Molyneaux je otevřený hudební umělec z jamajské rodiny, který produkuje extra peprnou taneční hudbu, jež neadresuje jen jamajské hudební kořeny, ale také jeho gay identitu. Podmanivý mix těchto vlivů se pak spojuje ve skladbě Dance For Your Man, která je považována za LGBQI+ dancehall hymnu. „Moje inspirace k textům pochází ze skutečného života. Popisuju skutečné věci, kterými jsem si prošel a které jsem zažil, ať už je to dobré, nebo špatné,“ doplňuje autentický Daniel.   

 

 

Halston

Ryan Murphy je k nezastavení. Autor sérií American Horror Story se po úspěchu se seriály Ratched, Hollywood či The Politian přichází předvést s další senzací. Jeho nejnovějším projektem - který právě přichází do menu Netflixu - je Halston, okázalá pětidílná minisérie, která dramatizuje velkolepý vzestup a pád ikonického amerického designéra Roy Halstona Frowicka. Zasazen do chmurného a potemnělého New Yorku 70. a 80. let, sleduje Murphy slavného návrháře od jeho skromných začátků až po raketový úspěch. Nevynechává přitom kreativní krizi i hedonistické noci ve Studiu 54 s proslulými přáteli mezi něž patřila i Liza Minnelli a návrhářka šperků Elsa Peretti. Když by náhodou tento týden pršelo, víte, co vás vytrhne z šedivé reality.

 

Mohlo by se vám líbit

Gucci přepisuje pravidla fashion kampaně s novou talk show

Romance mezi italským luxusním domem a popkulturou dosáhla svého vrcholu kampaní #GucciBelovedLines. Jedná se o talk show s Jamesem Cordenem, který si do studia zve známé tváře a zástupce brandu. Podívejte se na všechny díly s námi a těšte se na spoustu vtipu i krásných kabelek!
elle.cz