Kam s ELLE: Jediný víkendový to do list, který potřebujete

Kam na večeři:

Oblíbená asijská restaurace SaSaZu slaví 15. výročí a při této příležitosti otevírá nový podnik SaSaZu Oldtown v Celetné ulici, v centru Prahy za Prašnou bránou. Nová restaurace nabízí fusion asijskou kuchyni a stylové prostředí inspirované Asií. SaSaZu je známá konceptem „food sharing“, kde si hosté mohou užít více pokrmů společně. Tento styl pokračuje i v SaSaZu Oldtown pod vedením šéfkuchaře Andyho Tana, který přináší své mezinárodní zkušenosti z Londýna, Amsterdamu a Paříže. „Jsme nadšeni, že můžeme našim hostům nabídnout autentické asijské pokrmy v srdci Prahy,“ říká Tan. Mezi oblíbené pokrmy patří Thai Papaya Salad s kombinací zelené papáji, manga, koriandru, citronové trávy a chilli-limetkové omáčky, kokosovo-kukuřičná polévka s thajskou bazalkou a SaSa rolky s tuňákem, lososem a wasabi. Hosté si také mohou pochutnat na křupavé kachně, kuřecím Ga Curry nebo hovězím SaSaZu Filetu. Nechybí ani různé druhy dim sum, jako Miyazaki A5 hovězí filet, Har Gow s krevetami a lanýžovým olejem či dýňové dim sum s kachnou a omáčkou hoisin.

Kde: SaSaZu Old Town, Celetná 988/38, 110 00 Staré Město

Kdy: denně od 11 do 23 hodin, čtvrtek až neděle do 24 hodin

SaSaZu Oldtown

 

Kam na koncert:

Kapela Vesna se hudebně obrací ke kořenům, kombinuje folklór s popem, je známá svými snovými texty a výrazným vizuálem. Jedná se o dívčí kapelu vedenou zpěvačkou a textařkou Patricií Fuxovou. Skupinu tvoří pět členek: tři Češky, jedna Slovenka a jedna Ruska. V listopadu 2018 vydaly debutovou desku Pátá bohyně, za kterou získaly nominaci na Cenu Anděl v kategorii Objev roku. Na podzim 2019 kapela odjela své první klubové turné #MyaVy po Čechách a Slovensku. V roce 2023 reprezentovala Českou republiku na Eurovizi, kde s písní My Sister's Crown obsadila 10. místo, což je druhý nejlepší výsledek České republiky v této soutěži. Na konci minulého roku vydala kapela desku Musika Slavica, součástí které je i (o něco popovější) singl Wolfrunners. Finalistky loňského ročníku Eurovize se navíc staly ambasadorkami projektu Equal CZ/SK od platformy Spotify, díky kterému se skladba Wolfrunners promítala na newyorském Times Square. Po řadě úspěchů v zahraničí zůstává Vesna přes léto v České republice. Má tu naplánovaných několik koncertů, které si nemůžete nechat ujít.

Nejbližší koncerty:   25.5. Teplice, 1.6. Ostrava

Kam na výstavu:

Od 20. září budou moci Pražané i návštěvníci hlavního města zavítat do Domu U Kamenného zvonu, kde se otevřou dveře výstavy světoznámého amerického fotografa Bruce Webera s názvem My Education. Jde o vůbec první Weberovu velkou evropskou retrospektivu, která mapuje pět dekád jeho výrazné tvorby. Bruce Weber je známý především svými fotografickými sériemi pro módní časopisy a spoluprací s předními značkami jako Calvin Klein nebo Ralph Lauren. Jeho fotografie často zachycují mladé ženy a muže ve sportovních, odvážných a intimních momentech. Výstava bude vedle módní fotografie ve stejné míře akcentovat také jeho portrétní, reportážní a krajinnou tvorbu stejně jako hudební a módní videoklipy i celovečerní filmy. Zmapováno bude i Weberovo působení v České republice, kde v roce 2000 nafotografoval sérii s Heathem Ledgerem. Opakovaně spolupracoval i s osobnostmi s ‚českou stopou‘ – např. Evou Herzigovou či Martinou Navrátilovou.

Kde: Dům U Kamenného zvonu, Staroměstské nám. 605/13, 110 00 Staré Město

Kdy: od 20. září 2024

Bruce Weber

 

Kam na festival:

Voláme literární nadšence! Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihyPraha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů. Program, který se od 23. do 26. května opět uskuteční na Výstavišti Praha, obsáhne širokou škálu autorů a stylů. Můžete se těšit na křty knih, diskuze na téma genderu, identity a současné literatury. Program se zaměří také na dětskou literaturu a svobodu slova, připomene sté výročí úmrtí Franze Kafky a poskytne prostor pro diskuse o literatuře jako hlasu svobody. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program včetně slam poetry a besed s významnými autory.

Kde: Výstaviště 67, 170 00 Praha 7-Bubeneč

Kdy: od 23. do 26. května 2024

Kam na výstavu:

Ve Valdštejnské jízdárně je najdete výstavu Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu. České publikum poměrně dobře zná umění na dvoře Rudolfa II., ale výstavní projekt zaměřený na grafiku v takových souvislostech se ještě nekonal ani jinde v Evropě,“ říká Alena Volrábová, kurátorka výstavy a ředitelka Sbírky grafiky a kresby NGP. Pro návštěvníky je připraven výběr více než dvou stovek vynikajících rytin a leptů, kreseb, maleb, šperků a jiných předmětů uměleckého řemesla, které mapují proměny manýristického stylu, jeho experimenty a originalitu, ale i provázanost s ostatními druhy umění. Vypovídají také o jeho roli v umělecké výměně mezi Itálií a ostatními evropskými zeměmi. „S klíčovými díly Michelangela, Raffaela, Giulia Romana nebo nádhernou výzdobou francouzského královského zámku ve Fontainebleau se lidé tehdy seznamovali nejčastěji právě prostřednictvím grafických listů,“ vysvětluje kurátorka výstavy Blanka Kubíková.

Kde: Národní galerie Praha – Valdštejnská jízdárna, Valdštejnská 3, 110 00 Malá Strana

Kdy: do 11. srpna 2024

Vorvaň na pláži v  Berkhey, 1598

Zdroj: archiv zmíněných