Místo kamer válečné zákopy. Volodomyr Zelenský utíkat nehodlá

Už tehdy, když prohlásil legendární větu: „Nepotřebuju odvoz, potřebuju munici,“ začal smazávat rozdíl mezi člověkem, který si na hrdinu jen hraje, a hrdinou opravdovým. Ještě krátce poté, co vyhrál volby, přitom vzbuzoval kvůli své předchozí kariéře komediálního herce a televizního moderátora řadu pochybností. Někteří Ukrajinci byli hodně skeptičtí, obviňovali ho z korupce a proruských zájmů. Ve čtvrtek nad ránem dal však jasně najevo, co si o ruské invazi myslí. „Putin začal válku nejen proti Ukrajině, ale proti celému demokratickému světu. Chce zničit celou naši zemi a vše, co jsme budovali, ale my známe sílu ukrajinského lidu,“ uvedl ve svém projevu. Jen pár hodin nato vyměnil padnoucí oblek za vojenskou uniformu a vydal se se svými vojáky přímo do zákopu.

 

Volodymyr Zelensky

 

Prezidentem nanečisto

Zelenský vystudoval práva, ale v podstatě už od mládí koketoval s divadlem a stand-upem. Koncem devadesátých let založil komediální skupinu Kvartal 95, se kterou jezdil nejen po Ukrajině, ale i všech bývalých zemích Sovětského svazu. V roce 2005 začala tato „grupa“ vystupovat i v televizi a stala se jednou z nejoblíbenějších comedy záležitostí na Ukrajině. Zelenského popularita rychle stoupla, rodák z Krivoj Rogu se objevoval ve filmech, satirách i zábavných televizních pořadech. Nanečisto si vyzkoušel i roli hlavy státu, když v roce 2015 ztvárnil roli fiktivního ukrajinského prezidenta Vasilie Holobrodka.

Drtivá výhra nad Porošenkem

Smyšlená postava, která ostře kritizovala zkorumpovanou vládu, mluvila Ukrajincům natolik z duše, že mu nakonec pomohli vybojovat skutečné prezidentské křeslo. Nad Petrem Porošenkem tehdy vyhrál s brutálním náskokem, ve volbách získal více než sedmdesát procent hlasů. Už tehdy svým voličům sliboval, že bude pragmatickým prezidentem, jehož vizí je Ukrajina jako země, která není ani zkorumpovaným partnerem Západu, ani malou sestrou Ruska. To od něj Putin tak úplně nečekal, vždyť Zelenský pocházel z východní, rusky hovořící Ukrajiny. On ale proruskou politiku razantně odmítl a stal se typickým ukrajinským patriotem. V té době se na "prezidenta komika" Západ díval stále spíše s mírným úsměvem.

 

Začala válka. Nepotřebuju odvoz, potřebuju munici.

 

Z obleku do vojenské uniformy

Rozhodně se přitom nenechal zvolit do nejlehčí doby. Čelil rozepřím ve vlastní zemi, ale i tlaku ostatních světových prezidentů. Přišel do sporu dokonce i s Donaldem Trumpem, který měl na Zelenského tlačit kvůli tomu, aby mu vydal citlivé informace na Bidenova syna Huntera. Ten byl totiž vyšetřován kvůli svému působení v ukrajinské plynárenské společnosti Burisma Holdings.

Už tehdy se však Zelenský nechal slyšet, že se rozhodně nenechá k ničemu dotlačit. Že nemluví jen tak do větru, potvrdil i ve čtvrtek časně ráno, kdy už bylo jasné, že ruská invaze na Ukrajinu začíná. Přímo v živém vysílání se tehdy obrátil na 140 milionů Rusů a požádal je, aby zabránili útoku, který by mohl Evropu posunout do jednoho z nejtemnějších období vůbec. Jeho snaha byla marná, o několik hodin později začali ruští vojáci ostřelovat cíle na Ukrajině. Zelenský se ale nevzdal, ani tehdy se nenechal dotlačit k útěku. Odmítl odejít, opustit bombardovaný Kyjev, opustit svou zem. Místo toho oblékl vojenskou uniformu a vyrazil do boje.

 

Volodymyr Zelensky

 

Geniální taktik a burcovatel svého lidu

Během pouhého týdne tak Zelenský dokázal víc než třicet let evropských summitů, politických dohadů, ústupků a resetů. Donutil totiž Evropu konečně otevřít oči a transformovat politiku Západu proti agresivnímu Rusku. Právě odhodlanost ukrajinského lídra inspirovala Spojené státy i Evropskou unii a donutila je k tomu, aby postupovaly mnohem rychleji a v sankcích proti Rusku šly mnohem dále. Na stranu EU se připojil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který měl s ruským prezidentem vřelé vztahy. Dokonce i americký exprezident Donald Trump, který ještě před několika týdny opěvoval Putina a jeho genialitu, se stáhnul. Celý svět jakoby najednou prozřel. Prozřel a pevně se spojil se v boji proti brutální, agresivní politice Vladimira Putina.

Jak dlouho Ukrajina vydrží?

V době psaní tohoto textu dopadají na ukrajinská města bomby a ke Kyjevu se blíží dlouhé kolony tanků. I za těchto extrémních okolností Zelenský stále bije na poplach a burcuje Evropskou unii k činům: „Zabili 16 dětí a Putin bude pořád říkat, že jde o nějakou takovou či jinou operaci proti vojenské infrastruktuře. Copak ve válečných továrnách pracují děti, copak sedí děti někde na tanku, že do nich míříte řízenou střelou?“ rozčílil se ukrajinský prezident při svém vystoupení na úterním zasedání Evropského parlamentu.

Promluvil samozřejmě on-line. Stále je totiž pro nepřítele cílem číslo jedna. Přes 400 ruských žoldnéřů takzvané Wagnerovy skupiny přijelo na Ukrajinu s jasným příkazem – zneškodnit Zelenského. Přesto stále nemá v plánu ze země utéct. Naopak. Stojí v čele vojenských sil a nabídky k evakuaci odmítá. Navzdory Ruské přesile dává sílu a naději Ukrajině a celý svobodný svět ho v tom podporuje a snaží se mu pomoci.

 

Kompletní informace o tom, jak je možné Ukrajině pomáhat, najdete zde. Vybrat si můžete z mnoha možností, ať už se jedná o finanční, hmotnou nebo psychologickou podporu.

 

Mohlo by se vám líbit

Útok na Ukrajině vyvolal živé vzpomínky. Zvedla se vlna solidarity

Po tisících přispívají dárci do sbírek na pomoc Ukrajině, kterou ve čtvrtek krátce nad ránem napadla ruská vojska. Není divu, brutální útok totiž vyvolal živé vzpomínky. Vzpomínky na to, kdy kolony tanků probudily obyvatele tehdejší Československé republiky a ráno 21. srpna 1968 zahájily nečekanou okupaci. Snad víc než kdykoliv předtím si nyní uvědomujeme, jak je pomoc důležitá.
elle.cz

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24