Síla žen aneb proč je důležitá vzájemná podpora

Madeleine Albright kdysi řekla: „V pekle je zvláštní místo pro ženy, které nepomáhají jiným ženám.“ Snažme se tedy, aby toto místo zelo prázdnotou, protože výzev, jimž ženy neustále čelí, je tolik, že by při jejich překonávání neměly být nuceny ještě přeskakovat překážky, které jim pod nohy hází jiné ženy.

Podpora na pracovišti

Místo, kde trávíme spoustu času a kde je vzájemná podpora velmi důležitá, je naše práce. Sama o sobě dokáže být značně stresová a pokud k tomu všemu musíme ještě řešit problémy i v tomto prostředí, může to mít negativní dopad na naše psychické i fyzické zdraví. Jestliže v na pracovišti zafunguje ženská solidarita, začnou se dít velké věci. Skvěle se v pracovní sféře osvědčily mentoringové programy a networking, díky nimž dochází k vzájemné podpoře a inspirování. Najdete-li si svou mentorku, získáte tak podporu a vedení na cestě vzhůru i určité know-how. Propojení žen v rámci různých komunit, programů, spolků a akcí přinese nejen kontakty, ale také nejrůznější tipy, jak dosáhnout svých profesních cílů či vybalancovat pracovní a soukromý život, což bývá mnohdy hodně velký kámen úrazu. Mluvte s ostatními ženami ve svém okolí, ispirujte se, nebojte se ukázat slabost. Nikdo totiž není dokonalý.

IQOS

Vzhled hýbe světem

Životem žen se již od dětství táhnou jako červená nit určitá očekávání spojená se vzhledem a existence sociálních sítích tento tlak ještě zvyšuje. Krása je přitom značně relativní, co se líbí jednomu, nemusí se líbit jinému. Zapomeňte proto na někdy až toxické představy o kráse a mějte se ráda, jaká jste. Zdravé sebevědomí je fajn, ale i stydlivost odráží vaši osobnost a ukazuje, že jste prostě taková a je to v pořádku. Nejproblematičtější bývá vnímání vlastního těla. Média, sociální sítě, naše nejbližší okolí či ekonomické a sociální zázemí nám nastavují určitá měřítka, což ale neznamená, že jsou pravdivá a máme se jimi řídit. Bohužel, zpravidla činíme opak, podléháme jejich diktátu a aplikujeme až nebezpečné rady, jak své tělo změnit. I v této oblasti se otevírá prostor pro vzájemnou podporu.

Některé ženy již začaly tím, že sdílejí svá opravdová já, aby ostatní viděli, že ani ony nejsou tak dokonalé jako na naaranžovaných fotografiích. Příjímání sebe sama však vychází již z rodiny a okruhu nejbližších přátel. Podpořte dceru, kamarádku, sestru, maminku nebo kolegyni namísto toho, abyste ještě víc upozornila na její nedostatky, ty má totiž každý. Proto vždy pamatujte, že nikdo není dokonalý, a i nepatrná kousavá poznámka může napáchat velkou škodu. Ovšem podobně kolikrát stačí malé zalichocení nebo nabídnutí pomoci a vše je hned hezčí. Empatie je zkrátka důležitá v životě i práci a bývá zpravidla doménou právě žen.

IQOS

Někdy pomůže opravdu málo

Pokud se dokážete do druhého vcítit a pochopit ho, snáze pak můžete i nabídnout pomocnou ruku. Podívejme se na úplně jednoduchý příklad, kdy se vaše kamarádka potýká s nějakým zlozvykem či nedostatkem vůle. Když je jejím cílem začít se více hýbat, ve dvou se to lépe táhne, tak jí nabídněte, že spolu začnete chodit do fitness, na taneční kurz nebo třeba lekce sebeobrany. Trápí ji, že se kouření podepisuje na jejích vztazích, ale neodkáže se ho úplně vzdát? Poskytněte jí ty správné informace o bezdýmných alternativách a podpořte ji v přechodu na ně. Například na zařízení s nahřívací technologií IQOS IILUMA, které uspokojí potřebu nikotinu, ovšem bez škodlivých dopadů zapříčiněných hořením. Zařízení produkuje pouze aerosol, jenž je bez zápachu a obsahuje až o 95% méně škodlivých látek než cigaretový kouř. Ačkoliv není bez rizika, protože obsahuje návykový nikotin, a přestat s kouřením by samozřejmě bylo nejlepší, je úplný přechod na IQOS lepší volbou pro zdraví než pokračování v kouření. Trápí-li kamarádku něco jiného, ať již ve vztahu či práci, to nejmenší, co můžete udělat, je být jí vrbou, případně poradit, ale neodsuzovat.

Nehleďte jen na povrch, zjistěte, co je ukryto uvnitř

Uvedená témata lze rozšířit ještě jedním směrem, ten se týká odsuzování či určitých předsudků souvisejících s líčením a stylem oblékání. Pokud je žena přirozená, považují ji ostatní za někoho, kdo o sebe nedbá, je-li vždy skvěle upravená, dostane také určitou nálepku. Přitom vždy záleží především na tom, v čem se cítí nejlépe. Jedná se svým způsobem také o nástroj jejího sebevyjádření. Když si na sebe vezme kousky z druhé ruky, může to zkrátka znamenat, že fandí udržitelnosti, ale také to, že se nachází v tíživé situaci. Naopak, pokud nosí dražší návrhářské kousky, dost možná proto, že podporuje místní podnikatele. Důležité tedy je vždy zjistit, jaký příběh je za danou osobností, uvědomit si, že každý je jedinečný a zamyslet se nad tím, zda je opravdu ideální probírat trochu jinak oblečenou kolegyni v kuchyňce u ranní kávy. Zastat se jí, když je cílem drbů a dát najevo, že byste se měli spíš vzájemně podpořit než pomlouvat o vás vypoví víc, než když budete mlčet.

IQOS
Měření