Umělci v rondonu: Mladí čeští kuchaři, kteří vás vezmou do nebe

Josef Pindur

Vařil pro Beyoncé a Jay-Z, Paris Hilton nebo Snoop Dogga. A je jedním z mála Čechů, kterým se podařilo vybojovat michelinskou hvězdu. Získal ji pro špičkovou francouzskou restauraci Maison Kieny, ale nezůstal ve světle jejího lesku – pozici michelinského šéfkuchaře nedávno dobrovolně opustil. Vaření pro něj kdysi přitom nebylo jasnou volbou. „Lásku k vaření neustále objevuji a ona se vyvíjí. Zamiloval jsem si to až postupem času, ale teď už si nedokážu představit bez toho žít,“ vyznává se Josef. Na talíři dokáže vytvořit symfonii chutí, barev i vůní, sám si ale nejvíce pochutná na jídlech klasických, jednoduchých a dobře udělaných. Nepohrdá přitom ani street foodem: „Ten jsem si hodně dával na Taiwanu, myslím, že tenhle street food málo co předežene. Tady u nás neodolám, když jdu kolem Naše maso.“ Přesto, že celé dny tráví profesně v kuchyni, rád se do ní postaví i doma. „Vařím si čím dál tím víc. Klíč ke všemu je dobře se stravovat a doma mám vše pod kontrolou.“ A rád vaří i svým blízkým: „Je jedno co vařím. K lidem, ke kterým něco cítím, je to s přidanou hodnotou.“ Ačkoli nedávno prošel těžším pracovním obdobím, nenapadlo ho na vaření zanevřít. „Se svou profesí mám vztah a ten bývá často komplikovaný, tak si to dokážete představit. Někdy peklo, jindy ráj,“ uzavírá Josef.

Josef Pindur

Christian Chu

Vařit začínal ve vietnamském bistru svých rodičů. „Už v 7 letech jsem se musel naučit vařit rýži, zeleninu nebo vejce, a to na sporáku na uhlí. Tehdy to byla spíš povinnost než vášeň,“ vzpomíná Christian. Časem pochopil, že vytvářet jídlo nemusí být rutina, ale zábava. Ponořil se do kulinářských pořadů Gordona Ramseyho a dalších kuchařských ikon, hltal vše, co souviselo s vařením a čerpal zkušenosti také ve špičkových pražských podnicích jako SaSaZu, SoHo nebo Mandarin Oriental.

Dnes Christian šéfuje vlastní finediningové restauraci Levitate a před nedávnem otevřel také japonsko-vietnamské bistro Spectre. Spectre považuje Christian za laboratoř, kde pod jeho taktovkou vznikají nové gastro nápady, ladí se nové netradiční kombinace a objevují nové chutě. Ty nejlepší z nich se pak objevují na vyladěném menu restaurace Levitate. „Jezdíme se často inspirovat do těch nejlepších restaurací světa. Poznáváme tam nejen nové chutě a kombinace, ale i vůně a celkovou kulturu. Nic nekopírujeme, jen se inspirujeme. Avšak největším zdrojem nápadů pro mě zůstává příroda a její roční období,“ popisuje Christian způsob, jakým hledají zdroje inspirace při vytváření nových jídel. K jídlu chová velkou úctu. „Jím vše, co je chutné, voní a je čerstvé. Mořský ježek mě ale vždy potěší mimořádně,“ přiznává Christian. Nejí pouze to, co k jídlu není určeno. V restauraci Levitate navíc vyznává zero waste filozofii, snaží se tedy všechny potraviny beze zbytku využít a vyhodit naprosto minimální množství odpadu. A o čem se své kuchyni sní? „V Levitate sníme o michelinských hvězdách a jednou budeme i na seznamu nejlepších 100 restaurací světa v soutěži 50 Best.“

Christian Chu

František Skopec

Mezi špičkovými kuchaři je výjimkou. Jako jeden z mála se kuchařem ani nevyučil, ani se o vaření nezajímal odmalička. Vystudoval gymnázium, poté dělal baristu a provozního restaurace. Došel ale do bodu, kdy si uvědomil, že lépe by mu bylo zavřenému v kuchyni, kde by si dělal to svoje. Vypracoval se na šéfkuchaře Café Savoy, ale než jsme dokončili tento článek, povýšil František na pozici kreativního šéfkuchaře Ambiente.

Kromě svého kuchařského umění je známý i svou nepřehlédnutelnou podobou s hercem Ryanem Goslingem a blýskl se také  jako host v kulinářské show MasterChef Česko. Svým vařením rád dělá ostatním radost: „Doma vařím hodně, pro blízké a známé je to potěšení. Nejraději dělám plněné těstoviny naprosto pro kohokoliv, komu to udělá radost.“ Sám přitom ocení jak rafinované chutě, tak ty naprosto obyčejné. „Mám rád jídla, která mě nutí uvažovat o tom, co se mi děje v puse a proč, ale taky mám rád ty nejobyčejnější věci. Pečivo, kus sýra nebo párky s hořčicí,“ prozrazuje František. A co rád snídá? „Nejradši mám chleba s máslem a s medem. Černý čaj s citronem a taky mám hodně rád omeletu se sýrem.“ Nepohrdne ani dobrým streetfoodem. Jako jeden z mála nemá michelinské ambice. Svou budoucnost vidí František jinde: „Chtěl bych se přiblížit ke vzdělávání mládeže. Myslím si, že jsou učňovské obory zanedbané, zastaralé a že děti na školách trpí, místo toho, aby objevovaly, jak je krásné být kuchař!“

Ondřej Molina

V trendy britském pubu v srdci pražského Karlína s názvem Arthur’s Pub můžete ochutnat jídla, která uspokojí váš žaludek i feed na Instagramu. Vznikají pod taktovkou talentovaného šéfkuchaře Ondřeje Moliny, který sbíral zkušenosti v mnohých zahraničních podnicích. Mimo jiné v michelinské restauraci Hibiscus v Londýně, Fiskebar v Kodani nebo v the Grill v novozélandském Aucklandu. za sebou dvouleté vedení vlastního podniku Černá Růže v centru Mladé Boleslavi, letní projekt na Máchově Jezeře - Fresh & Funky bistro a aktuálně ho baví také pop-up projekt MOLINA + Crew, se kterým objíždí food festivaly. „Svoji vášeň jsem našel v kurzech vaření, kde předvádím, že s trochou znalostí a dovedností se dá udělat sexy večeře,“ řekl o sobě Ondřej.

Jeho soukromý jídelníček ale oproti tomu, co předvádí na talířích určeným ostatním, vypadá diametrálně jinak. „Když vařím pro sebe, tak se pravidelně odbývám. Chuťově ne, ale co se prezentace týče, s tou si moc hlavu nelámu,“ přiznal talentovaný šéfkuchař. A jak vypadá jeho denní jídelníček? „Snídám opravdu jen zřídka, většinou jen ve dnech volna. Obědvám s kolegy v restauraci něco z naší denní nabídky, a večeřím většinou až doma, po práci, což není nikdy dříve než po půlnoci.“ Na výběru surovin, vydatnosti pokrmů i na jejich výsledné prezentaci si ale dává záležet, což nakonec dokazuje i jeho úspěch v prestižní soutěži Bocuse d'Or. Jeho inspirací jsou pořady Gordona Ramseyho, které viděl snad všechny. „Byl jsem na zkoušce ve dvou jeho londýnských restauracích a i když on sám už aktivně nevaří, tak můžu říct, že realita nebyla daleko od toho, co je k vidění v TV,“ dodává Ondřej s úsměvem.

Ondřej Molina

Marco Veneruso

Italský mistr kuchyně Marco Veneruso dorazil do hlavního města České republiky z michelinské italské hotelové restaurace v hlavním městě Číny a začal vládnout kuchyni ve Four Seasons Hotel Prague. Jeho prvním krokem bylo vytvořit nové menu pro hotelovou restauraci restauraci CottoCrudo. Zahrnuje pokrmy inspirované kuchyní jižní Itálie, ovšem v moderním pojetí. „Italská jídla jsou víc než carpaccio nebo gnocchi, “ prohlašuje Veneruso. Narodil se poblíž Neapole a vyrostl v Kampánii, obklopený mořem a historií. Miluje jihoitalské ingredience včetně suchých těstovin, mořských plodů a citrusů. Jeho prarodiče vlastnili farmu, na které malý Marco trávil každé odpoledne po škole, prodával farmářské produkty a vařil s babičkou. „Vím, že je to klišé," vzpomíná se smíchem, „ale opravdu jsem se hodně naučil, když jsem ji sledoval v kuchyni.“

Chutě z dětství v něm zanechaly nesmazatelnou stopu a nadále inspirují jeho kreativitu. Nejtypičtější pro jeho pokrmy je speciální přísada colatura di alici. Rybí omáčka vyrobená fermentací ančoviček s kamennou solí po dobu jednoho měsíce a použitá v jeho pokrmu Pasta Mista v CottoCrudo. „Tohle byla jedna z prvních příchutí, které si pamatuji z dětství.“

Vařit začal Marco už jako teenager. „Pracoval bych o víkendech, o prázdninách, kdykoli. Jen jsem chtěl být jednoho dne šéfkuchařem s vlastní michelinskou hvězdou.“ V Praze a okolí objevuje místní produkty a zapracovává je do svých pokrmů. Momentálně si mohou hosté restaurace CottoCrudo v hotelu Four Seasons pochutnat na speciálním šestichodovém degustačním menu s bílým lanýžem. Těšit se mohou těšit na exkluzivní kreace včetně lanýžového medu a zmrzliny. 

Marco Veneruso

Zdroj: Levitate, Four Seasons, Český rozhlas, Forbes a zmínění šéfkuchaři

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24