Wimbledon v českých barvách. Tyto Češky dobyly nejslavnější grandslam

Malá země, velká jména

Československý a následně i český tenis patří mezi naše historicky nejúspěšnější sporty. V mužské kategorii zářila jména jako Jan Kodeš, Ivan Lendl, Radek Štěpánek a Tomáš Berdych. Také ženský tenis má historicky spoustu výrazných jmen. Jména Martiny Navrátilové, Jany Novotné, Hany Mandlíkové, Věry Sukové nebo Heleny Sukové dobře znají i ti, kteří se ve sportu jinak příliš neorientují.

V posledních letech naše současná tenisová elita patří k tomu nejlepšímu, co ženský světový tenis nabízí. Mezi tenisové hvězdy nedávné minulosti i současně aktivní patří Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Barbora Krejčíková, Lucie Šafářová i další stars ověnčené grandslamovými tituly z deblu jako Andrea Sestini Hlaváčková, Lucie Hradecká, Barbora Strýcová nebo Kateřina Siniaková. Dnes se mezi legendy zapsala i nová vítězka legendárního Wimbledonu – Markéta Vondroušová. Všechna tato zvučná tenisová jména jsou ale jen špička ledovce českého tenisu. Máme i další vynikající hráčky, které kromě individuálních vítězství dosahují i týmových úspěchů, které nám závidí celý tenisový svět.

Mohlo by se vám líbit

Goodbye, Serena: nejlepší looky odcházející tenisové i módní bohyně

Kariéra Sereny Williamsové je zřejmě u konce. Svou tenisovou derniéru odehrála na US Open. Prohrála, ale přesto se do tenisové historie zapsala jako jedna z nejlepších, nejhouževnatějších a také z nejvýraznějších hráček. Kromě fenomenálních výkonů totiž na kurtu předváděla i svou ženskou stránku toužící po módě a extravaganci.
elle.cz

Martina Navrátilová

Je legenda legend v měřítku celosvětového tenisu. Vyhrála padesát devět grandslamových turnajů, z toho osmnáctkrát dvouhru, jedenatřicetkrát ženskou čtyřhru a desetkrát smíšenou čtyřhru, což ji v suverénně řadí na 1. místo. Je jednou ze tří tenistek historie, které zkompletovaly grandslamové tituly ze všech soutěží čtyř Grand Slamů. Celkovým počtem 354 titulů WTA drží absolutní rekord tenisu. Podle americké tenistky Billie Jean King je Martina Navrátilová: „Nejlepší tenistkou dvouhry, čtyřhry i smíšené čtyřhry, která kdy žila.“ Po US Open v roce 1975 se rozhodla už do Československa nevrátit a požádala v New Yorku o americké občanství. Do měsíce získala zelenou kartu a začala reprezentovat Spojené státy. V roce 1981 se stala americkou občankou. Češi ji ale vždy považovali za naši hráčku a když hrála coby Američanka na tenisové Štvanici proti českému týmu, diváci jí aplaudovali. Dodnes i přes těžké zdravotní problémy podporuje náš tenis a je na Česko hrdá.

Mohlo by se vám líbit

Beckham či Williams: Sportovní hvězdy, ze kterých se staly módní ikony

Stali se ikonami sportu a posléze i módy, a to díky svému stylu, ale i legendárním kolaboracím s prestižními sportovními značkami. Řeč je o sportovcích, jejichž jména zná snad každý – Michael Jordan, Serena Williams, Maria Sharapova a David Beckham. Tyto hvězdy, které zasvětily svůj život sportu, miliony lidí dodnes obdivují za jejich neuvěřitelné sportovní výkony, ale také cit pro módu. Kdo z nich uzavřel pohádkovou kolaboraci a kdo se může pyšnit vlastní značkou?
elle.cz

Jana Novotná

Tenisová hvězda devadesátých let se třikát objevila ve finále dvouhry ve Wimbledonu. Poprvé v roce 1993 finále prohrála. Do historie se zapsal dojemný záběr, kdy ji při závěrečném ceremoniálu utěšovala a objímala vévodkyně z Kentu a Jana se tehdy pod tíhou emocí rozplakala. Také v roce 1997 na vítězství nedosáhla, ale vynahradila si to výhrou o rok později. Je jednou z mála Češek, které se mohou chlubit titulem wimbledonské vítězky. Pomohla rozvinout tenisový talent naší současné světové tenistky Báry Krejčíkové. Jana Novotná ve svých 49 letech podlehla rakovině vaječníků.

Mohlo by se vám líbit

Jak aktivovat hormony štěstí? Pomůže vám sport, vaření i sex

Ano, hormony štěstí opravdu existují. Endorfiny tlumí bolest, dopamin nás motivuje, serotonin reguluje libido a oxytocin pomáhá ženám při porodu. Jejich zázračný efekt je tak důležitý, že je tělo vyrábí samo. Pokud se vám jich však nedostává, můžete jejich produkci podpořit jednoduchými aktivitami – třeba poslechem hudby, spánkem nebo mazlením s čtyřnohým (a klidně i dvounohým) kamarádem.
elle.cz

Petra Kvitová

Tenistce se přezdívá lvice. Nevzdala se ani poté, co byla ve svém bytě v Prostějově přepadená. Při sebeobraně byla lupičem pořezaná na levé ruce, ve které drží raketu a nebylo jisté, jestli bude moct pokračovat v kariéře. Petra musela být operována a rekonvalescence zabrala mnoho měsíců. I přesto se Petra dokázala k tenisu vrátit na vrcholové úrovni. Petra je dvojnásobnou vítězkou Wimbledonu, když ve svém premiérovém finále ve Wimbledonu 2011 zdolala Rusku Marii Šarapovovou. V druhém finálovém boji v roce 2014 přehrála Kanaďanku Eugenii Bouchard. Po Martině Navrátilové teprve jako druhá Češka v historii získala více než jednu mísu Venus Rosewater určenou pro vítězky. Cenných trofejí a vítězství Petra za svou kariéru dokázala vybojovat úctyhodné množství a věříme, že výčet jejích úspěchů ještě není u konce.

Mohlo by se vám líbit

Jóga, spánek, sport. Slavní radí, jak se na jaře dostat do formy

Pokud jste nestihli splnit své tradiční „nový rok – nové já”, nyní máte druhou šanci. Byť tomu aktuálně počasí nenapovídá, jaro je oficiálně zpět. A s ním i příležitost dostat se zpět do formy. Ruku na srdce – vánoční přejídání už tři měsíce není trendy a pandemii nemůžeme vinit z naší lenosti donekonečna. Potřebujete dávku motivace? Čtyři slavné Češky vám poradí jak na to.
elle.cz

Markéta Vondroušová

O překvapení sezóny se postarala Markéta Vondroušová. Všichni sice věděli o jejím obrovském talentu, ale úspěch jí předpovídali na jakémkoliv jiném povrchu než je tráva, na níž se Wimbledon hraje. O to větší senzací je, že svůj zatím jediný grandslamový titul dovršila právě zde v tenisovém chrámu. Bylo to její teprve třetí velké finále. První si zahrála v roce 2019 na French Open v Paříži, kde s ohledem na svůj věk (bylo jí tehdy 19 let) a nezkušenost podlehla Australance Asleigh Barthy. Následoval finálový souboj na olympijských hrách v Tokyu, kde podlehla slovenské Švýcarce Belindě Bencic. Do třetice všeho dobrého Markéta triumfovala a svět o ní mluví v superlativech. Obdivuhodný je zejména její klid ve finálovém klání, kde po všech stránkách předčila tuniskou tenistku Ons Jabeur, která byla v žebříčkovém postavení nesrovnatelně výše. Za zmínku stojí, že Markéta Vondroušová je první nenasazenou tenistkou v profesionální éře tohoto turnaje, která se nejen propracovala do finále, ale celý turnaj nakonec vyhrála. Tento historický úspěch jí už nikdo nevezme a zapsala se nejen do českých, ale i světových tenisových dějin. Své vítězství oslaví novým tetováním, které si musí díky sázce pořídit i její trenér. Dala nejen Česku, ale i svému manželovi krásný dárek k jejich prvnímu výročí svatby, které mají dnes. Gratulujeme! 

Barbora Strýcová

Nebývalý český úspěch na Wimbledonu pouhý den po triumfu Markéty Vondroušové znásobila Barbora Strýcová, která s tchajwanskou tenisovou partnerkou Sie Šu-wej vyhrála wimbledonské finále ve čtyřhře. Její profesionální comeback začal přitom teprve na jaře. Musela se vrátit do formy poté, co si udělala mateřskou přestávku. Péči o maličkého syna Vincenta nechtěla šidit, a tak nemohla dát do přípravy tolik jako bezdětné soupeřky. Kromě toho se také obávala, jestli její výkon na kurtu nebude ve srovnání s mladšími sokyněmi, které navíc neměly kariérní pauzu, tragický. Nebyl. Bára dokázala nemožné. Ve svých sedmatřiceti letech zopakovala úspěch z roku 2019, kdy s Šu-wej vyhrály Wimbledon poprvé. O čtyři roky později mohly zvednout ruce ve vítězném gestu znovu. Lepší zakončení své kariéry si Barbora Strýcová nemohla přát.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší letní sporty podle ELLE

Chcete zhubnout nebo třeba jen vyrýsovat svaly? Poradíme vám, který sport si vybrat.
elle.cz

Zdroj: Wikipedia, Pavel Hrubec, idnes.cz