Zemřela Meda Mládková. Mecenášce a objevitelce Kupky bylo 102 let

Jen málokdo se mohl a může pochlubit tak barvitým a smysluplným životem, jakým žila právě Meda Mládková, rozená Marie Sokolová. Milovnice umění a bývalá tanečnice 3. května 2022 zemřela po delších zdravotních potížích. Zprávu o jejím skonu sdílel kolem půl sedmé hodiny ranní na Twitteru předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil. Smutnou skutečnost pak potvrdilo i vedení Musea Kampa.

„Tahle zpráva opravdu bolí. Dnes nás opustila jedna z nevýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje přítelkyně – Meda Mládková. Celý život věřila myšlence: „Přežije-li kultura, přežije národ“ a tato její myšlenka po ní zůstane. Děkujeme za vše,“ napsal Pospíšil.?

Co se stane, když se umění potká s módou?

elle.cz

 

Život v emigraci a setkání s manželem i Františkem Kupkou

Rodačka z Českolipska, která by v září oslavila již 103 let, žila od roku 1948 v emigraci, nejprve ve Švýcarsku a poté ve Francii. V Paříži se seznámila se svým mužem Janem Mládkem, se kterým sdílela vášeň pro umění i potřebu pomáhat druhým, a následně i s malířem Františkem Kupkou. Ten se díky této energické dvojici stal světoznámým. To, aby se Kupka stal ve svém důchodovém věku slavným, si Mládková dala jako svůj hlavní úkol. Díky němu se totiž zamilovala do umění a našla cestu svého života.

„Co jsem udělala pro Kupku, myslím, ani on nějak nedoufal. On si to přál, on mi říkal děkuju, děkuju, jste můj život, ale myslím, že si nedokázal představit, co já jsem pro Kupku udělala. To se musím pochlubit,“ řekla mecenáška před lety.

 

My jsme jenom kupovali, abychom jim mohli pomáhat.

 

Pomoc umělcům a neuvěřitelné sbírky

„Manžel mě naučil vlastenectví. Chtěli jsme pomáhat výtvarníkům, my jsme nechtěli dělat kolekci. My jsme jenom kupovali, abychom jim mohli pomáhat,“ nechala se slyšet Mládková. Ta společně s manželem Janem, který působil jako guvernér, ekonom a následně sběratel a mecenáš středoevropského umění, koupila například 17 bronzových plastik Otty Gutfreunda, 215 obrazů a kreseb Františka Kupky, 240 koláží a objektů Jiřího Koláře i 279 uměleckých artefaktů českých a slovenských autorů z let 1965 až 1985. Své umělecké poklady Mládková nechala vystavit v Museu Kampa či ve Werichově vile. Pár se tak zasloužil o významnou českou stopu v historii umění.

Mládkovi, kteří žili ve Spojených státech, se věnovali podpoře českých umělců v době komunismu. Velkou životní změnu prožila Mládková v roce 1989, kdy její manžel zemřel. Mládek si přál, aby po jeho smrti věnovala jejich pestrou sbírku právě Praze, kam se po revoluci česká mecenáška vrátila.

 

Umělecké galerie online aneb jak nakupovat umění na internetu?

elle.cz

 

Boj za Museum Kampa a představení na její počest

Díky své lásce k umění a pomoci ministra kultury Pavla Dostála se jí povedlo v roce 2003 otevřít Museum Kampa. To se stalo galerií moderního středoevropského umění spravované nadací Jana a Medy Mládkové. Slavná milovnice umění sama nemohla uvěřit, že se její sen stal skutečností a muzeum po dlouhých sporech s památkáři zdárně vybudovala. Jejího boje, pomoci a snahy si cenil také prezident Václav Havel, který jí v roce 1999 udělil medaili Za zásluhy.

To, jakou významnou osobností byla, dokazuje i skutečnost, že k jejím stým narozeninám bylo v roce 2019 vytvořeno speciální představení s názvem Meda. Díky velkému úspěchu byla hra uvedena i v roce 2020 a 2021, a nutno dodat, že o představení zájemci nepřijdou ani letos. V roli Medy se od 2. 7. 2022 představí Tereza Ramba či Pavla Beretová. Letošní start sezóny tohoto představení však bude zahalen smutkem.

 

Zdroje: Wikipedia Commons, ČT24, Letní scéna Musea Kampa

Oslavy 100 let Medy Mládkové završí divadelní představení

elle.cz