Anit hodnotí street style MBPFW: Nejlepší je být sám sebou

Proč vůbec řešíme, co si na sebe vzít na fashion week? Vždyť pozornost by měla být věnovaná hlavně modelům designérů, mohl by někdo přirozeně namítat. Na straně druhé, módní ikonou dnes může být úplně každý. Pomohly k tomu sociální sítě i demokratické pojetí trendů. Stačí, když se trefíte do nálady společnosti a vaši followeři vás budou, alespoň v digitálním režimu, věrně následovat jako ovečky. 

Mercedes-Benz Prague Fashion Week | Street Style Den 4

 

Proč se zajímat o runway ulice

Ještě donedávna český street style za tím zahraničním výrazně zaostával. Dnes se situace dramaticky proměnila k lepšímu: Instagram, Pinterest a možnost objednat si ze světa téměř cokoliv, nám dává příležitost definovat a redefinovat vlastní styl. Na fashion week se sluší a patří pořádně se vymódit – skoro se zdá jako by bylo důležitější, co máte na sobě vy, než to, jak vypadají kolekce návrhářů. Pravda je ovšem taková, že vidět na „obyčejných smrtelnících" způsob, jakým si poradí s nejrůznějšími módními výzvami, je zkrátka ještě o něco lákavější.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week | Street Style Den 3

 

Friends with benefits

Oblekání na týdnech módy vytváří také prostor, kde se testují vzájemné vztahy. Módní scéna v Čechách je poměrně miniaturní a pokud jste si vědomě nebo nevědomě znepřátelili street style fotografa, mohla by vám styling dělat klidně Phoebe Philo a stejně by vás nevyfotil. Platí to samozřejmě i naopak, často se do hledáčku dostanou ti, se kterými pojí fotografa nějaká vazba. Proto preferujeme reportéry ze zahraničí, kteří nevidí do zákulisí a fotí prostě toho, kdo je zaujme.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2020 - DAY 2

 

Hlavně autenticky

Dnes ovšem platí pro street style trochu jiná pravidla než před pár lety. Ubylo takzvaných peacocks, alias lidí, kteří si na návštěvu týdne módy spíš oblékli kostým, a pokud možno ten co nejbizarnější. V loňském roce, také ve světovém měřítku, kulminovalo v rámci street stylu vše: trendy se setřely a bylo úplně jedno, zda jste celebrita, známý influencer nebo obyčejný smrtelník. Šlo jen o to, zda to, co máte na sobě, nosíte s určitou autenticitou.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week | Street Style Den 3

 

Když před 10 lety nabývala popularita pouličního stylu na velkém rozměru, byly za street stylové hvězdy považován hlavně jejich fotograf Scott Schuman alias Sartorialist, módní ředitelka japonské Vogue Anna Dello Russo a Miroslava Duma, tehdejší módní editorka ruské Vogue. Dnes může být díky Instagramu každý svou vlastní hvězdou, a právě proto je osobitost důležitější než kdy předtím. 

Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2020 - DAY 1

 

To nejdůležitější, co momentálně ovlivňuje lokální i světový street style, je samozřejmě udržitelnost. Jde o to, abyste ty cool tenisky, velké pleteniny, kožená psaníčka na řetízku a oversized saka nosili nejen v rámci týdne módy, ale také ve všední každodennosti. Z toho, co jsme viděli v rámci pražského fashion weeku máme dojem, že se tak nyní skutečně daří.

 

Inspirujte se

Fotograf Tomáš Habr exkluzivně pro Elle.cz zachytil desítky outfitů v rámci pražského týdne módy. Street style si můžete prohlédnout zde:

MBPFW STREET STYLE #1: INSPIRACE Z PRVNÍHO DNE PRAŽSKÉHO TÝDNE MÓDY

MBPFW STREET STYLE #2: TO NEJLEPŠÍ Z DRUHÉHO DNE PRAŽSKÉHO TÝDNE MÓDY

MBPFW STREET STYLE #3: TŘETÍ DEN A TA NEJLEPŠÍ MÓDNÍ INSPIRACE Z ULICE

MBPFW STREET STYLE #4: TO NEJLEPŠÍ Z FINÁLE PRAŽSKÉHO TÝDNE MÓDY

 

Čtěte více

JAKÝ BYL PRAŽSKÝ FASHION WEEK: ROUŠKY, EMOCE A UDRŽITELNOST

MBPFW #1: NA VLNĚ ŽENSKOSTI I OSLAVY PŘÍRODY

MBPFW #2: STUDENTSKÁ KREATIVITA SE SETKALA S KREJČOVSKÝM CITEM

MBPFW #3: JAK MÓDNÍ SHOW PROBUDILY EMOCE

MBPFW #4: UDRŽITELNOST SE NAPLNO PŘIHLÁSILA O SLOVO