Proč jsou pro nás šperky tak důležité?

 

Nákup šperků jde skvěle vysvětlit Maslowovou hierarchií. Psycholog Abraham Maslow publikoval svou pyramidu, ve které vykreslil univerzální potřeby člověka, v roce 1943 a řídíme se jí dodnes. Když se podíváme na nákup a nošení šperků jeho očima, kategorizovali bychom tuto činnost někam do středu, kde se nachází “sounáležitost a láska”. Možná to zní trošku zvláštně, ale hned to vysvětlíme.

Tento bod vyjadřuje vlastně potřebu "společenských vazeb". A jak to souvisí se šperky? Vzpomenete si, kolik jste kdy měli na ruce náramků přátelství? Kolikrát jste dostali nějaký šperk k Valentýnu, k Vánocům či k narozeninám? Výměna dárků v podobě třpytivých suvenýrů vlastně symbolizuje naše spojení s jedincem či skupinou. Vždyť i lásku samotnou stvrzujeme prstenem.

 

Apart

 

Když se pak v této hierarchii vyšplháme o něco výše, dostaneme se k “uznání a sebeúctě”. Jde vlastně o potřebu, která je dnes díky sociálním sítím aktuálnější než kdy dříve. Ať se bavíme o špercích, nových botách nebo skvěle padnoucím kabátu... tyto kousky nejsou jen věcmi, ale střípky našeho obrazu, který chceme prezentovat veřejně. A pokud je tento obraz oceňován dostatečným množstvím lajků, získáváme potřebné uznání, po kterém toužíme. Na úplné špičce Maslowovy pyramidy můžeme najít “seberealizaci”. Je samozřejmé, že nákupem šperků chceme také zdůraznit naši osobnost a styl.

 

Seberealizujte se a dokažte si lásku pomocí šperků značky Apart:
Apart

 

Šperky byly vždy něčím speciálním, ukazatelem sociálního statusu i vyjádřením sebe sama. Pokud ale zabrousíme do oblasti psychologie, je vidět, že potřeba zdobit sebe sama je v nás hluboce zakořeněná, stejně jako nutnost někam patřit. A když je svátek zamilovaných za dveřmi, pojďme si udělat radost a říci miluji tě jedinečným způsobem.

 

Apart