Ozdobte se kameny: Barevnými, přírodními i léčivými

Podle Marilyn diamanty sice jsou nejlepším přítelem ženy, neméně vzácné a chtěné však mohou být i jiné drahokamy a polodrahokamy. O jejich hodnotě vypovídá hned několik faktorů.

Drahokam nebo polodrahokam?

Diamanty, safíry, rubíny a smaragdy jsou definovány jako vzácné drahokamy. Všechny ostatní jsou polodrahokamy, i když někteří považují opály a perly za drahé kameny také. Drahokam je jakýkoli kámen, který si nese svou hodnotu díky svému použití ve špercích, doplňcích nebo umění. Tyto kameny jsou často broušené a leštěné, není tomu však vždy. Obecně platí, že průhledné, velmi tvrdé a vzácné drahokamy bývají cennější než jejich neprůhledné, měkčí a dostupnější protějšky. Nejdůležitější věc, kterou je třeba pamatovat z hlediska hodnoty, je kvalita, nedostatek a poptávka po daném drahokamu. Pokud je to vysoce kvalitní drahokam, který je těžké najít, ale velmi žádaný, bude to stát za víc. Drahokamy a polodrahokamy s tím nemají nic společného.

Jakému netradičnímu drahému kamení věnovat pozornost?

Zmiňované diamanty, safíry, rubíny a smaragdy známe. Ač jsou i dnes nejvyhledávanějšími artikly šperkařského průmyslu, je načase představit si i méně známé kousky, které mohou vaše šperky zdobit v neméně velkém stylu.

Měsíční kámen podporuje rozvoj duše, je spojen se třetím okem a čakrou solar plexus, která nás spojuje s Měsícem. Zklidňuje spánek, ale dodává nám v životě smyslnost a udržuje v rovnováze ženskou a mužskou energii. Je také je symbolem plodnosti, jemnosti, mírnosti a intuice. Dokáže prý očistit mysl od negativní energie. Ve šperkařství je využíván zejména pro svůj až magický vzhled. Mění podoby od mléčné bílé po energizující pronikavě modrou barvu.

Onyx je neprůhledný poloprůsvitný černobílý minerál. Říká se o něm, že ochrání svého nositele i prostor, ve kterém se nachází. Podporuje naše soustředění, zklidňuje a uzemňuje. Černý onyx je pak hojně využívaný nejen ve šperkařství, ale i v galanterii nebo v glyptice.

Chcete v životě víc hojnosti, lásky, nebo klidu? Zkuste krystaly!

elle.cz

Lapis lazuli je tmavě modrý polodrahokam, z něhož se získává přírodní ultramarín. Zlatavé žilky byly považovány za pravé zlato, ve skutečnosti se však jedná o pyrit. Je to kámen lásky, moudrosti a přátelství, říká se, že harmonizuje mezilidské vztahy.

Akvamarín je údajně naším zrcadlem, dokáže nás dovést k lepší sebereflexi a objevení hlubin naší duše. Hodí se skvěle jako talisman pro řečníky, učitele a přednášející – je totiž spojen s krční čakrou, což znamená, že pomáhá lepšímu artikulování našich pocitů a pomáhá překonat trému.

Ametysty jsou prý uklidňujícím kamenem, demonstrují lásku, štěstí a bohatství. Má celou řadu fialových odstínů, od světlých tónů až po tmavé, někdy bývá až purpurově zbarvený. Je počítán mezi drahé kameny, je oblíbeným materiálem pro výrobu různých ozdob a šperků a kdysi byl považován za vzácnější než diamanty, dokud však nebylo nalezeno jejich velké naleziště v Brazílii a Uruguayi, díky čemuž se staly známými jako polodrahokamy.

Vyberte si svůj netradiční barevný šperk...

Vyberte si ten svůj: Jak na kombinaci různých barev drahých kovů?

elle.cz

Zdroj: Wikipedia, Milujemekameny, ELLE