Anatomické a animální šperky? Ano, prosím!

Poté, co se Salvador Dalí jednou přesvědčil o univerzálnosti svého talentu, přiměl celý svět, aby v něj věřil. Jako návrhář šperků vytvořil luxusní kolekci 37 předmětů s jedinečným surrealistickým kouzlem. Jejich kouzlo spočívalo nejen v tom, že byly vytvořeny umělcem, který se běžně tvorbě šperku nevěnoval, ale i v tom, co vyobrazovaly. Šperky a předměty nevyobrazovaly abstraktní změť barevných kamenů, ale velice konkrétní tvary. Pukající rudé srdce, hrozny vína proměňující se v jedovaté lebky i prapodivné příšery, to vše zdobilo Dalího kousky, které mimochodem v roce 1999 tuto kolekci šperků koupila Dalí Foundation za skromných 5,5 milionu eur.

Znáte je? Barevné a chtěné šperky z netradičních kamenů

elle.cz

Oči, stoličky i kůstky

Šperkaři (a potažmo umělci jako takoví) odjakživa vyráželi za inspirací do přírody. Mistryní těchto proměn byla například Dalího věrná přítelkyně a návrhářka Elsa Schiaparelli. První dáma módního surrealismu a designérka, která spolupracovala s řadou dnes ikonických umělců své doby. Ve třicátých letech se například spojila s Giacomettim, který pro ni vytvořil sérii šperků čerpající inspiraci ze starých řeckých bájí a říše zvířat. Ovšem šperky plné lidských očí, plných rtů z drahokamů, zvířecích zástupců z řad korýšů či hmyzu a roztodivných živočišných tvarů produkovala pod svou značkou i Elsa sama. A v DNA značky tyto surrealistické tendence kolují dodnes. Daniel Roseberry, současný kreativní ředitel značky, do kolekcí bižuterie domu Schiaparelli pravidelně zapojuje prvky jako jsou oči, naleštěné stoličky či umělé kůstky. Často zapojuje i pozlacené odlitky lidského těla. A není na tom nic odpudivého, naopak. Vtip a nadhled, které v módním světě razila Elsa Schiaparelli, si dům uchovává dodnes.

I ve světě dnešním můžeme narazit na mnoho kousků, které už zdaleka nejsou nedostupnou záležitostí se štítkem custom made. Dodnes také například najdeme v portfoliu klenotnického domu Tiffany & Co. náhrdelník ve tvaru hada nebo krk zdobícího štíra z drahého kovu, které má na svědomí jedna z největších šperkařek všech dob, Elsa Peretti. Šperkařské značky faunu zkrátka milují – i díky tomu si můžete pořídit luxusní vážku nebo drahými kameny zdobeného žabáka. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Račte si prohlédnout naši selekci anatomických  a zvířecích šperků, které vskutku stojí za to objevit... 

Inspirujte se při výběru šperku...