Dalí a jeho múza, co odhalí nový film?

 

Nový film vykresluje úsek z pozdější fáze podivného, fascinujícího, avšak rozhodně originálního manželství, které pojilo ikonického španělského malíře s dominantní ženou Galou, jež se stala jeho velkou múzou. Příběh se odehrává v New Yorku a ve Španělsku v roce 1973 a je vyprávěn očima Jamese, mladého asistenta, který se chce prosadit ve světě umění a který výstřednímu Dalímu pomáhá s přípravami na velkou galerijní show. 

Ženy v umění #4: Umělkyně z historie

elle.cz

Scénář a produkci příběhu připravuje Edward R. Pressman, který se coby producent v minulosti podepsal pod filmy jako Wall Street či Americké Psycho. V hlavní roli se objeví cenami ověnčený Ben Kingsley a po jeho boku mimo jiné i trans model Andrej Pejic. Natáčení snímku mělo původně započít už na začátku listopadu roku 2018, později však bylo odloženo a další plánovaný termín byl stanoven na druhou polovinu minulého roku, ale kvůli pandemii Covidu-19 byl i ten odložen na neurčito. Natáčení nakonec začalo až minulý měsíc. Do řežisérského křesla usedla Mary Harronová, která se podepsala pod filmy jako Střelila jsem Warhola nebo prácvě Americké Psycho. Jedná se o její velký filmový počin po delší době. Film už teď vyvolává mnoho otázek, a to nejen díky svému kontroverznímu námětu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Vztah Dalího a Galy totiž vůbec nebyl jednoduchý. Když se ti dva v roce 1929 poznali, byl Salvador ještě mladík - o deset mladší než ona. Po téměř dvanáctiletém soužití kvůli němu Gala opustila svého dosavadního partnera, francouzského básníka Paula Éluarda. Jejímu kouzlu podlehl nejeden umělec. Na první pohled vrozený jižanský esprit však neměla po kom dědit. Narodila se totiž poblíž studené Kazaně a jmenovala se Jelena Dmitrijevna Diakonova. I tak ale chudá ruská venkovanka změnila to, jak vnímáme moderní umění dvacátého století. Nevynikala krásou, ale její vzhled přitahoval pozornost. Nejnápadnější byly její oči. Dalího zkrátka ihned učarovala. I když on jí úplně ne. „Jeho hysterický smích je nesnesitelný a jeho řeči jsou stupidní,“ prohlásila když jej poznala Gala. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Nakonec ale rychle pochopila, v čem spočívá Dalího šílenství, a tak se rozhodla stát po jeho boku jako jeho největší fanoušek i kritik. Splnila si tak sen být něčí múzou, to si odjakživa přála. Přestože svůj společný život dokonce zpečetili sňatkem, nikdy se neoddávali lásce fyzické. Tu totiž umělec doposud sdílel jen s muži. Jejich společný osud tak došel jiného, vyššího naplnění. Média chrlí spekulace, zda bude ve filmu i tato linka - v rámci Dalího života dosud ne tak často připomínána - nějak podtržena. Zatím byl zvěřejněn pouze oficiální název Dalíland a zbytek castu. Mimo Pejice se vedle vedoucí postavy objeví také německá herečka Barbara Sukowa ztvárňující Gau Dalí či Erza Miller hrající mladého Dalího. Po internetu již kolují fotografie z natáčení ve Španělsku. Dle filmových kritiků se bude jednat o jeden z průlomových filmů o Dalího životě.  

Ženy v umění #3: (Virtuální) realita Radky Bodzewicz

elle.cz