Svěží vítr vane ze severu Aneb co přináší kodaňský Fashion Week?

Netvařte se překvapeně, není to nic nového pod sluncem. Vždyť když dívky chtějí do svého šatníku vnést trochu balancu mezi minimalismem a maximalismem, zavítají za inspirací nejspíš za Dánkami. Je proto nesmírně obohacující sledovat všechno dění z kodaňských ulic, celou tu přehlídku skromné velkoleposti, kterou oblékají. A na módních molech tomu není jinak. Copenhagen Fashion Week je dokonalým mixem různých stylů a úhlů pohledu na věc módy. Zatímco někteří servírují béžové pleteniny, jiní propadají barevným šatům velkých objemů a délek. Jedni prezentují strohost, zatímco jiní čirou radost ze života. Vše se to míchá v dokonalou esenci severského oblékání. Těžko se popisuje, ale každý ví, co si pod ní představit.  

Co přináší kodaňský fashion week?

Přesně taková je A.Roege Hove, značka, která zpochybňuje tradice moderním a uměleckým přístupem k originálnímu řemeslu s přáním, aby siluety jejích modelů byly ležérní a přesto extravagantní. Značka představila kolekci plnou průsvitných šatů odhalujících jednotlivé vrstvy oděvu i části ženského těla. Zakladatelka Amalie Røge Hove použila průhledné materiály, jako je multicertifikovaná italská bavlna nebo německý monofil, které různě kombinovala a překrývala.Za pozornost stojí i sofistikovaná prezentace značky The Garment, kterou po dva roky budují módní guru Sophia Roe a Charlotte Eskildsen. Bezsezónní přístup k vytváření kvalitních oděvů. Jedinečný estetický a minimalistický přístup k designu vychází z vize vytvářet oděvy pro ženu, která má nutkání budovat šatník s nadčasovým a osobním obsahem, který si může uchovávat a měnit po mnoho sezón. Ani nejnovější kolekce nebyla ničím jiným než demonstrací tohoto poslání.

Pozornost upoutá i designérka Birgitte Raben, jejíž značka Rabens Saloner inspirovaná lidmi, přírodou a kulturami z celého světa, strhla pozornost inkluzivním přístupem k oblékání. Selekce looků sestávajících z převážně bavlněných kousků, které dávají pocit uvolněného a bohémského luxusu, poukázala na celou škálu stylů, které odrážejí širokou rozmanitost ženských životů. A pak je tu značka Aeron, která šatník moderní ženy vnímá jako mix elegantních obleků a zářivých šatů. Co na tom, že to může znít jako vzdálené kontrasty. Aeron zkrátka spojuje nespojitelné. A funguje to.

Inspirace ze severu. Dvě nové značky z Kodaně, které bedlivě sledujte

elle.cz

Pak je tu Stine Goya, synonymum severské sofistikované barevnosti. To, co by v pojetí jiných značek mohlo působit jako kýč, Stine Goya prezentuje s grácií a úsměvem na rtech. Tak, jak je pro značku typické, i tentokrát módní molo zaplavily květnaté printy, grafické tisky, funky prošívané komplety a nebojácné syté odstíny. Pravým opakem byla přehlídka Skall Studio, kodaňské sustainable značky sester Julie a Marie Skall. V jejích oděvech z dánské vlny, lnu, organické bavlny nebo recyklovaného kašmíru je jedno, zda máte zrovna namířeno na aperitivo do Apollo Baru, nebo na víkend strávený na Bornholmu.

I tentokrát módní dění v dánské metropoli spoluzastřešuje módní gigant Zalando, jehož cílem je povzbudit módní značky k hledání udržitelnějších alternativ a ocenit strategie, které přispívají k méně škodlivé budoucnosti. V rámci této iniciativy se i letos konaly Zalando Sustainability Awards, jejichž absolutním vítězem se stala značka RANRA, která navrhla svou kolekci s ohledem na dlouhou životnost za použití neobvyklých kombinací barev a textur.

Animální přitažlivost: Oblékněte zvířecí print

elle.cz

Zdroj: archiv značek, archiv Copenhagen Fashion Week