Haute Couture 2023 přinesl velkolepost, opulenci i kontroverzi

Božská kontroverze Schiaparelli

Zatím největší vlnu ohlasů vyvolala módní show Daniela Roseberry pro Schiaparelli. Publikum a příznivce módy na celém světě rozdělila na dva nesmiřitelné tábory a opět rozvířila debaty o právech zvířat a konzumní zvrácenosti luxusních módních značek. Kreativní ředitel značky se inspiroval Božskou komedií Dante Alighieriho a modelky oblékl do šatů představující tři bájná zvířata vyskytující se v části legendárního díla Inferno. Irina Shayk vynesla model s hlavou lva, Shalom Harlow leoparda a Naomi Campbel vyrazila na molo jako černá vlčice. Ačkoli byla zvířata pouze dokonalými umělými kopiemi, veřejnost okamžitě začala poukazovat na nepřijatelné propagování trophy huntingu a návrat o mnoho let zpátky, kdy bylo běžné v módě používat zvířecí materiály. Právě tyto tři modely představující chtíč, pýchu a hrabivost na sebe strhly největší díl pozornosti a zastínily ostatní modely z kolekce, která jinak excelovala svým uměleckým pojetím a nádhernými kombinacemi materiálů.

Schiaparelli S/S 2023

Hollywoodský glamour Giambattisty Valli

Jeho kolekce rób pro SS 2023 je jedním velkým eyecatcherem a není těžké pochopit proč. Vsadil na líbivost hollywoodského glamouru a my můžeme pouze čekat, kolik hvězd se v toaletách z jeho dílny objeví na předávání Oscarů. Ostatně, kolekce byla inspirována oblastí Beverly Hills, tedy hned za rohem od Hollywoodu.

Giambattista Valli S/S 2023

Dvacátá léta u Diora

Módní kolekce Dior pro jaro/léto 2023 našla inspiraci v Josephine Baker, afroamerickou zpěvačkou a tanečnicí, a předvedla lesk a kouzlo Paříže 20. let. Josephine Baker byla blízkou přítelkyní a múzou Christiana Diora a jednou z nejlepších zákaznic módního domu v této éře. Její kabaretní styl a dvacátá léta minulého století jsou byly jasně patrné v celé kolekci, odráží se v šatech s třásněmi, sametových róbách, saténových trikotech a mokrých pokládaných vlnách.

Dior S/S 2023