15 nejvelkolepějších módních přehlídek všech dob

Každá sezóna přinese něco nového. Až se při každých dalších dechberoucích kulisách módních přehlídek musíme ptát, zda je ještě vůbec možné překonat to, o čem jsme si mysleli, že nejvelkolepější a nejlepší v minulosti již bylo. Návrháři a kreativní ředitelé, vyhledavatelé lokací a set-up kreativci překonávají hranice a posouvají pouhých pár minut trvající prezentace nových kolekcí na další módní metu. Zas a znovu.

Co se kulis módních přehlídek týče, neplatí, že to nejlepší tu již dávno bylo. Kdepak, to nejlepší teprve přijde. Ač můžeme s nostalgií pohlížet na teatrální přehlídky Thierryho Muglera a anarchistické prezentace Jeana Paula Gaultiera z let devadesátých, říkajíc si, že jejich shows nic a nikdo nepřekoná, nutno věnovat pozornost i současným prezentacím módních značek. Vždyť každou sezónu se velké módní domy předhánějí v tom, kdo si uzme největší mediální pozornost. Ať to stojí, co to stojí. Nevadí, že kvůli tomu musíte vybudovat grandiózní dětské hřiště, jako tomu bylo v případě letošní prezentace pánské kolekce Louis Vuitton, nebo poručit větru i dešti, jako například v případě přehlídky KENZO.

Kdo zkrátka získá větší mediální pokrytí, je vítězem. Touha po tom blýsknout se co nejvíce je pohonem všech módních rivalů. A my s napětím můžeme sledovat jejich žabomyší války za doprovodu nablýskaných velkolepých kulis a nejnezapomenutelnějších lokací.

Všeodhalující crop topy Aneb oblékněte sebevědomí a lehkovážnost

elle.cz

Maison Martin Margiela, kolekce Spring/Summer 1989

Debutová show Martina Margiely nebyla ničím skromnějším než ikonickým zážitkem. Zde také představil své dnes módními nadšenci milované Tabi shoes. Margiela chtěl na ně přitáhnout veškerou pozornost. Pokryl tehdy podrážky bot červenou barvou a vyslal modelky na módní molo, nechávajíc za sebou jasně červené otisky dnes již ikonických podrážek s odděleným palcem.

Versace, kolekce Fall 1991

Neexistuje snad žádná jiná show vystihující ducha devadesátých let více, než prezentace kolekce  Versace Fall 1991. Během grandiózního finále se na módním molu vystřídaly ty nejvěhlasnější supermodelky té doby, Linda Evangelista, Christy Turlington, Cindy Crawford a Naomi Campbell. Gianni Versace se tehdy pokusil přímo na runwayi zrekonstruovat devadesátkovou atmosférou nabitý videoklip režiséra Davida Finchera ke skladbě ‚‚Freedom! ‘90‘‘ George Michaela, ve kterém všechny supermodelky hrály. Všechny čtyři kráčely po mole, zpívajíc si slova skladby, a postaraly se tak o jedno z nejnezapomenutelnějších defilé.

Alexander McQueen, kolekce Spring 1999

Módní vizionář Alexander McQueen se postaral o jeden nejikoničtějších momentů ve chvíli, kdy na runway nechal zabudovat dva roboty naprogramované tak, aby v závěru přehlídky barvami potřísnily sněhobílé šaty modelky Shalom Harlow na otáčející se na kruhovém soklu. Tyto šaty a kolekce celá jsou skutečným uměleckým dílem a dodnes ukazují, že McQueen byl vždy o několik kroků napřed. Překvapivá avantgarda, geniální vynalézavost a zapojení technologií jej pomohly zapsat mezi největší módní mágy historie.

FENDI, kolekce Spring/Summer 2008

V říjnu 2007 se Karl Lagerfeld zapsal do historie představením kolekce italského domu Fendi na Velké čínské zdi. Výroba a produkce údajně značku stála 10 milionů dolarů. Za účasti pěti set hostů modelky v kožešinových bundách a v šatech ve stylu 50. let pochodovaly po molu postaveném na části 1500 mil dlouhé stavby. Velkolepé defilé proběhlo u hor obklopujících Zeď osvětlených logem dvojitého písmene F.

Pierre Cardin, Spring/Summer 2008

Na oslavu uvedení nejnovější kolekce se v roce 2007 návrhář Pierre Cardin vydal na Whistling Sand Mountain na okraji čínského města Dunhuang. V atmosféře prostředí Hedvábné stezky se modelky vynořovaly zpoza písčitých dun, osvětleny zlatavým pouštním sluncem. Francouzský módní dům zde odhalil impozantní kolekci dvou set looků.

Louis Vuitton, Spring/Summer 2013

Psal se rok 2012 a módní dům Louis Vuitton měl pod svým kreativním vedením Marc Jacobs. A ten pomyslně otevřel náruč všemu novému a vzdal hold všem barvám právě v kolekci pro jaro a léto roku 2013. Ta byla uveřejněna v odletové hale s bílo-žlutými eskalátory, po kterých sjížděly shora dolů modelky oděné v šachovnicově laděné, šedesátými léty inspirované kolekci.

CHANEL, Autumn/Winter 2014

Karl Lagerfeld přeměnil tradiční místo konání přehlídek CHANEL, pařížský Grand Palais, na luxusní supermarket. Hosté se museli procházet uličkami plnými potravin, než usedli na svá místa, a mohli si prohlédnout více než sto tisíc položek označených důmyslnými odkazy na atributy módního domu. Police byly zásobeny zbožím značky CHANEL, od sladkostí a mléčných výrobků až po plnou uličku vybavení pro kutily s přilbami a motorovými pilami. Modelky nosily tašky CHANEL v nákupních košících, některé tašky byly dokonce zabalené v plastovém obalu, tak jako je v supermarketech zabaleno čerstvé maso. Grocery shopping nikdy nebyl tak vysoce módní záležitostí. Mimochodem, všechno skutečné jídlo bylo po skončení show rozdáno, CHANEL položky poté putovaly do butiků po celém světě, aby byly využity jako výzdoba výloh.

Louis Vuitton, Cruise kolekce 2017

Louis Vuitton pravidelně ukazuje své Cruise kolekce v kulisách architektonických skvostů. A v roce 2016 zavítal do brazilského Rio de Janeira, aby v prostorách Muzea současného umění v Niterói, které navrhl architekt Oscar Niemeyer za pomoci stavebního inženýra Bruna Contariniho, odprezentoval v pořadí třetí Cruise kolekci. Prezentace Louis Vuitton Cruise představovala vůbec první moment, kdy muzeum pořádalo módní přehlídku. Oslavila také 20. výročí muzea a jeho znovuotevření pro veřejnost po rozsáhlém projektu renovace.

Tommy Hilfiger, kolekce Spring/Summer 2017

Vítejte na Venice Beach! Americký módní velikán Tommy Hilfiger zde pro kolekci Spring/Summer 2017 vybudoval až megalomanskou módní podívanou. Vytvořil totiž Tommyland, téměř dokonalou napodobeninu zábavního parku, se všemi atrakcemi a stánky, které takové parky obsahují.

Gucci, kolekce Autumn/Winter 2018

Alessandro Michele si za dějiště přehlídky pro sezónu Autumn/Winter 2018 zvolil chirurgický sál. Runway byla ozářena ostrým světlem operačních sálů, oděna v byla v chirurgické zelenomodré. Set-up přehlídky zahrnoval i lehátka a stoly z prostředí chirurgických zákroků. Je to ta samá přehlídka, při které byly k vidění plastické uříznuté hlavy jejich nositelů. Alessandro Michele se prý tehdy přirovnal k hororovému Frankensteinovi, netajíc se tím, že sám miluje zákroky plastické chirurgie.

CHANEL, kolekce Spring/Summer 2019

Módní dům proměnil runway pařížského Grand Palais v pláž. Ve skutečnou, nefalšovanou pláž s pískem, vodní hladinou zčeřenou vlnami, plavčíky a dívkami opalujícími se v odpoledním slunci. Šlo o další dramatickou proměnu tradičního prostoru konání přehlídek značky, neméně nezapomenutelnou než předchozí. Z éry vlády Karla Lagerfelda je zkrátka těžké zvolit přehlídku pouze jednu jedinou.

Jacquemus, kolekce Spring/Summer 2020

V levandulovém poli Jacquemus za pomoci eventové a set design agentury Bureau Betak rozprostřel impozantně dlouhý růžový koberec. Tah to byl natolik zdařilý, že tyto barvy zaplavily sociální sítě. Levandulové pole ve Valensole, jedné z částí Provence známé svými idylickými scenériemi, je jen pár kilometrů vzdálené od jeho rodného domova. Simon Porte Jacquemus se ve svých kolekcích mnohdy navrací domů a do míst, která jsou mu nadevše blízká. Kolekcí pojmenovanou Le Coup De Soleil oslavil milník desátého výročí své stejnojmenné značky.

Miu Miu, kolekce Fall/Winter 2021

Pamatujete si na show z prostředí lyžařských jezdovek? Na modelky zahalené do puffer jackets a kombinéz, v mohutných botách a pletených balaklavách? O tu se postarala italská značka Miu Miu, která se vydala svou kolekci Fall/Winter 2021 odhalit na svahy letoviska Cortina d'Ampezzo. Kolekce Miu Miu Mountain Club byla jen malou součástí velkých výprav značky do světa sportovní estetiky, na kterou si brand za poslední léta vybudoval téměř módní monopol.

Balenciaga, kolekce Winter 2022

Jak vypadá postapokalyptický svět podle Demny? Termín „zima“ dostává nový význam, i když je prodchnut nostalgií po době předvídatelných ročních období. Počasí se zde například vyrábí strojově nebo digitálně, sníh je exotický. V 360° show domu Balenciaga mohli hosté pozorovat myšlenku ročního období, jak jsme ho kdysi znali. Modelky bojovaly s poryvy umělého větru, chladly v mrazivém prostředí. Přehlídka se konala jen pár dní po propuknutí války, Demna ji dedikoval Ukrajině jakožto poselství nebojácnosti, vzdoru a vítězství lásky a míru.

Saint Laurent, pánská kolekce Spring 2023

Místo konání? Marakéš. Dům Saint Laurent se postaral o poslední impozantní zážitek a vůbec poprvé se odebral do prostředí útočiště Yvese Saint Laurenta, který v roce 1966 objevil město, kam on a jeho partner Pierre Bergé často unikali od pařížského hektického života. Na pozadí marockého západu slunce nad pouští Agafay zářila prstenovitá struktura vyzařující světlo v mlžném oparu, zatímco modelové kroužili kolem ve smokingových variacích, splývavých kabátech a uvolněných, lineárních siluetách. Světelný set byl výsledkem spolupráce mezi kreativním ředitelem Anthonym Vaccarellem, americkým umělcem Dougem Aitkenem a londýnskou scénografkou Esmeraldou "Es" Devlin. O event v magické poušti se opět postarala Bureau Betak. Vaccarello se pro tuto podívanou inspiroval The Sheltering Sky, existenciálním románem Paula Bowlese z roku 1949 odehrávajícím se v severní Africe.

Vesmírná móda: 7 momentů inspirovaných dobytím kosmu

elle.cz

Zdroj: Nylon, Tatler, Hypebeast, Vanity Fair, Blush, Insider, archiv módních značek