REKLAMA

Oblékat gender? Na to kašlem! Říkají autorky #menswearlooksgreatonyou!

REKLAMA

Líbí se mi vaše úvaha nad genderovými rolemi v oděvu. Co vás k ní přivedlo? 

Veronika: Tato myšlenka sice vznikla na základě toho, že nás – pardon za výraz – nasraly předsudky, které si lidé vytvářejí jen na základě toho, co má kdo oblečené a jak vypadá, ale myslím si, že ten point toho, co adresujeme je komplexnější a naráží na víc společenské téma než jen na samotný oděv.

Annet X: Konkrétně otázky ohledně pánského oversized širokého oděvu bez křivek se kolem mě točí už několik let neustále, v kariérním i osobním životě, a tedy organicky z toho vyplývají témata, který v sobě řeším a o které se zajímám. Jedno z nich je, že je to pro některé pořád překvapením.

Co podle vás vystihuje ženský šatník, přestože s tím nesouhlasíte?   

Veronika: To je právě to, o čem #menswearlooksgreatonyou je. Co je pro jednu ženu ženský šatník, je pro jinou něco úplně jiného. Pro jednu to mohou být černé mini šaty a jehly a pro druhou zas oversize mikina a pánské oblekové nohavice. Je jedna z nich víc žena, než ta druhá? Zaslouží si jedna víc respektu? Přestaňme definovat, co je ženské a co není ženské. Ať si každý nosí co chce...aniž by aby bylo zapotřebí to definovat. 

A jaký kus by naopak měl ideálně mluvit za všechny ženy?

Ideální by bylo, aby za každou ženu mluvilo její charisma a intelekt a ne oblečení.

Jak tyhle pomyslné limity vnímáte naopak u mužů? 

Veronika: Úplně stejně. Myslím si, že chlapa dělá zajímavým především jeho kouzlo.

 

Co pocity? Získaly jste nějaký jiný, když jste se oděly do klučičího?   

Veronika: V mé práci, která je stále převážné vnímaná jako mužská profese, jsem několikrát řešila, zda je patřičné, abych nosila například crop top a zda mě to nevystavuje větším předsudkům, než kdybych přišla zahalena od hlavy k patě. Ale vždy jsem dospěla k názoru, že když o mě někdo pochybuje kvůli tomu, jak jsem oblečená, tak si s tím musí poradit on, ne já.

Annet X: Oblečení jako oblečení. Ať se obléknu do nejširších volných věcí, anebo do něčeho sexy, cítím se stejně. Stejně skvěle. 

Co považujete za hlavního hybatele změn ve vnímání oděvů?   

Veronika: Kdokoliv, kdo kašle na konvence.  

Čím se sami ve svém šatníku inspirujete?   

Annet X: Svými pocity. Když na mě pocitově věci sednou jak prdel na hrnec, můžou pro ostatní vypadat jakkoli.  

Veronika: Tím, v jakém terénu v ten den točím.  

 

Jaký projekt vás v módě naposledy zaujal?   

Veronika: Ja módu až tak nesleduji, ale baví mě značky, které se zaměřují na etnické otázky a neorientují se jen trendy.  

Co plány s vaším vlastním projektem?  

Annet X: Vzniklo i rozšířilo se to naprosto organicky, takže tím tempem budeme pravděpodobně i pokračovat a postupně odkrývat jeho významy. Je to mnohem víc než jen o tom, aby "ženy nosily pánský oděvy". Everybody looks good in anything they like. :)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA