Oscar de la Renta, jak jej neznáte: Módní ikona plná překvapení

Oscar de la Renta se narodil 22. července 1932 v hlavním městě Dominikánské republiky Santo Domingo. Byl nejmladší ze sedmi sourozenců a jeho rodina z matčiny strany patřila mezi prominentní a vlivné rody Karibiku. V osmnácti letech odjel studovat malířství na Královskou Akademii Svatého Fernanda v Madridu, kde si během studia přivydělával ilustracemi a skicami pro časopisy a módní domy. Jeho umění si zanedlouho všimla Francesca Lodge, manželka amerického velvyslance ve Španělsku, která jej požádala o návrh večerních šatů pro svou dceru. Ty stejné šaty se ještě tentýž rok objevily na obálce magazínu Life. De la Renta se brzy potom stal učněm mistra španělské vysoké módy Cristóbala Balenciagy a v roce 1961 odjel do Paříže, aby nastoupil do módního domu Lanvin jako couture asistent Antonia del Castilla. Jak to bylo dál? Oscar se bezhlavě zamiloval do módy a módní průmysl do něj.

 

 

První ženou de la Renty byla Françoise de Langlade, šéfredaktorka francouzské edice magazínu Vogue. Po její předčasné smrti v roce 1983 si Oscar adoptoval chlapce z dominikánského sirotčince, který v rodné zemi sám založil a až do své smrti podporoval a navštěvoval.

 

 

Od šedesátých let, kdy navrhl první šaty pro Jacqueline Kennedy, oblékal každou první dámu Bílého domu. Hillary Clinton se dokonce netají tím, že mu trvalo dvacet let, aby z ní udělal módní ikonu. To se mu nakonec povedlo, když se na jeho doporučení objevila na obálce vánoční americké Vogue roku 1998. Přesto vztah módy a politiky viděl návrhář jasně: „Móda je nepolitická a nestranická,“ říkával.

 

Oscar de la Renta and Hillary Clinton
Info ikona

 

V letech 1973 až 1976 a 1986 až 1988 předsedal Radě módních návrhářů Ameriky (Council of Fashion Designers of America).

V roce 1980 proměnil vzhled skautských uniforem pro dívky, chlapce i dospělé. Původně vojensky inspirovaný stejnokroj nahradil modernější i funkčnější verzí. Představil košile i kalhoty z jemných materiálů, které nevyžadovaly složitou údržbu.

De la Renta získal od své rodné Dominikánské republiky titul Ambassador-at-Large, který označuje velvyslance, který neoficiálně reprezentuje svou zemi po celém světě. Do svých dvou rezidencí v městech Casa de Campo a Punta Cana tudíž mohl cestovat s diplomatickým pasem.

De la Renta uměl skvěle zpívat. Zpíval rodině, na večírcích, ale podle všeho také den co den švadlenkám a krejčím ve svých ateliérech.

 

Oskar de la renta
Info ikona

 

Když v roce 2012 sklidil poměrně ostrou a osobní kritiku za svou kolekci od Cathy Horyn v deníku The New York Times, vypořádal se s ní s důvtipem a noblesou. Zaplatil si celostranovou inzerci, na které publikoval otevřený dopis autorce a poučil jí o tom, jak se dělá kvalitní kritika: „I respect and accept criticism because in many ways it does help us develop; I try to make my work better each time. What I do not accept is when criticism is personal. If you have the right to call me a hot dog why do I not have the right to call you a stale 3-day old hamburger? My advice to you is to abstain from personal criticism. Professionals criticize the clothes, not the people.“ (zkráceno)

 

 

V roce 2014 se rozhodl de la Renta přizvat ke kreativnímu procesu britského návrháře Petera Coppinga. Ten měl módní dům vést společně s jeho zakladatelem, který by mu postupně předal žezlo. To se bohužel nestalo, neboť de la Renta zemřel pouhé dva týdny nato na následky rakoviny. Copping tak nikdy neměl možnost pracovat se svým mistrem, což vyjádřil také svou první přehlídkou pod de la Rentovým jménem. O necelé dva roky později se Copping rozhodl z rodinných důvodů odejít a otěže převzalo kreativní duo – Laura Kim a Fernando Garcia – bývalí blízcí spolupracovníci módního domu i samotného de la Renty. Jejich pohled na poněkud tíživé dědictví, které jim mistr přenechal si můžete prohlédnout v seriálu In The Studio z produkce The New York Times nebo videu, které vzniklo u příležitosti retrospektivní výstavy Oscar de la Renta: American Icon, která se konala v roce 2013 pod záštitou nadace Clintonových.

 

issue

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.) 

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA