Dior versus Balenciaga: bitva na módních molech i na obrazovkách

Osobní příběhy přitahují

Jen loni jsme hltali Oppenheimera, Priscillu nebo Maestra a letos se nás streamovací platformy snaží uchvátit příběhy módních velikánů. V době během a po druhé světové válce znovu ožívají Christian Dior, Coco Chanel a Cristobal Balenciaga a začínají před našima očima odvíjet skutečné příběhy z jejich životů i ze světa módy, které navždy přepsaly její historii. Na Apple TV si pusťte hvězdně obsazená minisérie věnovaná Christianu Diorovi The New Look a Disney+ vám nabízí šestidílný seriál o jeho konkurentovi Cristobalu Balenciagovi.

Mohlo by se vám líbit

Mistr jehly a nitě Cristóbal Balenciaga

Christian Dior nebyl v padesátých letech jediným králem pařížského vysokého krejčovství. K jeho největším konkurentům patřil Cristóbal Balenciaga, neméně precizní mistr návrhář a obratný obchodník. Ironií osudu snad je, že se tito rivalové narodili ve stejný den.
elle.cz

The New Look 

Do Paříže okupované nacisty přichází Christian Dior a jako asistent se stává součástí návrhářského domu Luciena Lelonga. Díky šťastné náhodě a investorovi Marcelu Boussacovi si Dior v roce 1946 zakládá svůj vlastní módní dům a hned svou první kolekcí přepisuje módní dějiny. Šéfredaktorka magazínu Harper's Bazaar Carmel Snow ji ve své reportáži z přehlídky nazve „the new look“ a tento název už jí navěky zůstane. Dior výrazňuje ženský uzounký pas, bohatá sukně zase svou plností vzdává hold ženským bokům. Dodává francouzské módě nový impuls, kterého nejsou precizní, ale příliš seriozní Balenciaga, ani suverénní a o své velkoleposti přesvědčená Chanel schopni. Po temném období války vnáší do módy novou radost a nutí ženy o ní zase snít.

Dior vs. Chanel

Tehdejší vládci byznysu s vysokou módou jsou ale proti, mistrný Balenciaga Diorem opovrhuje, Chanel se brání všemi prostředky, aby ji Dior nesesadil z jejího pomyslného módního trůnu. Roli Christiana Diora si v minisérii Apple TV zahrál Benem Mendelsohn, roli jeho rivalky Coco Chanel Juliette Binoche. Kromě módy se tu ale otevírá i téma velmi osobní a palčivé, a to je kolaborace s fašisty. Dior za války bojoval na frontě a o svou sestru Catherine za její činnost ve francouzském odboji přišel v koncentračním táboře. Zatímco Chanel po válce čelila podezření, že byla agentkou nacistické rozvědky a měla milostný poměr s nacistickým důstojníkem. Nejen vrstevnatý příběh, herecké obsazení, které by záviděli i filmoví režiséři, ale také celé zpracování seriálu, na kterém je znát, že se na rozpočtu nijak nešetřilo, dávají dohromady pádný argument, proč všech deset epizod seriálu The New Line rozhodně vidět. Druhá řada prý na sebe nenechá dlouho čekat.

 

Cristóbal Balenciaga

Šestidílná série z dílny Disney+ sleduje kariéru návrháře, který odešel z rodného Španělska a chce prorazit ve světě pařížské haute couture. V Paříži to ale nemá snadné. Přes obrovský talent a skutečné mistrovství, se kterým Cristóbal Balenciaga dokáže zhotovovat své modely, sám sobě velmi škodí ve prospěch své konkurence. Neumí a nechce prodat sám sebe, svou charismatickou osobnost ani svou práci. Odmítá komunikovat s médii, nestýká se s VIP zákazníky, neumí budovat a udržovat společenské vztahy, které by mohl využít ke svému prospěchu. To mu nejen média, ale i někteří zákazníci, zazlívají. Konkurence ho žene k experimentování, hledání nových střihů i designování vlastních látek, což je mu sice ve výsledku ku prospěchu, ale mnohé inovace mu dělají osobní problém. Balenciaga nesnáší zavádění nových pořádků a pocit, že nad věcmi ztrácí kontrolu. Tu musí mít nad každým stehem, nad každým modelem, nad tím, jak je vnímáno jeho dílo a nakonec i on sám. Proto se odmítá fotit, dávat rozhovory a k šílenství ho přivádí myšlenka, že se o něm ve společnosti mluví.

Největší konkurent a hnací motor

Velmi ho popouzí i to, jak se jeho největší konkurent Dior umí prodat a jak žoviálně působí. Na druhou stranu je to právě Christian Dior, kdo na unaveného a smrtí partnera zlomeného Balenciagu zapůsobí, aby nekončil s kariérou. „Přišel bych sice o konkurenta, ale svět módy by přišel o zdroj nápadů a trendů. Jsem Dior díky vám, vy jste ten největší.“ I na tomto seriálu si dali jeho tvůrci záležet. Hlavní roli kontrolou a perfekcionismem posedlého návrháře ztvárnil španělský herec Alberto San Juan, Christiana Diora si zahrál Patrice Thibaud a jako kontroverzní Coco Chanel se představila Anouk Grinberg. Kostýmy vytvořila oceňovaná filmová kostymérka Bina Daigeler.

 

Zdroj: Disney+, Apple TV, Wikipedia