Dior Haute Couture Autumn-Winter 2024-2025: Symbióza módy a sportu

Je to právě příchod olympijských her do Paříže, posvátného ztělesnění soutěžení a oslav těla, který podnítil kreativní ředitelku módního domu Dior Marii Grazii Chiuri k tomu, aby vzdala patřičný hold všem sportovcům, kteří od starověku až po současnost překonávali předsudky a překážky. Chiuri se tak vrací k primární, základní podstatě oděvu a její kolekce Dior Haute Couture Autumn-Winter 2024-2025 ožívá na pozadí těžce vybojované politické svobody pro ženská těla. Kreativní ředitelka se totiž rozhodl použít materiál, který do světa Haute Couture primárně nepatří: žerzej, zde navržený jako kovová síťovina ve zlaté, stříbrné a bílé barvě, která spadá po siluetě těla a objímá její tvar.

Mohlo by se vám líbit

ŽIVĚ: Přijměte pozvání na Dior Autumn-Winter 24-25 Haute Couture show

Přijměte naše pozvání na show módního domu Dior, držíme vám místo v první řadě. Pohodlně se usaďte a vychutnejte si to nejlepší z ateliérů, v nichž nitku po nitce vznikají velkolepé haute couture kolekce.
elle.cz

Antické bohyně měly rády sport

Kolekce zdůrazňuje atletický a sportovní oděv žen ve starověkém Řecku, v duchu precizní krejčoviny jsou sportovní dresy zdobeny zlatými lístky nebo mikroflitry. Nebyla by to Chiuri, kdyby se nepohybovala na tenké hranici designu oděvu a umění, a na důkaz toho odhaluje hned několik rób připomínajících drapérie, vizuální odkaz na klasické sochařství. Ovládly dlouhé šaty, ze kterých spadávají a odhalují siluetu nositelky pod nimi, sukně i topy. Hedvábné šaty, róby bohyň, jsou zdobeny pásky a důmyslným vrstvením látky v peplum efektu. Vše zkrátka nasvědčuje tomu, že si tuto symbiózu zamilujete i v případě, že sportu zrovna neholdujete. 

Maria Grazia, Dior a Faith

Tak jako tomu bývá u současné kreativní ředitelky domu Dior zvykem, i tentokrát se Maria Grazia Chiuri spojuje se světem umění. Vyzdvihuje životní příběh a barevnou tvorbu Faith Ringgold, která byla malířkou, sochařkou ve smíšených médiích, performerkou, spisovatelkou, učitelkou a lektorkou. Umělkyně mnoha tváří, která zemřela na jaře letošního roku, za sebou zanechala působivý odkaz aktivismu a propagace rozmanitosti a inkluze, který zanechal trvalou stopu ve světě a inspiroval nespočet dalších lidí, aby využili svůj hlas jako nástroj společenské změny. Instalace vytvořená pro přehlídku Dior Haute Couture Autumn-Winter 2024-2025 je poctou jejímu životu a dílu a poskytla impozantní kulisy krokům řeckých bohyní.

Kolekce Dior Haute Couture Autumn-Winter 2024-2025

Zdroj: Launchmetrics / Spotlight, Business of Fashion, Dior