Pražský týden módy startuje. Jsme zpět v režimu „normálu”?

Po několika pandemických ročnících se konečně můžeme těšit na „normální” přehlídkové dny – bez masek, scanování kódů na mobilech či měření teploty každého účastníka před vstupem do sálu. Vyčerpávající éra tří R (ruce, roušky, rozestupy) je konečně za námi. Show must go on.  

Fanoušky akce již zezačátku zaskočil velmi skromný program přehlídkových dnů, který narozdíl od předchozích ročníků představí jen sedm show, a to včetně studentů designérských škol a vítězů soutěže Van Graaf Junior Talent. Vyvstala tak nepříjemná otázka, zda je viníkem tak silné redukce programu pandemie, která se nepochybně odrazila na módní branži víc, než bychom si chtěli připustit. O jejím zdrcujícím efektu na světové domy se psalo již před rokem, kdy návrháři stále přetrvávali v nejistotě a ještě rozhodně neměli vyhráno. Mnoho z nich si během těchto dvou let uvědomilo, že ne všechny značky jsou schopny (či ochotny) naskočit na vlak, který se i před pandemií řítil stokilometrovou rychlostí bez přesně určeného cíle destinace. Módní oslava konce pandemie bude tuto sezónu proto spíše připomínat skromnou house party mezi nejbližšími přáteli než grandiózní oslavu v Gatsby stylu. Šampaňské však chybět rozhodně nebude.  

 

Ženy v umění #11: Energické 3Kurátorky

elle.cz

 

Pozitivní vsuvkou budou i akce pořádané SmetanaQ, a to po celý týden od 9. do 16. dubna. Hned v sobotu proběhne Ether Elliptica Launch, prezentující prémiové kabelky designérky Evy Vontorové, v úterý 12. dubna proběhne samostatná přehlídka studentů Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a po úspěchu předešlého roku se vrátí i SmetanaQ Talks. V rámci debaty o módním sektoru si diváci budou moci poslechnout Evu Vontorovou, designérku šperků Terezu Otáhalíkovou, spoluzakladatele modelingové agentury New Alience Agency, vizuálního umělce JaCobra či módního návrháře a zakladatele projektu WE'RE NEXT Lukáše Spilku. Součástí doprovodného programu bude i POP-UP ve Smetaně, který bude probíhat až do 16. dubna.  

S redukcí přehlídkových dnů se však o to více budeme těšit na prezentaci nových kolekcí návrhářů. I těchto pár jmen, které v rámci akce uvidíme, si proto zaslouží aplaus za to, že nehledě na nepříznivost situace a nestabilitu doby se rozhodli nabídnout publiku unikátní zážitek. Mimo Michaela Kováčika, Pavola Dendise a Vandy Jandy svou kolekci představí také duo LAFORMELA, které jsme exkluzivně vyzpovídali ještě před přehlídkou.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Poprvé po pandemii máme před sebou normální režim přehlídek. Jak moc vás poslední dva roky ovlivnily? 

Zásadně. Situace uzavřených obchodů a postupné rušení plánovaných spoluprací nás donutila přemýšlet nad novou strategií prodeje a oslovením nových zákazníků. Měli jsme dost času si definovat naše cíle a uvědomit si jaká značka LAFORMELA je, a jaká může být v budoucnu. Kvůli změnám v našem osobním životě se navíc změnil i systém naší tvorby. Zaměřujeme se na naše klienty a experimentujeme s rozvahou.  

Čím bude přehlídka výjimečná? Na co se můžeme těšit? 

Rozvíjíme nadále estetiku LAFORMELA. Každý uvidí prvky a detaily, které se v naší tvorbě už dlouhodobě objevují, ale v novém provedení. Výjimečný bude večerní prostor a kolekce, kterou doprovodí živé vystoupení dvou hudebníků, kteří jsou výraznými tvářemi současné hudební scény.  

Co vás letos inspirovalo nejvíc?

Krajina i její neuvěřitelná paleta odstínů a odlesků. Baví nás prohlížet si strukturu a povrch zeměkoule na určitých kontinentech a sledovat zvířecí život, který je tolik podobný lidskému. 

 

Beauty talk: Viki Ortner jakožto naše beauty múza

elle.cz

 

Prozraďte nám, jak vypadají přípravy na samotnou show?

Začínáme přibližně tři měsíce předem. Konzultujeme, začínáme s ručně kreslenými návrhy a selektujeme oděvní materiály, které nás zaujaly. Ostatní přípravy chystáme spontánně, anebo odkládáme nápady a s odstupem času je třídíme, než se dostaneme k těm nejlepším.  

A co změny na poslední chvíli? Asi nikdo se jim nevyhne...

Takové situace nastávají skoro vždy, ale nikdy se ne ně nemůžete připravit. Občas třeba musíme na poslední chvíli měnit modelkám obuv, jelikož není vhodná kvůli povrchu runwaye. Stává se i to, že občas vyřazujeme modelky, které měly předvádět. 

Na jaké kolekce vašich kolegů se v rámci akce těšíte nejvíc?  

Určitě jsou to vždy studenti nebo mladí návrháři. Tvoří bez limitů. 

 

Zdroj: Laformela.com, Wikipedia.org