#ELLEbeautytalk s Mariannou Poljančukovou, lékařkou estetické medicíny

Věřte nebo ne, existují opravdu účinné způsoby, jak zpomalit nebo dokonce zvrátit projevy stárnutí. Hitem poslední doby se staly různé metody omlazení pleti, jež mají hned několik výhod: jsou rychlé, bezbolesné a především okamžitě vidíte výsledek. Facelift, front-lift, browlift, blephoroplastika, PermaLip, otoplastika, algeness, accent pixel a mnohé mnohé další… Jak se ve všech anti-age ošetřeních vyznat a na koho se obrátit o pomoc? 

MUDr. Marianna Poljančuková z Kliniky GHC Praha patří mezi přední odborníky v České republice v oblasti estetické medicíny a kosmetologie. Své zkušenosti a znalosti získala především ve Švýcarsku, ale také v Kalifornii nebo v Izraeli na pozici vedoucího lékaře estetické medicíny na prestižní klinice hotelu The Ritz-Carlton Herzliya. Jako jediná v Česku je držitelkou licence kosmetologa a odborníka v kosmetickém průmyslu Cellap Laboratoire S. A. 

Věděla jste už na studiích, že se chcete stát specialistkou estetické medicíny?

Upřímně, asi ne. Během mých studii na vysoké škole byl tento obor velice nepopulární, diskrétní a limitovaný, nicméně v roce 2013 se mi dostala do rukou kniha jednoho amerického lékaře – estetisty a v tom okamžiku se můj život se rozdělil na „před“ a „po“.

Co vás ve vaší práci inspiruje?

Nejvíc mě inspiruje práce kolegů z USA, například lékařů Jasona Diamonda a Simona Ouriana. Jejich dechberoucí výsledky a autorské techniky provedení výkonu, vztah a komunikace s pacientem jsou pro mě nejlepší a největší inspirací.

Jakou nejlepší radu jste ve své kariéře dostala? 

Co se týče mého oboru, tak to byla rada kolegy z Velké Británie – „Less is better than more“ – tedy „méně je lépe než více“.

GHC Praha

Na co se specializujete ve své praxi na GHC Clinic?

Na redermalizace, provedení armovaní obličeje nebo tzv. face contouring, augmentace rtů, korekce hlubokých a mimických vrásek na obličeji, krku a dekoltu, provedení plazmaterapie, aplikace chemických peelingů, nechirurgický SMAS-lifting obličeje a krku a mnoho dalšího. Velké procento času věnuji individuálnímu poradenství a výběru domácí kosmetické péče pro pacienty.

S jakou nejčastější prosbou za vámi ženy chodí?

Aby výsledek byl maximálně přirozený a výkon s minimální bolesti.

Jaké zákroky patří v GHC Clinic mezi nejoblíbenější a nejčastější? 

Z oboru estetické medicíny to jsou aplikace botulotoxinu, korekce vrásek s pomoci KHL, augmentace rtů, biologická liposukce, RF lifting, aplikace CO2 laseru, plazmaterapie, vlasová mezoterapie, léčba akné a postakné atd.

Který ze zákroků je z vašeho pohledu nejefektivnější? 

Bohužel nebo bohudík neexistuje „univerzální nejefektivnější procedura“. Ze strany lékaře je důležité naslouchat a plnit očekávání pacienta tou nejkvalitnější cestou, které je schopen, a ze strany pacienta rozhodně spolupracovat a dodržovat veškerá doporučení lékaře. Táto symbióza vždycky vede k překrásným výsledkům a spokojenosti obou stran.

Co je podle vás za poslední roky ten nejlepší vynález v estetické medicíně?

4D laser a neinvazivní přístrojový SMAS lifting obličeje, různé typy redermalizace pokožky… Nádherné dlouhodobé výsledky bez nebo jen s minimální rehabilitační dobou a s minimálním rizikem pro pacienta.

80% povedeného selfie je kvalitní pokožka obličeje.

Kdy je ta pravá chvíle začít o nějakém vylepšení uvažovat?

Je to individuální. Důležitá je rovnováha mezi sebevědomím, estetickou satisfakcí a fyziologickými parametry těla, v kterém člověk žije. Ke každému výkonu musí být indikace. Napříkald dvacetiletá dívka může podstoupit augmentaci rtů KHL, pokud má velice tenké a nevýrazné rty. A stoprocentně mohu potvrdit, že nikdy není pozdě začít!

Kdybyste vy sama měla podstoupit jeden anti-age zákrok nebo ošetření, jaké by to bylo?

Tyto výkony podstupuji pravidelně dvakrát ročně, je to aplikace botulotoxinu a série plazmaterapie.

Můžete mi popsat, jak vypadá návštěva klientky, která k vám přijde poprvé. Na co se mám připravit? 

Primárně s sebou musíte vzít dobrou náladu a připravit si hodně otázek. V přátelské atmosféře si popovídáme a já zjistím, jaké máte očekávání a požadavky, odpovím na vaše dotazy a následně vám nabídnu výkon či sérii výkonů nebo jinou alternativu, vysvětlím techniku provedení a rizika či komplikace atd. Popřípadě mohu prodemonstrovat i nějaké výsledky po výkonu na modelkách z vlastního portfolia. Poté se domluvíme na termínu provedení, následuje fotodokumentace vašeho nálezu „před“ , samostatný výkon a na kontrolním vyšetření s korekcí či bez a fotodokumentace „po“ zákroku.

Jaké jsou u nás nejvíc zažité mýty v oblasti estetické medicíny? 

Tak těch je nepočítaně. Hned mě napadají například tyto: budu vypadat hůř, když přestanu chodit na „injekce krásy“; laserové ošetření může vyvolat rakovinu; injekce botulotoxinu ničí mimiku a transformují oblečej v masku; drahý krém se rovná garance vysoké efektivity a tak dále. 

Máte nějaký profesní sen?

Ano, aby se Praha jednou stala hostitelem největšího celosvětového kongresu estetické medicíny – IMCAS.

Jaké je vaše životní motto? 

Napadají mě hned dvě: „Život je krátký a svět je obrovský. Žij naplno!“ a „80 procent povedeného selfie je kvalitní pokožka obličeje“.

GHC Praha

EBC promo