Představuje se Marie-Louise Khondji se svým Le Cinéma Club

„Můj otec je kameraman a matka byla v době mého dětství módní fotografka. Vyrůstala jsem na módních foceních a na natáčeních, což bylo pro dítě velmi zábavné prostředí,“ odpovídá filmová producentka Marie-Louise Khondji na otázku, kde to všechno začalo.

„Vzpomínám si také, že jsem se s otcem dívala na staré americké filmy. Na westerny jako Stopaři Johna Forda, černobílé komedie, z nichž mi na mysli vyvstanou Někdo to rád horké Billyho Wildera nebo filmy od bratří Marxových. Můj vkus však formoval především svět fotografií a snímků, se kterými mě rodiče seznámili – ať už ve fotoknihách, filmech, nebo na výstavách. Byli jsme obklopeni kulturou a já jsem si až mnohem později uvědomila, jaké jsme měli štěstí,“ říká.

Jeden týden, jeden film. To je Le cinéma club, otevřený i vám.

Když ji poslouchám, začínám přicházet na to, proč  do světa poháněného hollywoodskými trháky a obrovskými streamovacími společnostmi přivedla právě Le Cinéma Club, online platformu zaměřující se na promítání krátkometrážních snímků. Každý týden tam představí nový film, je k vidění zdarma, z pohodlí domova a po dobu sedmi dnů. „Le Cinéma Club jsem založila v roce 2015 mezi Paříží a New Yorkem sama na svém počítači jako takový blog. Chtěla jsem vytvořit speciální místo pro objevování filmů, které by bylo pečlivě kurátorováno a odměňovalo jak tvůrce, tak diváky. Začala jsem prezentovat krátké filmy, protože v jejich případě bylo možné snáze získat povolení k jejich promítání po celém světě. Brzy jsem si uvědomila, že tento formát všichni milují, zkracuje se totiž nutná doba pozornosti. Kino je stále místo, kde zažijete momenty, pro které jsou filmy stvořeny. Současní kinofilové však svou vášeň a znalosti o filmech pěstují také v digitální éře. Jsou velmi zdatní ve vyhledávání, komunikaci a výměně tipů online. I to je skvělé pozorovat,“ objasňuje Marie-Louise.

One Day Pina Asked

 

Netrvalo dlouho a filmového klubu si všiml i módní dům Chanel a rozhodl se projekt podpořit. „Je to obohacující dialog o filmu, talentech a světě kinematografie. Jsem poctěna, že je Le Cinéma Club součástí působivého výběru filmových projektů a kulturních institucí, které Chanel podporuje. Móda a film jsou kreativní obory, které pozorují okolní svět a skrze tvorbu ho reflektují. Sdílejí také dlouhou historii vzájemného obdivu – film pro svou lásku ke kostýmům, móda miluje film jako zdroj inspirace. Jedno s druhým se setkává na červených kobercích a všichni milují půvab, který z nich vyzařuje.“ A co vy? Přijmete pozvání do klubu?

Aktuální filmovou lahůdku si můžete vychutnat na www.lecinemaclub.com. Nyní je servírován snímek One Day Pina Asked..., 57 minut dlouhý film od Chantal Akerman z roku 1983. Belgičtí tvůrci sledují stopu průkopnické choreografky Piny Bausch v jejím neúnavném hledání lásky, které si nyní můžete dopřát i vy.

Zobrazit příspěvek na Instagramu