Modecinema: O blízkých setkáních módy a filmu

Bylo by filmu bez módy? těžko říct. Je to právě ona, kdo často v kinematografii hraje prim. Nechte mě jmenovat: Černé šaty Mireille Darc s odhalenými zády až na samý okraj toho, co dle etikety odhaleno být může ve filmu Velký blondýn s černou botou. Audrey Hepburn v úvodní scéně Snídaně u Tiffanyho jako Holly Golightly, oblečená v Givenchyho minišatech, s korunkou, dlouhými rukavicemi, perlami a černými brýlemi na očích. Bílé proklatě krátké šaty s vysokým límečkem v kultovní scéně filmu Základní instinkt, Sharon Stone s cigaretou v ruce v místnosti plné mužů. Neposedné bílé šaty Marilyn Monroe ve filmu The Seven Year Itch (Slaměný vdovec), zdvihající se v poryvu průvanu. Záviděníhodná sbírka Fendi Baguette Carrie Bradshaw v Sexu ve městě. Velké brýle s modrými skly Jane Birkin ve snímku La Piscine (Bazén).

Mohlo by se vám líbit

VELCÍ FILMOVÍ REŽISÉŘI POVOLANÍ DO SLUŽEB MÓDNÍCH DOMŮ

„Haló, haló, dovolali jsme se do Hollywoodu? Lynche, Luhrmanna a Scorseseho máte? A Wese Andersona také, říkáte? Tak to je povoláváme do služeb všechny!“ Že si móda a film blízko jsou, není nic nového pod sluncem, leč všeobecně známý fakt. Ať už blízká setkání módního a filmového světa nabývají jakýchkoliv podob, tentokrát se ponoříme do atmosféry krátkých snímků, které vznikly především jako reklamní spoty.
elle.cz

Ikonické vintage šaty Chanel, které na sobě měla Penélope Cruz v Broken Embraces. Sytě zelená dlouhá róba Keiry Knightley v The Atonement (Pokání). Šaty se špagetovými ramínky Elviry Hancock v podání Michelle Pfeiffer ve Scarface (Zjizvená tvář). Bílá košile a precizní ofina? To je Mia Wallace v podání Umy Thurman v Pulp Fiction. Neův kožený kabát a úzké brýle v Matrixu. Barevná kimona Tildy Swinton ve čtyřroli sebe a tří replik-automatonů ve sci-fi Teknolust. Business šatník maniakálního Patricka Batemana v American Psycho. Vivian Ward v červených večerních šatech s bílými rukavicemi a moment, pro který jsme si Julii Roberts zamilovali. „This is an Alaïa!” prohlásila Alicia Silverstone v roli Cher Horowitz v devadesátkové kultovní klasice Clueless a znamenalo to další bod pro červené šaty. V těchto filmových momentech nesehrály hlavní roli herečky, ale móda. Neucházejí se o sošku Oscara, nýbrž o místo v našich srdcích a v popkultuře.

Mohlo by se vám líbit

Které filmy si musíte pustit, pokud opravdu milujete módu

Jestli zbožňujete módu, je desítka těchto filmů naprostým základem, který musíte vidět. Je vlastně jedno, jakou mají zápletku a děj, protože kostýmy, které se v nich objevují, vám nedají šanci vnímat nic jiného. Varování: po jejich zhlédnutí vám může být smutno z obsahu vaší šatny.
elle.cz

Kostým, mocný to nástroj

Móda je oblastí kultury, která odjakživa svět kinematografie ovlivňovala. To víme již od dob největší slávy stříbrného plátna a vzestupu hvězd starého Hollywoodu. Je to kostým, co mnohdy dokonce sehraje klíčovou roli při vykreslování postav a vývoji příběhu, a stává se vypravěčem děje, aniž by potřeboval slov. Slouží jako prvek komunikace, který vnímání diváka v prvních minutách filmu dokáže ukotvit v časoprostoru. Aniž by hlavní postava cokoli stačila povědět, vy zkrátka víte, o čem bude řeč. Možná už ji podle jejího kostýmu důvěrně znáte? Kostým je mocný nástroj a může fungovat zkratkovitě i tak, že se skrze něj do postavy zamilujete – ať už jde o Adama Drivera v na míru ušitém obleku a brýlích v roli Maurizia Gucciho, o politováníhodnou Bridget Jones v groteskní situaci v králičím oblečku či o Rory Gilmore, která se zkrátka obléká tak, jak jste se v nultých letech oblékali i vy. Bavíme se o ztotožnění se s postavou i o vyvolání touhy. Vybavte si scénu z vašeho oblíbeného filmu a… you name it.

Chcete pokračovat ve čtení? Článek v plném znění najdete v červencovém vydání ELLE. Nenechte si jej uniknout, nebo si rovnou dopřejte předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a s poštovným zdarma na tomto odkaze.

Mohlo by se vám líbit

5 důvodů, proč si pořídit červencovou ELLE zasvěcenou vášni

Kolik námořních mil je to do Varů? Samá voda, samá voda, přihořívá, #ELLEBeautyLounge! Zde je 5 důvodů, proč si pořídit červencovou ELLE, která do vašeho života vnese pořádnou dávku (nejen filmové) vášně...
elle.cz

Zdroj: autorský článek