Dobře poslouchejte, povíme vám, co o Kate Moss ještě nevíte

Co o Kate Moss možná ještě nevíte?

1. Ve čtrnácti letech ji objevila Sarah Doukas, majitelka modelingové agentury Storm. V roce 1990 pak upoutala pozornost módního průmyslu, když v magazínu The Face vyšla série jejích nestylizovaných fotografií pořízených britskou fotografkou Corinne Day. Moss se stala známou jako anti-supermodelka a je jí tak přisuzováno zahájení nové éry modelingu.

2. V roce 1992 Moss podepsala smlouvu s americkým návrhářem Calvinem Kleinem a následně se objevila v sérii reklam jeho značky, které zdůrazňovaly její vychrtlou postavu u oděnou do sporého oblečení. Kleinova kampaň vyvolala rozruch, protože modelka byla obviněna z propagace anorexie. Stala se symbolem pro generaci takzvaných heroin chic.

3. Osobní život Kate byl vždy dokumentován bulvárními tisky. Nepovšimnuty nezůstaly hýřivé večírky, ale především vztahy s Johnnym Deppem, britským vydavatelem Jeffersonem Hackem, a Jamiem Hincem. V roce 2005 bulvární deník zveřejnil fotografie Kate užívající drogy s tehdejším přítelem, britským hudebníkem Petem Dohertym. Následný skandál vyústil v ukončení řady jejích modelingových smluv. V následujícím roce však po rehabilitaci byla opět jednou z nejlépe vydělávajících modelek v branži. 

4. Když měla Kate v roce 2011 svatbu s rockovým hudebníkem Jamiem Hincem, jmenovala do funkce rovných šestnáct družiček. Zůstala věrná anglické tradici a všechny dívky tak byly ve věku od dvou do čtrnácti let. Obuvník Manolo Blahnik upravil speciálně pro tuto příležitost pár svých střevíčků Godichefac speciálně pro Kate. „Udělali jsme pět jejich verzí, abychom je dovedli k podobě, kterou si Kate přála,“ řekl Blahnik magazínu WWD. Sňatek modelky a hudebníka trval do roku 2016. Mimochodem, nyní je jejím partnerem fotograf Nikolai Leopold Archibald von Bismarck-Schönhausen, se kterým je již od roku 2015.

5. Má mladší sestru Lottie Moss, která je také modelkou. Po módních molech se prochází i často obsazovaná dcera Kate, Lila-Grace Moss-Hack. Vyhlídly si ji značky jako Versace či Fendi a dnes je již stálicí světových fashion weeků. Není také výjimkou, že se na runwayi matka s dcerou setkají.

STYLE 101: Módní lekce, které nás naučila Kate Moss

elle.cz

6. Kate se také podílela na několika designérských počinech. Její první kolekce pro Topshop byla uvedena do prodeje v roce 2007 a údajně se vyprodala během jednoho jediného dne. V roce 2010 pak debutovala řadou kabelek pro Longchamp. Pro svůj vpád do interiérového designu se Kate Moss spojila s Yoo, architektonickou a designovou společností, kterou spoluzaložili realitní podnikatel John Hitchcox a francouzský designér Philippe Starck. Navrhla interiéry pro víkendový dům s pěti ložnicemi. Na trh také uvedla řadu parfémů a od roku 2011 spolupracuje na nových kolekcích v roli ambasadorky se značkou Rimmel London. V roce 2020 odhalila spolupráci se šperkařskou značkou Messika. 

7. Jezdí ve volném čase na koni. Na módním mole si pak v rámci přehlídky Louis Vuitton Spring 2012 Kate osedlala koně pouťového. Součástí set-upu byl totiž velký sněhobílý kolotoč.

8. Kate se objevila ve videoklipu Paula McCartneyho Queenie Eye a klipu amerického rockového dua White Stripes I Just don't Know What To Do With Myself.

9. Během závěrečného ceremoniálu Letních olympijských her v Londýně v roce 2012 se Kate objevila ve zlatých šatech od Alexandera McQueena na pódiu po boku Lily Cole, Rosie Huntington-Whiteley, Naomi Campbell a Georgii May Jagger za zvuku skladby Fashion od Davida Bowieho.

10. V roce 2005 odhalil britský umělec Marc Quinn sochu Sphinx, vyobrazující modelku v komplikované jogínské pozici s nohama a rukama za hlavou. Socha v životní velikosti byla vyrobena z litého bronzu s bíle natřeným povrchem. Další sochy ze série Sphinx následovaly, jednou z nich byla socha z 18karátového zlata vyrobená pro Britské muzeum v roce 2008. Později byla vydražena za 900 000 dolarů. Kate Moss je tedy nesmrtelná!

Kate Moss: Objevili ji ve čtrnácti a ikonou je dodnes

elle.cz

Otestujte své znalosti světových topmodelek...

Text: Britannica, The Zoe Report, The Guardian