7 designových počinů slavných osobností

Burgerový box Kanye Westa pro McDonald's

Americký hudebník Kanye West je známý pro své megalomanské vizionářství na poli designu. Nejen že má na svém kontě nespočet spoluprací s módními značkami, z nichž možná nejúspěšnější je řada tenisek Yeezy pro značku Adidas, která byla uvedena na trh v roce 2015. Jedním z dalších jeho designových projektů bylo vlastní sídlo, při jehož budování vedl rozsáhlé kreativní dialogy s architektem Axelem Vervoordtem. Svou vášeň pro architekturu pak v roce 2018 vepsal Kanye do architektonické větve svého kreativního impéria, Yeezy Homes, promyšleně navrženého projektu cenově dostupného bydlení. Naposledy spolupracoval s průmyslovým designérem Muji Naotem Fukasawou na přepracování obalů pro McDonald's, přičemž světlé barvy typické pro obří řetězec rychlého občerstvení zaměnil za tlumenější. Burgerový box má být jen první ze série kreativních výměn mezi Westem a fast food řetězcem, další podrobnosti spolupráce však oznámeny nebyly. Ani to, kdy se Kanyeho krabiček dočkáme i my...

McDonald's

Vespa podle gusta Justina Biebera

Kanadský hudebník Justin Bieber navrhl monochromatickou verzi klasického skútru Vespa Sprint ozdobenou jeho jménem vyobrazeném graffiti, na pozadí tónovaných bílých a šedých plamenů připomínajících grafiku Hotwheels z devadesátých let. Stejnými detaily je opatřena i helma, k dostání je i taška společně s rukavicemi. Skútr zvaný ‚‚Justin spin‘‘ byl vyroben na počátku tohoto ve velice limitované edici pár málo kusů a jedná se o vyústění další ze spoluprací, které Vespa na svém kontě má. V minulosti totiž spolupracovala například se jmény jako Giorgio Armani, Christian Dior nebo Sean Wotherspoon.

Vespa x Justin Bieber

Brad Pitt z herce designérem nábytku Pollaro

„Designed by Pitt, built by Pollaro. Made in USA“. Pitt se s Frankem Pollarem setkal v roce 2008, když si hvězda objednala u Pollara na míru vyrobený psací stůl pro interiér svého zámku na jihu Francie. Pollaro zjistil, že Pitt načrtl stovky návrhů nábytku a nabídl, že je přemění ve skutečnost. Psal se rok 2012 a ve spolupráci s výrobcem nábytku vznikla eklektická kolekce nábytkových objektů o dvanácti kusech – obsahovala postel, dva jídelní stoly, tři koktejlové stolky, dvě klubové židle, integrovaný regál, kamenná vana a dekorativní nástěnná instalace. Všechny objekty byly vyrobeny v limitované edici, číslované a podepsané Bradem a Frankem. Herec přitom prvně projevil zájem o současnou architekturu už v roce 2006, a využil služeb Franka Gehryho a Davida Adjaye na svém projektu Make It Right, vysílaném s cílem zajistit bydlení pro obyvatele New Orleans, kteří přišli o střechu nad hlavou po hurikánu Katrina.

Pollaro

Lenny Kravitz a jeho óda na bohémství pro CB2

Spolupráce CB2 x Kravitz Design vnesla do sortimentu nábytkářské značky hudebníkův bohémský styl a pro velký úspěch se dočkala i svého pokračování. Poprvé značka s Kravitzem síly spojila v roce 2015, kolekce se nesla v duchu estetiky sedmdesátých let. Inspirován svými mezinárodními cestami z Paříže na Bahamy a všude mezi tím, Kravitz prý každému jednotlivému kusu vdechl duši nomáda. Od jídelních stolů, taburetů a postelí, až po menší dekorativní kusy, jako jsou koberečky, kamenné sklenice a polštáře, kolekce obsahovala úctyhodných 66 kusů.

CB2 x Lenny Kravitz

Nábytek a domácí potřeby Gwyneth Paltrow pro Goop

Značka hollywoodské herečky Gwyneth Paltrow Goop se mohla do vašeho vědomí zapsat například svíčkou s názvem ‚‚Smells Like My Vagina‘‘. Nebo neméně proslulým vibrátorům. Ale Gwyneth toho má na svém kontě samozřejmě více – v roce 2018 spolupracovala například s nábytkářskou společností CB2 na uvedení řady objektů do domácnosti, která zahrnovala kousky jí navržené. Kousky z kolekce odrážely design jejího vlastního domova v Kalifornii, stejně jako její londýnské útočiště, které sdílela se svým bývalým manželem Chrisem Martinem. Kolekci pro CB2 vévodí především sofa a další sedací nábytek.

CB2 x Gwyneth Paltrow

Interiéry Kate Moss pro The Barnhouse by Yoo

Pro svůj vpád do interiérového designu se Kate Moss spojila s Yoo, architektonickou a designovou společností, kterou spoluzaložili realitní podnikatel John Hitchcox a francouzský designér Philippe Starck. Modelka navrhla interiéry pro víkendový dům s pěti ložnicemi, který se nachází v bývalém lomu u anglického Cotswolds. Mezi hlavní zajímavosti domu patří například ložnice, ve které se nachází šedý plyšový koberec se zrcadlovou postelí s nebesy. Další pokoje jsou zdobeny tapetami londýnské značky House of Hackney podle viktoriánských návrhů Williama Morrise, v jiném pokoji zas majitele potěší pohled svítidlo Wireflow od Arika Levyho. Víkendový dům byl na prodej za 2,5 milionu liber.

The Barnhouse by Yoo

Iris Apfel, Lowe a jejich oslava stého jubilea společnou kolekcí

Iris Apfel sice byla za svého života povoláním interiérová designérka, a tak počin na tomto poli není ničím výjimečným. Stala se však žijící ikonou a lidmi milovanou celebritou, která před nedávnem oslavila 100 let, stejně tak jako značka Lowe. Na oslavu se spojily, aby vytvořily kolekci domácích potřeb, která je stejně zářivá a maximalistická, jako designérčin smysl pro styl. Iris Apfel se stala vůbec první osobností, která vytvořila kolekci pro „Lowe's House of Curators“, který umožňuje tvůrcům sestavit řadu jejich oblíbených produktů, od polštářů přes nábytek až po drobnosti a vše mezi tím. Apfel mohla v kolekci experimentovat s pestrými barvami, poutavými vzory a využít svůj smysl pro eklektismus v praxi.

Lowe x Iris Apfel
Mohlo by se vám líbit

V duchu minimalismu

Šestiletá společná cesta osvíceného investora, architekta Petra Dolinajce z ateliéru Aprox a interiérové designérky Romi Klimekové za výjimečnou realizací se završila, když dokončili stavbu jedinečného bazénu shlížejícího na kus Bratislavy. Působí jako dílo od amerického minimalisty.
elle.cz

Zdroj: Dezeen, Designboom, Refinery29, People, archiv značek