Gala Dalí: Žena, která dokázala z mužů vytěžit to nejlepší

Láska s velkým L

Salvador a Gala se poznali v roce 1929. Ačkoliv byla Gala tenkrát ještě vdaná za básníka Paula Éluarda, jejich tehdejší manželství bylo velmi volné. Gala, původem z Ruska, která tíhla k uměleckým kruhům, vycítila z Dalího jeho potenciál. Slovo dalo slovo a oba měli pocit, že našli svou spřízněnou duši. Gala opustila svého tehdejšího manžela a začala žít s Dalím. Ten byl touto ženou tak očarován, že dokonce některá svá díla podepisoval jako Gala-Salvador. Nejeden obraz z Dalího působení je věnován právě jeho Gale. Ta dala Dalímu pocit bezpečí, klidu a především toho, že se o něj starala a chtěla vytěžit co nejvíce z talentu a potenciálu, který tento muž měl.

95th Annual Academy Awards: Ty nejlepší róby červeného koberce

elle.cz

Monogamie? To neznám

Stejně tak jako Gala tíhla k uměleckým kruhům, tíhla také k tomu mít více sexuálních partnerů najednou. Pro Dalího byla múzou, domovem a člověkem, na kterého se mohl vždy spolehnout. Nebyla pro něj však milenkou. Bylo známo, že ačkoliv se ti dva milovali nadevše, sex jim nikdy nefungoval. A tak Gala hledala své uspokojení jinde. Mezi její milence patřili různí umělci, ale i obyčejní muži. A právě ti byli její oblíbenci. Milovala totiž pocit, když se o někoho mohla starat a dostat ho z nuly na vrchol. Ostatně, se Salvadorem udělala v podstatě to samé. Byla to právě Gala, díky které se jeho tvorba dostala do předních světových muzeí a různých reklamních spotů. Salvador její zálety s jinými toleroval. Jestli mu vadily, nebo nikoli, zůstane asi navždy otázkou. Gala totiž svého muže tak očarovala, že si mohla dělat téměř cokoliv.

Nejlepší momenty herce Bruce Willise. A co s ním bude dál?

elle.cz

Láska (doslova) až za hrob

S přibývajícími roky byl jejich vztah čím dál více bouřlivější. Ani jeden se totiž nechtěl smířit s tím, že stárnou. Gala dokonce žádala plastické chirurgy o to, aby ji nějakým způsobem opět omládli. Dalí, ačkoliv byl o 10 let mladší, než jeho žena, už také nebyl v nejlepší kondici. Aby se cítili alespoň trochu jako dřív, rozhodli se navštívit Paříž a jejich oblíbený hotel Meurice, který jako mladí milovali. Ráno však Salvador volal pomocníka, který našel Galu ležet na zemi v bolestech. Převezli ji do nemocnice, kde ji diagnostikovali dvě zlomená žebra a poranění ruky a nohy. Umělec poté přiznal, že ženu uhodil holí, protože ho nutila podepsat dokument, který stvrzoval prodej jeho práv na reprodukci jeho děl. Jeho milovaná žena však zraněním podlehla a v roce 1982 zemřela ve svých 88 letech.

Dalí se se smrtí jeho múzy nemohl dlouho srovnat. Několikrát se poté pokusil o sebevraždu. Dokonce byl několik dní po její smrti nalezen ležet v její hrobce, jak se třásl strachy. Nakonec Dalí zemřel v roce 1989 na srdeční selhání a vytouženě se tak připojil ke své milované ženě.

Zdroje: Thedali.org; Wikipedia.com