Klíčové chyby, které podle terapeutky ničí vztahy

Nejhorší typy mužů, se kterými raději nikdy na schůzku nechoďte

elle.cz

Svatbu mějte alespoň po roce

Odbornice na vztahy Dr. Emily Jamea uvedla, že by všechny páry měly se svatbou počkat, dokud spolu nerandí alespoň rok. „Nikdy bych se nevdala za někoho, koho znám méně než rok,“ řekla. Dodala, že někoho plně poznat trvá minimálně jeden rok. Spolu s výzkumníky z Emory University provedla studii, která potvrdila, že delší čekání na svatbu může zvýšit pravděpodobnost, že spolu zůstane pár navždy. Studie zkoumala více než 3000 lidí, kteří jsou v manželství, nebo v něm byli v minulosti, kdy bylo zjištěno, že existuje významná spojitost mezi tím, jak dlouho spolu pár chodil před svatbou a jak dlouho trvalo manželství. Ve srovnání s páry, které spolu chodily pouze rok či méně, měly páry, které spolu chodily jeden až dva roky, asi o 20 % nižší šanci na rozvod. Páry, které spolu chodily tři a více let, snížily pravděpodobnost rozvodu o 50 %. Pokud se lidé znali ještě před romantickým vztahem, bylo riziko rozvodu o 50 % nižší.

Zapomeňte na stará pravidla

Druhým tajemstvím podle terapeutky je zapomenout na stará pravidla ohledně randění, včetně utkvělé představy, že žena nikdy nemá udělat první krok nebo zavolat první. Vysvětlila, že tato staromódní pravidla často ohrožují vztahy. Navíc podle terapeutky tím, že se nebudete držet pravidel, se budete cítit při randění pohodlněji a ukážete partnerovi, že vám na něm záleží.

Neberte partnera jako samozřejmost

Třetím klíčem k „lásce až do smrti“ je podle terapeutky udržování trvalé jiskry ve vztahu. Po nějaké době je snadné sklouznout do samolibé rutiny, která je sice pohodlná, ale vztah začne působit všedně. I když si myslíte, že víte o vašem partnerovi všechno, každý den se můžete dozvědět něco nového. Udělejte si každý týden či dva čas na rande, které vám pomůže znovu se spojit se svým partnerem a užít si společný čas. Tyto rande vám také pomohou zbavit se všeho, co vás trápí ve vašem vztahu, zvláště pokud se začnete cítit jako ve vyjetých kolejích.

Kdo může za nevěru? Vaši rodiče a nízká atraktivita.

elle.cz

Nezanedbávejte intimitu

„Nikdy nepřestávejte upřednostňovat sex,“ zní čtvrté tajemství doktorky. Podle ní je intimita klíčem ke zdravému, šťastnému a dlouhodobému vztahu a je důležité nezanedbávat svůj sexuální život i během vztahu. Nejedná se pak výhradně o sex, ale páry by se měly často líbat, hladit či mazlit, aniž by cítily povinnost mít sex.

Nikdy nekritizujte za sexuální problémy

Posledním klíčem k úspěchu, který Dr. Emily Jamea sdílela, je nikdy nekritizovat partnera za sexuální problémy. „Všichni máme občas dny volna a být kritičtí může z malého škobrtnutí udělat velký problém, buďte laskaví,“ uvedla na závěr terapeutka. Podle ní může kritika vytvořit velkou propast, zvýšit stres partnera i váš a způsobit, že se váš partner bude cítit ohrožen, jelikož si nebude sám připadat dost dobrý.

 

Zdroje: Dr. Emily Jamea, SSRN