IDEÁL DISNEY PRINCEZEN: Nereálné standardy a oči větší než pas

 

Statistika možná nuda je, ale jejích údajů si opravdu ceníme. Kritika disneyovských pohádek je díky jejím číslům totiž značně oprávněná a také zcela evidentní. Prostřednictvím jedné analýzy zveřejněné v Associated Press víme, že v 94 % pohádek o princeznách je zmíněn fyzický vzhled. V každé z nich je toto téma propíráno přibližně 13,6 krát, přičemž až ve 35 případech se mluví o mužském vzezření a až v 114 o tom ženském. Rozdíl mezi těmito čísly je nepřehlédnutelný a vyjadřuje jasnou nerovnost a nerovnováhu. 

Co nás film učí o ženách?

elle.cz

Je také důležité porozumět vztahu fyzické krásy k charakteru a k vlastnostem postav. Až ve 31 % příběhů jsou půvab a dobro navzájem propojeny. Jedním příkladem za všechny může být Sněhurka, kde ona sama je portrétována jako cudná, nevinná, poddajná či naivní a zlá královna, jež je spojována se zlou stranou síly, je inteligentní, nezávislá, ví, co chce a je také podlá a ošklivá...  

Nejznepokojivějším problémem, který se týká zobrazování žen v Disney pohádkách, je rozhodně jejich nerealistický vzhled, který často obnáší vosí pas, velká prsa, světlou pleť, gigantické oči a dlouhé řasy. Buzzfeed se na tento problém zaměřil v článku, kde se redaktorky nechaly digitálně upravit ve Photoshopu, aby jejich těla odpovídala abnormálním proporcím animovaných postav. Je jasné, že výsledek byl značně tristní... Web Above Average pak zjistil, že šest z deseti princezen má dokonce oči větší než pas. Tento anatomicky komický “ideál krásy” však vnímáme od malička a rozhodně nevykresluje zdravé předpoklady ani ambice. Jenže co s tím? Zakážeme Disney pohádky jako v případě rasismu?  

Peter Pan, Dumbo nebo Lady a Tramp jsou rasistické, myslí si Disney+

elle.cz

Možná vám v dnešní době přijde zvláštní, že se tato urážlivá a ponižující zobrazení žen, vůbec dostala na obrazovky, avšak vysvětlení je jednoduché. Má to co dělat s tím, že pohádky všeobecně zobrazují ideál krásy, a navíc ty nejznámější “Disneyovsky” vznikaly v okamžiku, kdy byly genderové role ve společnosti rozdílné. Dnes se na ně díváme úplně jinou optikou, takže jaká je výmluva?. Ačkoliv... možná se stačí podívat na všechny ty filtry na Instagramu a můžete hledat deset rozdílů. Je realita sociálních médií novou pohádkou?