Princezna Kate a vévodkyně Meghan: Královské manželky pod drobnohledem

Když se princ Harry zasnoubil s Meghan Markleovou, bylo jasné, že do britské královské rodiny přibude nová zářící hvězda. Meghan byla krásná, zajímavá žena a spolu s Harrym vytvořili nesmírně poutavý pár. Hlavním tématem se v médiích stalo jejich zasnoubení, následně nádherná svatba a první Meghanino těhotenství. Zdálo se, že z trůnu popularity sesadili do té doby vládnoucí dvojici William a Kate. Ti to přijali se skromností a mlčením sobě vlastním.

Jenže po skandálech vyvolaných odchodem Harryho a Meghan z královské rodiny a několika na adresu královské rodiny nelichotivých rozhovorech se karty otočily. Harry, který byl rebelem odmalička, se nechal strhnout svou ještě zpupnější manželkou a kroky, které spolu podnikli, vyvolaly zklamání nejen v královské rodině, ale i v očích veřejnosti. Meghan z pozice té zajímavější a oblíbenější z dvojice královských manželek rychle klesla na druhé místo za Kate. Získala nálepky „problémová“ a „nevděčná“. Od té doby se prakticky nic, co Meghan udělá, nesetká s kladným ohlasem, i kdyby se snažila sebevíc. Napravila si během smutečního týdne svou reputaci nebo v reprezentaci královské rodiny opět na celé čáře vyhrála Kate?

Nezapomenutelné módní momenty královny Alžběty II.

elle.cz

Absence u smrtelné postele

Když královna umírala, nebyla tomuto smutnému okamžiku přítomna ani manželka prince Williama, ani manželka prince Harryho. Zatímco Kate setrvala s dětmi ve Windsoru, aby s nimi prožila důležitý den v jejich životech – nástup do školy a mohla je navíc šetrně připravit na smutnou novinu, Meghan zůstala doma sama. Ráda by prince Harryho na rozloučení s královnou doprovodila, ale po konzultacích v královské rodině bylo rozhodnuto, že Meghanina přítomnost by v této chvíli nebyla právě žádoucí. Král Karel III. svého syna Harryho údajně požádal, aby nechal manželku doma, neboť počet osob u královnina lůžka by měl být omezen a nebude zde přítomna ani Kate. Meghan tak musela po vzoru Kate také zůstat doma.

Vzájemné dotyky

Rebelství a větší prožívání emocí dokazuje vyšší míra doteků, které si Meghan vyměnuje s Harrym. Kate a William se vždy přísně drží protokolu a do svých veřejných vystoupení nevměšují více pocitů a intimních gest, než je nutné a žádoucí. Většinou spořádaně kráčí vedle sebe, William pouze gentlemensky a krátce obejme Kate v pase, zatímco její maximum projevení náklonnosti je položení ruky na Williamovu paži.

Oproti tomu Harry a Meghan často kráčí ruku v ruce a zůstávají tak i stát, jako např. při veřejném vystoupení s Kate a Williamem, kdy shromážděným lidem děkovali za kondolence. Stejně tak se za ruce drželi během bohoslužby ve Westminster Hall. Jejich veřejné projevy náklonnosti se ale vzhledem k události a místě, na kterém se odehrávala, staly terčem kritiky jako nevhodné. Příznivci páru ze Sussexu se jich ale zastávají. V jejich optice je držení se za ruce pro Harryho i pro Meghan něco jako záchranné lano v nepřátelských rozbouřených vodách, které oba nyní potřebují.

Harry a Meghan

První a druhá

Kate, která se do rodiny přivdala dříve než Meghan, byla vždy ta, které se dostávalo více výsad a poct. Těžko posoudit, zdali Kate pouze nepustila Meghan ke kormidlu, nebo se tak dělo v souladu s královským protokolem, jelikož Meghan byla manželkou až druhého bratra, který není následníkem trůnu. I během smutečního týdne byla Meghan vždy přidělena pozice „té druhé“. Na rozdíl od Kate se nesměla zúčastnit některých oficiálních akcí.

Během cest autem Kate vždy jela s důležitější členkou královské rodiny. Dělala tak společnost manželce krále Karla III., Camille, zatímco Meghan sdílela vůz pouze s manželkou prince Edwarda, Sophií. Podobně se Kate a Meghan rozdělily i při pohřbu samotném. Ačkoli byli William i Harry oba rovnocennými královninými vnuky, nebylo jim dopřáno oběma sedět vedle sebe v první řadě. William s Kate a dětmi usedli v první řadě, zatímco Harry a Meghan se museli spokojit s místy v řadě druhé, za zády novopečeného krále a královny.

Doteky a pukrle: 10 pravidel etikety, která nesmíte u dvora porušit

elle.cz

Dědictví šperků

Kate, za všech okolností loajální královské rodině a pracující pro ni jako bezvadně namazaný stroj, velmi často uctívá památku své tchyně, princezny Diany. Už několikrát byla viděla v modelech šatů a kostýmků, které se velice podobaly těm, které kdysi vynesla princezna Diana. Např. na premiéře poslední bondovky Není čas zemřít Katiny zlaté šaty téměř kopírovaly róbu princezny Diany, kterou oblékla při stejné příležitosti v roce 1985.

Stejně tak se Kate pravidelně objevuje ve špercích, které patřily zesnulé Dianě. Na smutečních událostech předcházejících pohřbu královny Alžběty II. se objevila v perlových náušnicích Collingwood, které patřily Dianě. Meghan tyto výsady nemá. Vzhledem k tomu, že není pracující členkou královské rodiny, nemá přístup ani ke královské šperkovnici. Všechny šperky si tak musí pořídit vlastní. I v módě se jako solitér vydala vlastní cestou, kterou jí nikdo předtím neprošlapal. Nutno říct, že za svou módní vytříbenost zaslouží poklonu, jelikož své outfity volí s citem, vkusem a ještě nikdy nešlápla vedle.

Kate, princezna z Walesu

Výrazy tváří

Pro laiky není snadné odhalit, co ve skutečnosti členky královské rodiny cítí a co si myslí. Své grimasy i pohyby se Kate a Meghan snaží maximálně kontrolovat, aby nepůsobily nevhodně a nezadaly příčinu ke kritice. Experti na řeč těla ale přeci jen umí přečíst více. Během smutečních událostí byli schopni odhadnout, že Meghan si byla chvílemi velmi nejistá. Dokonce si v jeden moment dala ruku v bok, což v této chvíli není příliš vhodné gesto. Na tváři zvolila pohnutý výraz se soucitným úsměvem, který vyjadřoval, že cítí se zbytkem rodiny, která prožívá hluboký zármutek.

Kate po celou dobu vystupovala vzhledem k události bezchybně a výraz její tváře napovídal, že nemá daleko k slzám. Kate má oproti Meghan velkou disciplínu a několikaletý náskok v dodržování královského protokolu. Nikdo tedy nemá Meghan za zlé, že ve chvílích, kdy celý svět prožívá smutek nad ztrátou královny, nemusí unést tlak a všechnu pozornost veřejnosti, která číhá na její chyby. Je prostě jen člověk, i když z královské rodiny.


Zdroj: Independent.co.uk, Hellomogazine.com, CBSnews.com, Instagram