Julia Roberts: Poslední upřímná hvězda své generace

 

Ty oříškové oči, které toho tolik ukrývají... Jsou všechno jen ne prázdné. Vyzařuje z nich zvláštní kouzlo. Doplňují je jemné vrásky okolo očí, které se nepokouší ani vyplnit, ani vymazat. Vyprávějí o cestách života, které skrývají zajímavější věci než předem prohranou honbu za mládím. A její přístup – ani afektovanost, ani falešná skromnost – ovládá prostor. Julia Roberts je hvězda.

„Byla jsem úplně obyčejná teenagerka. Nebyla jsem roztleskávačka, byla jsem naprosto průměrná,” řekla o sobě v rozhovoru pro Vanity Fair předminulý rok. V tom samém rozhovoru také přiznala, že nikdy nerozuměla těm, kteří si přítomnost na červeném koberci užívají. Údajně nikdy nevěděla, jak má pózovat. Když se člověk podívá na fotografie z předávání Oscarů z roku 1990 (tehdy si došla pro toho úplně prvního) jeden jí i uvěří.  

Katy Perry: Milovnice českých šperků a vlasový chameleon

elle.cz

Julia Roberts

 

Přitom je z elitní herecké rodiny. Osud tak měla skoro předurčený. „Přesvědčila jsem sebe samu, že mám pouze tři možnosti: mohu se oženit, jít na vysokou školu nebo se přestěhovat do New Yorku. Nikdo mě o ruku nepožádal a do školy se mi nechtělo,“ řekla Julia Roberts v roce 1990 New York Times. V New Yorku začala hrát.  

 

Říkají, že umím otevírat filmy, je hezké, že věří, že to umí i ženy.

 

První role nelze považovat za oslavné. Hlupačky s úsměvem od ucha k uchu, netušíc souvislosti. Neměla je ráda, nechtěla je hrát, cítit, ani prožívat. Nicméně jedna z takových se ji nakonec stala osudnou – Vivian z Pretty Woman! „Nemůže za to, její upřímnost je jednoduše odzbrojující,” řekl na její konto filmový producent Gary W. Goldstein. Za roli bláhové prostitutky nakonec dostala Oscara a role ji paradoxně vynesla k prestižnějším projektům.  

Jedním z nich byl i film Stevena Soderbergha Erin Brokovich. V roce 2001 si za ztvárnění neohrožené právničky Julia odnesla už třetího Oscara. Od té doby její kariéra komerčně stoupala, i když zasloužení hodné role přicházely zřídkakdy. S dvanácti filmy, ve kterých hrála a vydělaly v domácích pokladnách alespoň 100 milionů dolarů, je považována za jednu z nejvýnosnějších hereček v Hollywoodu. Její filmy přinesly celosvětově tržby přes 3,8 miliardy dolarů. Továrna na peníze? Možná, ona však všechny pečlivě střádala. Nikdy nepatřila na seznam excesivně utrácivých hvězd a své investice nikdy nedávala na odiv. Kromě domu v Malibu, San Franciscu a na Havaji vlastní „už jen” byt v New Yorku (na hollywoodské poměry vskutku prosté)

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Julia také několikrát obhajovala práci žen v Hollywoodu. „Neuběhly roky a roky od dob, co jsem natočila poslední film. Nevracím se z mrtvých, ok? Právě jsem měla dvě děti. Dovolila jsem si je mít," řekla v rozhovoru pro The Telegraph v roce 2008. Prostořekost, otevřenost a ostrost ji nikdy nestály v cestě, vlastně naopak, vždy ji otevíraly dveře. Bez tváře naduté botoxem, s onou skromností a organickým vývojem a přístupem ke své herecké kariéře, ženství a mateřství, se vyhýbala skandálům a byla tu vždy, když jsme potřebovali její sladký úsměv.

Nedávno přijala roli v seriálu „Homecoming” z produkce Amazon. Show předznamenala v její kariéře novou kapitolu, když se poprvé pustila do seriálu a možná se tak rozloučila se žánrem, který z ní udělal hvězdu. Už teď ale internet kolabuje pokaždé, když se objeví novinka z natáčení jejího nového filmu, romantické komedie „Ticket to Paradise”, kde si zahraje po boku svého dřívějšího hollywoodského partnera George Clooneyho.

Slavné ženy, které se rozhodly zůstat bezdětné

elle.cz