Prokletí rodu Presley: Proč jim sláva ani jmění nepřinesly štěstí?

Poslední tragédii musel čelit klan Presley 12. ledna letošního roku, kdy zemřela Lisa Marie Presley. Jedinému dítěti krále rock-and-rollu bylo 54 let. Zpěvačka a skladatelka byla jediným dědicem otcova majetku. Graceland zdědí její tři dcery a Lisa Marie tady bude uložena k odpočinku vedle svého otce a jejího syna Benjamina Keougha.

Přežil jen Elvis

Otci Elvise Preslyeho Vernonovi bylo teprve 18 let, když se dozvěděl, že jeho žena Gladys čeká dítě. Porod byl komplikovaný a chlapeček Jesse Presley se narodil mrtvý. Pak se ale stal zázrak – porod pokračoval a Gladys porodila ještě jedno dítě: Elvise. Jeho otec Vernon vzpomínal: „Elvis byl zvláštní dar od Boha, který zcela naplnil naše životy.“

Elvisova matka Gladys poté onemocněla hned poté, co byl Elvis povolán do armády. Zemřela brzy nato ve věku šestačtyřiceti let. Přátelé a rodina mohli na pohřbu místo rockové hvězdy spatřit zlomeného muže, Elvisův vztah s matkou byl naprosto výjimečný a silný. Během své vojenské služby v Německu ale Elvis poznal také svou budoucí ženu Priscillu. V té době jí bylo pouhých 14 let a hudebník byl o deset let starší. Vzali se v Las Vegas 1. května 1967. O deset měsíců později na svět přivítali dceru Lisu Marii.

Elvis Presley: První hvězda showbyznysu

elle.cz

Nejlepší táta. Na chvíli. 

Své jediné dítě Elvis miloval až nezdravě. K osmým narozenám od něj Lisa Marie dostala norkový kožich a diamantový prsten. Nebo s ní letěl do Idaha, jen aby Lisa Marie viděla sníh.„Nikdy jsem si nemyslela, že by to bylo něco divného nebo neobvyklého. Věděla jsem, že mě miluje a takhle mi dokazoval svou lásku. Dělal jen to, co měl na srdci,“ uvedla Lisa Marie v jednom z rozhovorů pro deník Washington Post.

Během jejího dětství se ale rodiče rozvedli. Manželství provázely Elvisovy opakované nevěry a Priscilla už takto nemohla žít dál. „Byl láskou mého života. Ale nebyl věrný. Ne, že by potkal někoho zvláštního, ale když jste v zábavním průmyslu, vždycky to tak je. Dlouho jsem se k tomu snažila otáčet zády, ale už jsem se o něj prostě nechtěla dělit,“ svěřila se Priscilla Sunday News v roce 2018.

Lepší než originál? 5 hereckých es, která téměř překonala své vzory

elle.cz

Elvisův soukromý boj

Lise Marii bylo pouhých 9 let, když Elvis zemřel v Gracelandu na infarkt spojený s užíváním drog. Po rozvodu s Priscillou trpěl podlomeným zdravím a paranoiou. Stále více spoléhal na léky, ale místo toho, aby mu pomáhaly, jeho stav jen zhoršovaly. Elvisova ošetřovatelka Letetia Henley Kirk později pro Closer Weekly řekla, že „bylo vyčerpávající dívat se, jak se pomalu ničí“. Léky a drogy spotřebovával ve velkém, předepisoval mu je jeho osobní lékař, který za to později stanul před soudem. Elvis se uchýlil do Gracelandu, ale zoufale mu chybělo jeviště. „Byl nešťastný, protože tolik přibral,“ prozradila Kirk. „Věděl, že nebude schopen vystupovat tak, jak by chtěl.“

Svět byl šokován, když Elvis Presley v roce 1977 v pouhých 42 letech zemřel. „Řekla jsem mu, aby neusnul v koupelně, a on řekl: ‚Neusnu‘,“ prozradila jeho tehdejší partnerka, herečka Ginger Alden. „Otočil se, mávnul mi, vešel do koupelny a za chvíli jsem ho našla. Byl to zničující den.“Patologové našli v jeho krvi opiáty a teprve tehdy se fanoušci objevili obrovský rozsah soukromého boje svého idolu. Jeho otec Vernon Presley se s Elvisovou náhlou smrtí nikdy nesmířil, odmítal uvěřit, že se to skutečně stalo. Svého syna přežil jen o dva roky, než se srdce zastavilo i jemu.

Lisa Marie Presley

 

Samotářka Lisa Marie

„Bylo tam tolik úmrtí," vzpomínala Elvisova dcera Lisa Marie Presleyová, když pro Los Angeles Times mluvila o tom, jak jako devítiletá zažívala v Gracelandu všedhny tragické události. „Jakmile otec zemřel, odešel i můj dědeček, pak teta, strýc. Můj bože. Bylo to, jako by ten dům přišel o život.“ Možná právě tehdy se do té doby šťastnému a milovanému dítěti aktivoval sebedestruktivní režim. V dětství byla samotářka, melancholické a zvláštní dítě, a zůstalo jí to až do dospělosti. Najít fotku, kde se Lisa Marie Presley usmívá, je téměř nemožné. A když se podaří, je její úsměv velmi úsporný. 

Podle rozhovoru pro Los Angeles Times začala Lisa Marie jako žalem zasažené dítě po smrti svého otce jako formu vzpoury užívat drogy. Po narození svých dcer, dvojčat Harper a Finley v roce 2008, se stala závislou na opioidech: „Uzdravovala jsem se po narození mých dcer, když mi lékař předepsal opioidy proti bolesti,“ přiznala. „Stačilo jen krátkodobé předepsání opioidů v nemocnici, abych cítila potřebu je užívat i nadále."

Elvis nosí Pradu. Filmových modelů se ujala Miuccia Prada

elle.cz

Danteho peklo

Pravé peklo v jeho nejsurovější podobě ale na melancholickou Lisu Marii teprve čekalo. V roce 2020 spáchal její syn Benjamin Keough sebevraždu. Podle všeho ji s jejím jediným synem pojilo velmi silné pouto a na jeho důkaz si pořídili dokonce stejná tetování. „Se smrtí, smutkem a ztrátou jsem se vyrovnávala od svých 9 let,“ zdrceně přiznala Lisa Marie. „Dostala jsem toho od života naloženo víc život víc než kdokoli jiný a nějak jsem to dotáhla až sem. Ale tohle, smrt mého krásného syna? Nejsladší a nejneuvěřitelnější bytosti, jakou jsem kdy poznala a díky kterému jsem se každý den cítila tak poctěna, že jsem mohla být jeho matkou? Kdo byl v mnoha věcech tak strašně podobný svému dědečkovi, až mě to děsilo? Což mě přimělo se o něj bát ještě víc, než bych přirozeně měla? Ne. Jen tohle ne...“

Popové legendy a jejich outfity, které se zapsaly do historie

elle.cz

Zpackaná manželství

Ani milostný život Lisy Marie nebyl růžový. Zpěvačka a skladatelka byla za svůj život vdaná celkem čtyřikrát. Za svého prvního manžela Dannyho Keougha se Lisa Marie provdala v roce 1988. V roce 1989 se jim narodila dcera Riley a v roce 1992 Benjamin. O dva roky později se pár rozvedl.

Jen měsíc po rozvodu s Dannym se provdala za Michaela Jacksona a spojily se tím dvě hudební legendy – dcera krále rock-and-rollu si vzala krále popu. „Jsem do Michaela zamilovaná, zasvětím svůj život tomu, abych byla jeho manželkou a těšíme se na založení rodiny,“ komentovala Lisa Marie jejich soukromý sňatek v prohlášení pro The New York Times. Manželství vydrželo jen dva roky. Poté, co Michael Jackson v roce 2009 ve věku 50 let nečekaně zemřel, zavzpomínala Lisa Marie na svém tehdejším blogu na to, jak Michael Jackson svou smrt předpověděl. Údajně se bavili o smrti Elvise, když se Jacskon „v určitém okamžiku odmlčel, intenzivně se na mě zadíval a s téměř klidnou jistotou prohlásil: ‚Bojím se, že skončím jako on, že umřu tak, jak to udělal on‘,“ napsala a dodala, že se ho v tu chvíli snažila přesvědčit Jacksona o opaku. On ale jen pokrčil rameny a přikývl skoro jako fakt. Podobně jako u Krále byla Jacksonova smrt nakonec způsobena léky na předpis, které mu poskytoval jeho osobní lékař.

V roce 2002 se Lisa Marie tajně provdala za herce Nicolase Cagea rozešli se jen o čtyři měsíce později. Čtyři roky poté se provdala za Michaela Lockwooda a v roce 2008 se jim narodily dvojčata Harper a Finley. Vztah skončil o osm let později ošklivým rozvodem a bojem o svěření dětí do péče.

Poslední vystoupení

Každému, kdo viděl nejistou chůzi a vyslechl rozhovory Lisy Marie Presley k filmu Elvis na udílení Zlatých Glóbů jen dva dny před její smrtí, muselo být jasné, že Králova dcera není v pořádku. Nikdo ale nečekal, že její konec přijde tak brzy. Po všech těžkých životních zkouškách je Lisa Marie opět po boku těch, které měla ze všech nejradši – svého otce Elvise a syna Benjamina.

Názor místo tváře: Kdo dominuje fashion kampaním?

elle.cz

Zdroj: Wikipedia, YouTube, foxnews.com, nickiswift.com