AMERIKÁNKA: Intimní hra, která se vám dostane pod kůži

Ze své domovské scény Jatka 78 se představení Amerikánka vydalo na západ, a to přímo do Karlových Varů. “Limitovaná edice” projektu, za kterým stojí Viktor Tauš, se stala součástí karlovarského festivalu. A my jsme byli u toho!

Na scénu přišly ladným krokem jako dvě éterické bytosti, postavily se před stojánek s textem a společně se proměnily v Emu Černou, malou dívku, která bojuje proti nástrahám světa i vlastní samoty. První dny v dětském domově, šikana ze strany vychovatelek i přesun do pěstounské rodiny byl herečkami popisován s takovou věrností, že pocit husí kůže se stal nedílou součástí představení.

Během hodiny a půl nerostla jenom Ema, ale také síla textu, která vykulminovala v pasáži, kdy se Ema v pubertálním věku ocitla v pasťáku. “Miluju ten text, jde o přepis autentického textu, o který se postaral David Jeřáb. Ten text je strašně silný. I když někdy nejsme v kondici, nebo dojde ke změně prostředí, text nás vždycky podrží,” říká herečka Tereza Voříšková. 

Tereza Voříšková

Přestože si mnozí nedokázali představit, jak příběh malé Emy bude v pseudobarokním karlovarském divadle fungovat, herečky si s novou výzvou poradily na výbornou. “Bylo to hodně jiný, a pro mě osobně i hodně komplikovaný. Jatka jsou ratejna s historií, kde se vraždilo, a my jsme si v podstatě tři měsíce na ten prostor zvykali. Tam hrajete strašně daleko, prostor je neuchopitelný a musíte hrát úplně jinak než v normálním divadle. Karlovarské divadlo je malé. Je krásné, ale je pro úplně jiný typ představení. Nejdříve jsme byli v šoku z toho, jak to tady funguje, protože v malinkým prostoru máte diváky, kteří ten den viděli třeba pět filmů a jsou unavení. Také my jsme únavu pociťovali, protože jinak hrajeme od sedmi večer a zde bylo představení až od půl jedenácté. Bylo to opravdu specifické. Musím ale říct, že diváci byli úplně úžasní. Myslím si, že představení mělo vzestupnou tendenci,” hodnotí pondělní Amerikánku Tereza. 

Příběh o osamocení, touze po lásce a nezdolené víře v lepší zítřky se po právu řadí mezi nejpoutavější divadelní hry, které jsme za poslední rok na tuzemské scéně viděli. 

ELLE verdikt: 5/5